Category Archive Sveikata

Tymai yra labai pavojingi sergantiesiems rachitu

Tymai užkrečiami 5-6 dienas prieš išbėrimą ir tiek pat po išbėrimo. Jeigu motina yra persirgusi tymais ir kūdikį maitina krūtimi, jis iki 3-4 mėnesių šia liga suserga labai retai.

Tymai yra labai pavojingi sergantiesiems rachitu, mažakraujyste, blogai augantiems, nutukusiems, taip pat vyresniems vaikams, nusilpusiems nuo kitų ligų. Jiems gali atsirasti komplikacijų, pavyzdžiui, plaučių ar ausų, retai galvos smegenų uždegimas. Visiems ligotiems vaikams ir buvusiems kontakte su sergančiuoju tymais pačioje ligos pradžioje suleidžiamas hemaglobulinas.

Nenustatinėkite tymų diagnozės patys. Vaikui staiga susirgus, išsikvieskite į namus gydytoją. Žinokite, tymų virusas yra labai lakus. Su oro srove jis gali patekti iš vieno aukšto į kitą, o pro įvairius plyšius – iš vieno buto į kitą. Dėl to, susirgus vaikui tymais, įspėkite kaimynus, pažįstamus, gimines.

Nebijokite vaikų skiepyti nuo tymų. Kartais paskiepytas vaikas kiek pakarščiuoja, pakosti, bet šis trumpalaikis negalavimas sveikatai nepavojingas. Nuo tymų, kaip ir nuo visų kitų ligų, skiepijami tik visiškai sveiki vaikai arba po bet kokios ligos praėjus 2 mėnesiams. Persirgus tymais, lieka pastovus imunitetas.

Vėjaraupiai. Tai labai paplitusi užkrečiamoji liga, kuria dažniausiai serga ikimokyklinio amžiaus vaikai. Vėjaraupius sukelia tam tikras virusas, neatsparus aplinkos veiksniams. Šia liga suserga visi vaikai, buvę kontakte su sergančiuoju. Per aplinkos daiktus neužsikrečiama. Inkubacinio periodo trukmė 9-21 diena.

Liga prasideda staiga. Pakyla kūno temperatūra, maži vaikai gali vemti ir viduriuoti. Įvairiose odos vietose (ir galvoje), gleivinėje atsiranda apie 2 mm didumo rausvų dėmelių, kurios greitai iškyla ir prisipildo skaidraus turinio. Taip atsiranda pūslytės, apjuostos rausvu žiedeliu.

Jos dažnai susilieja. Pūslytės greitai sprogsta ir užsitraukia tamsiu šašeliu. Sprogus pūslytėms, gleivinėje atsiveria skausmingos opelės. Ligonį beria 2-4 dienas. Jis būna užkrečiamas 5 dienas dar po to, kai atsiranda paskutinis šviežias vėjaraupių išbėrimas.

Nesilaikant švaros, pūslytės supūliuoja, atsiranda pūlinės odos ligos – rožė, pūliniai. Vėjaraupiais sunkiau serga nusilpę vaikai. Jiems retkarčiais atsiranda komplikacija smegenų uždegimas. Todėl nuo vėjaraupių reikia ypač saugoti dažnai sergančius kūdikius.

Ligonis nuo sveikų vaikų atskiriamas 10-12 dienų. Buvusieji kontakte su ligoniu nuo kitų vaikų izoliuojami 3 savaitėms. Jeigu jūsų vaikas susirgo vėjaraupiais, įspėkite kaimynus, gimines, draugus, praneškite vaikų įstaigai, kurią jis lanko. Persirgus vėjaraupiais, lieka pastovus imunitetas. Skiepų nėra.

Saugokite vaikus nuo sergančiųjų

Ligonio baltiniai, indai ir žaislai (kuriuos galima) išvirinami, o menkaverčiai žaislai, knygos sunaikinamos. Buvusiems kartu su ligoniu sveikiems vaikams 7 dienas neleiskite bendrauti su kitais vaikais.

Saugokite vaikus nuo sergančiųjų pūliniais, angina, skarlatina. Staiga susirgusiam vaikui, kuris skundžiasi gerklės skausmu, vemia, kuo skubiausiai iškvieskite gydytoją. Jeigu jis nustatys skarlatiną ir patars vaiką gydyti ligoninėje, nepalikite ligonio namuose.

Namuose paliekami ligoniai, kurie serga nesunkiai ir yra nepavojingi kitiems, t. y. jeigu nėra mažų vaikų bei suaugusiųjų, dirbančių visuomeninio maitinimo įstaigose, prekyboje arba su vaikais.

Pasveikusį vaiką nuveskite pas gydytoją, kad būtų galima laiku nustatyti, ar neprasidėjo ligos komplikacijos. Nuo skarlatinos skiepų nėra. Ja persirgus, lieka pastovus imunitetas.

Raudonukė. Tai nesunki užkrečiamoji liga. Ją sukelia tam tikras virusas. Inkubacinio periodo trukmė – 2-3 savaitės. Ligos pradžia staigi. Dažniausiai truputį pakyla kūno temperatūra, parausta akys, skauda gerklę. Jau ligos pradžioje ant veido ir viso kūno atsiranda nedaug stambių rausvų, kiek iškilusių virš odos, tarpusavyje nesusiliejančių dėmelių. Jos išnyksta per 2-3 dienas. Be to, ligos pradžioje iki žirnio didumo padidėja pakaušio bei sprando limfmazgiai. Jie būna kieti, neskausmingi. Ligos diagnozę gali nustatyti tik gydytojas.

Susirgusio raudonuke vaiko neizoliuokite, tik įspėkite savo draugus, kaimynes, pažįstamas, nes, pavyzdžiui, nėščiai moteriai susirgus raudonuke, pažeidžiamas vaisius. Persirgus raudonuke, lieka pastovus imunitetas.

Tymai. Tai užkrečiamoji liga, kurią sukelia tam tikras virusas. Dabar vaikai tymais serga daug rečiau, nes nuo jų skiepijama.

Užsikrečiama tik pabuvus kartu su ligoniu. Mat ligos sukėlėjas yra neatsparus aplinkos veiksniams. Tymai labiausiai užkrečiama liga, nes visi neskiepytieji, susitikę su ligoniu, suserga. Inkubacinio periodo trukmė 7-21 diena. Todėl lopšelio-darželio grupei, kurią lankė ligonis, 21 dienai skiriamas karantinas.

Liga prasideda staiga. Pakyla kūno temperatūra, atsiranda sloga ir kosulys. Parausta akys, jos bijo šviesos. Burnos gleivinėje atsiranda raudonų, o ant skruostų gleivinės – baltų, lyg kreidos kruopelių, dėmių. Sutrinka bendra ligonio būklė, jis nevalgo, o maži vaikai gali pradėti viduriuoti. Aukšta temperatūra laikosi nuo ligos pradžios ligonį išberia raudonomis dėmelėmis. Iš pradžių jų atsiranda už ausų, ant kaklo, vėliau išplinta visame kūne. Dėmelės auga, didėja, kol visas kūnas pasidaro raudonas. Kartais po tymų oda lieka kiek marga.

Kiekvienai užkrečiamajai ligai būdingas inkubacinis periodas

Kiekvienai užkrečiamajai ligai būdingas inkubacinis periodas (laikas tarp apsikrėtimo ir ligos požymių atsiradimo). Per šį periodą ligos sukėlėjai dauginasi užsikrėtusio vaiko organizme, ir kai tik jis nusilpsta, vaikas suserga.

Jeigu žinote, kad vaikas bendravo su sergančiuoju, t. y. galėjo užsikrėsti infekcine liga,- kruopščiau jį prižiūrėkite, kad nepavargtų, ilgiau su juo būkite gryname ore, nebendraukite su kitais vaikais. Taip prižiūrimas vaikas lengviau ir greičiau persirgs.

Žinokite, kad užgrūdinti, stiprūs vaikai užkrečiamosiomis ligomis serga rečiau. Užkrečiamųjų ligų yra daug. Kiekvieną iš jų sukelia vis kitas sukėlėjas. Be to, jų pasitaiko nevienodai dažnai. Visame pasaulyje likviduoti raupai, mūsų respublikoje nebesergama maliarija, poliomielitu, retai pasitaiko vidurių šiltinė, itin retai – difterija. Dėl skiepijimų ryškiai sumažėjo susirgimų kokliušu, tymais, tuberkulioze, stablige. Ne visos užkrečiamosios ligos vienodai pavojingos.

Tačiau, nesvarbu kokia būtų užkrečiamoji liga, vis tiek susilpnina vaiko organizmą ir sulėtina jo vystymąsi. Dėl to saugokite vaikus nuo užkrečiamųjų ligų.

Dažnos vaikų užkrečiamosios ligos. Skarlatina. Tai ūmi, gerokai paplitusi užkrečiamoji liga, kurią sukelia streptokokai. Ja dažniau serga vaikai nuo 3 iki 8 metų. Ligos sukėlėjai atsparus aplinkai, todėl užsikrečiama ne tik nuo ligonio, bet ir per jo apkrėstą maistą, ypač pieną. Suserga ne visi vaikai, buvę kontakte su sergančiuoju arba kitais keliais užsikrėtę streptokokais.

Vaikai iki 3 metų skarlatina serga retai. Inkubacinio periodo trukmė – nuo kelių valandų iki 12 dienų, dažniausiai -2-4 dienos. Liga prasideda staiga. Ima skaudėti gerklę, galvą, pilvą, pakyla kūno temperatūra, vaikas vemia. Ligos pradžioje liežuvis būna rausvokas, su baltomis apnašomis, kraštai avietinės spalvos. Gomurys, žiotys, tonzilės raudoni burna kaip išplikyta. Raudonos gleivinės fone gali būti netaisyklingų vyšnių spalvos taškelių žvaigždučių ir baltų apnašų.

Pirmos paros pabaigoje ir antros pradžioje ant kaklo, krūtinės, o vėliau ant viso kūno atsiranda daug smulkių, aguonos grūdo didumo avietinės spalvos spuogelių. Išbėrimas gausesnis vidiniuose dilbio, žasto paviršiuose, ant kaklo ir pilvo apačioje, veidas raudonas, o viršutinė lūpa ir smakras, balti. Per dvi dienas liežuvis pasidaro švarus, ryškiai avietinės spalvos.

Per kelias dienas nukrinta kūno temperatūra, išnyksta spuogeliai, ligonio būklė pastebimai gerėja. Antrą ligos savaitę oda pradeda luptis, pleiskanoti, ypač nuo delnų ir padų. Jeigu ligonis buvo gydytas penicilinu ar kitais penicilino grupės antibiotikais, oda gali nesilupti. Ne visi vaikai sunkiai serga skarlatina. Kai kuriems išbėrimas būna negausus, kūno temperatūra neaukšta, nesutrinka bendra būklė.

Vaikas niekuo nesiskundžia arba jam nestipriai skauda galvą ir gerklę. Tačiau, kokia bebūtų skarlatinos forma, ji vis vien yra pavojinga liga, nes gali atsirasti pavojingų komplikacijų, pavyzdžiui, širdies raumens ar inkstų uždegimas.

Kai pirmomis ligos valandomis iškviečiamas gydytojas ir ligonis laikosi lovos režimo, gydomas pagal gydytojo nurodymą penicilinu bei kitais vaistais, skarlatina praeina be komplikacijų.

Skarlatina užkrečiama 22 dienas. Taigi tiek dienų sergantysis negali bendrauti su sveikais vaikais. Jeigu gydytojas nustatė skarlatinos diagnozę, įspėkite kaimynus, pažįstamus, gimines, kad jie atsitiktinai neužeitų pas jus su sveikais vaikais. Taip pat neužmirškite paskambinti į darželį, kurį lanko jūsų vaikas.

Taisyklingam sukandimui turi įtakos taisyklingas kvėpavimas

Kadangi šešerių septynerių metų vaikų stuburas labai lankstus, raumenys silpnoki, tai jis greitai iškrypsta ir laikysena būna netaisyklinga. Jei kėdė per žema ar stalas per aukštas, vaikas pakelia dešinę ranką aukščiau ir stuburas linksta į šoną. Jei stalas per žemas, kėdė per aukšta arba kėdės kraštas atitrauktas nuo stalo krašto, – vaikas kūprinasi.

Pripratinkite būsimąjį mokinį taisyklingai laikyti pieštuką. Leiskite jam daug piešti, lipdyti. Tai lavina mąstymą ir ranką rašyti. Tegul vaikas apvedžioja įvairius trafaretus, sudėtus taškus sujungia vertikaliai ir horizontaliai.

Nemokykite rašyti, nes mokytojui bus daug sunkiau ištaisyti, negu sudaryti taisyklingo rašymo įgūdžius.

Nors ikimokyklinis laikotarpis yra svarbiausias ruošiant vaiką mokyklai, bet šiam įvykiui pradėkite jį ruošti jau nuo 2-3 metų. Tam, kad vaikas taisyklingai tartų įvairius garsus ir raiškiai skaitytų, nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų su juo kalbėkite aiškiai. Vaikui pradėjus kalbėti, nemėgdžiokite jo kalbos, o nuolat ją taisykite. Viena iš priežasčių, dėl kurios pasunkėja vaiko kalba, netaisyklingas sukandimas.

Kad jis būtų taisyklingas, skatinkite vaiko poreikį kramtyti jau nuo 5-6 mėn. Duokite jam kramtyti specialius plastmasinius žiedus (juos įsigykite vaistinėse). Nuo 1,5-2 metų duokite kramtyti nepjaustytų daržovių, vaisių. Nuo to pagerės kraujo apytaka, sustiprės žandikauliai, kramtomieji raumenys, normaliai funkcionuos seilių liaukos. Be to, kramtant vaisius ir daržoves, valosi dantys, jie mažiau genda.

Taisyklingam sukandimui turi įtakos taisyklingas kvėpavimas. Normaliai vaikas kvėpuoja pro nosį. Pastebėjusios, jog kvėpuoja pro burną, nuveskite jį pas ausų-nosies-gerklės gydytoją. Jeigu gydytojas nustatys, kad kvėpuoti pro nosį trukdo adenoidai (polipai) ir patars juos pašalinti, sutikite. Adenoidų operacija yra nepavojinga, nes komplikacijų paprastai nebūna. Ji atliekama ambulatorinėmis sąlygomis.

Kartais adenoidai gali vėl ataugti ir išvešėti. Tokiu atveju jie šalinami antrą kartą. Kvėpuojant pro burną, ilgainiui deformuojasi viršutinis žandikaulis, ir vaikas negali taisyklingai sukąsti dantų.

Netaisyklingam sukandimui išsivystyti turi įtakos ir žalingi įpročiai. Pavyzdžiui, 2-3 metų vaiką matome dar su čiulptuku. Tai ne tik negražu, bet ir žalinga. Dėl to gali iškrypti žandikaulis. Be to, neigiamai veikia nagų ir pieštuko kramtymas, prikąsta ir čiulpiama apatinė lūpa ar liežuvis. Su išvardytais žalingais įpročiais atkakliai ir nuolat kovokite. Kai iškyla vienokie ar kitokie neaiškumai, nors mažiausias įtarimas dėl netaisyklingo sukandimo, kreipkitės į gydytoją stomatologą.

Rūkymas ir alkoholio vartojimas

Rūkymas ir alkoholio vartojimas. Rūkymo ir alkoholinių gėrimų žala vaikams ir paaugliams pastebėta jau labai seniai. Nuo neatmenamų laikų mūsų protėviai manė tik vandenį ir pieną esant tinkamais gėrimais vaikams. Pagal senovės graikų ir romėnų įstatymus jaunuoliams iki 18 metų buvo uždrausta gerti vyną.

Rūkyti, o vėliau ir gerti alkoholinius gėrimus dažniau pradeda tie vaikai, kurių tėvai auklėjimui skiria nepakankamai dėmesio arba net nuolaidžiauja prisiminę, kad ir patys rūkė. Vaikai rūkyti ir gerti alkoholį pradeda, norėdami įrodyti, jog yra jau suaugę vyrai, pademonstruoti savo ,,šaunumą”, savarankiškumą, vikrumą, ištvermingumą.

Nikotinas ir kitos medžiagos, esančios tabako dūmuose, alkoholis sukelia viso organizmo liguistus pakitimus, ypač nukenčia centrinė nervų ir širdies-kraujagyslių sistemos.

Pomėgis rūkyti ir gerti nėra paveldimas. Paaugliams jis atsiranda nusižiūrėjus į suaugusiuosius. Daugelis alkoholikų ir rūkytojų prisipažįsta, jog jie gerti ir rūkyti pradėjo vaikystėje, pamėgdžiodami suaugusius žmones arba įkalbėti draugų. Vaikas mato, kaip geria ir ruko tėvas, mama, kaip alkoholio paveikti artimi žmonės pasidaro linksmi, geri, keisti, ir greitai pats ima dalyvauti šiame žaidime”. Saldus vynas ar likeris gali paskatinti vaiką dar ir dar kartą išgerti.

Taip susidaro įprotis. Kad vaikai nepradėtų rūkyti ir gerti, patys elkitės kaip pridera. Nuo pat ankstyvos vaikystės vaikams skiepykite, kad rūkymas ir pasigėrimas nėra joks vyriškumas, subrendimo požymis, o tik silpnavališkumas, žemos kultūros ir dvasinio skurdo pasireiškimas.

Vaikas ir kolektyvas. Į lopšelį-darželį. Svarbus įvykis vaiko gyvenime, kai pradeda lankyti lopšelį-darželį. Mažylis vienerius metus augo namuose, kur jam netrūko motinos meilės ir globos, kur buvo tik jis vienas (tai ne visai gerai) ir nematė kitų vaikų bei suaugusiųjų. Ir staiga atsiranda daug naujų, nepažįstamų veidų, įspūdžių. Staigiai pasikeitus aplinkai, vaiko nervų sistema reaguoja greitai ir jautriai.

Būnant kolektyve, pirmomis dienomis sumažėja ar net visai dingsta apetitas. Dažnai vaikai pradeda blogiau valgyti namuose. Pablogėja nuotaika, atsiranda negatyvizmo požymiai – mažylis atsisako nusirengti arba, atvirkščiai, apsirengti, tampa nervingas, irzlus, sunkiai užmiega. Miega negiliai, naktį šoka iš miego, verkia, šneka pergyvena dienos įspūdžius. Kai kuriems vaikams vakarais gali truputį pakilti temperatūra.

Kartais atsiranda išbėrimų, sutrinka žarnyno veikla (pradeda dažniau šlapintis, nesiprašo ant puoduko), krinta kūno masė. Taip vaikas praranda atsparumą ligoms. Neretai pabuvęs kolektyve savaitę ar dvi, vaikas suserga.