Paprastasis kmynas vaistinis, prieskoninis, dvimetis, žolinis augalas

Paprastasis kmynas vaistinis, prieskoninis, dvimetis, žolinis augalas

Paprastasis kmynas yra seniai žinomas vaistinis, prieskoninis, dvimetis, žolinis, iki 100 cm aukščio augalas. Jis auga Europoje, pietinėje Sibiro dalyje, Kaukaze, Vidurinėje Azijoje, Kryme ir kitur. Šaknis – statmena, mėsinga, mažai šakota. Stiebas – stačias, plikas, briaunotas, šakotas.

Lapai – pliki, pražanginiai, plunksniški, apatiniai – su ilgais kotais, viršutiniai – bekočiai. Žydi gegužės ir birželio mėnesiais baltais arba rausvais žiedeliais, sukrautais į sudėtinį skėtį. Vaisiai sunoksta liepos-rugpjūčio mėnesiais. Jų skonis savitas, deginantis, kvapą jam suteikia eterinis aliejus.

Lietuvoje auga dirvonuose, pagrioviuose, miškų aikštelėse, pievose, taip pat auginamas daržuose, ūkiuose.

Vaistinei žaliavai renkami vaisiai. Juos reikia rinkti vos prinokusius, geriau rasai tik iškritus, nes subrendę ir sausi vaisiai lengvai išbyra. Kmynus reikia nupjauti, surišti į šluoteles ir džiovinti gerai vėdinamoje pastogėje arba džiovykloje, paskui nukulti, išvalyti, dar padžiovinti ir laikyti uždengtuose stiklainiuose arba dėžėse vėsioje patalpoje. Vartoti tinka trejus metus.

Paprastojo kmyno vaisiuose yra 3-6% eterinio aliejaus, kuris susideda iš karvono (65%), limoneno, dihidrokarvono ir karvakrolo, baltymų (10-12%), riebalinio aliejaus (iki 16%), susidedančio iš sviestinės (52,3%), linolinės (27%), palmitino (3,9%), sterininės (1,3%), linolininės (0,6%) rūgščių. Be to, kmyno vaisiuose yra fitosterolio, flavonoidų – kvercetino, kempferolio, dervų, raugų ir mineralinių medžiagų, kalio druskų. Žolėje yra flavonoidų, vitamino C ir kt.

Paprastojo kmyno vaisiai žadina apetitą, gerina virškinimą, stiprina peristaltiką, slopina žarnyne puvimo, rūgimo procesus bei meteorizmą. Jų veikliosios medžiagos atpalaiduoja žarnyno, tulžies ir šlapimtakių latakų spazmus. Kmynų vaisiais gydomos dispepsijos, enteritai, kolitai. Nuo kmyno vaisių žmogus lengviau atsikosti.

Užpilui paruošti reikia 1 valgomąjį šaukštą susmulkintų vaisių suberti į emaliuotą indą ir užpilti stikline verdančio vandens, uždengti ir laikyti tol, kol atauš, paskui perkošti ir gerti po trečdalį stiklinės tris kartus per dieną prieš valgį. Vaikams duodama gerti po vieną arbatinį šaukštelį keletą kartų per dieną. Iš kmyno vaisių galima išsivirti ir nuoviro. Kmyno vaisių dedama į vaistažolių mišinius, vartojamus apetitui žadinti ir virškinimo trakto ligoms gydyti.

Paprastasis kmynas buvo žinomas ir vartojamas gydymui labai seniai

Dar Dioskorido ir Plinijaus laikais. Bulgarijoje, Lenkijoje, Čekoslovakijoje, Vokietijoje ir kitose šalyse paprastojo kmyno vaisiai vartojami kaip antiseptinis, spazmolitinis ir stimuliuojantis vaistas sergant įvairiomis virškinimo trakto ligomis.

Liaudies medicina pataria kmynų vaisių arbatą arba sumaltus vaisių miltelius (po pusę arbatinio šaukštelio tris kartus per dieną) vartoti apetitui žadinti, virškinimui gerinti, užkietėjus viduriams, kūdikį žindančių motinų pieno liaukų sekrecijai žadinti bei lėtiniam cholecistitui gydyti, taip pat nuo kosulio.

Paprastojo kmyno vaisių dedama į duonos, pyrago ir kitus konditerijos gaminius. Jų beriama į raugiamus kopūstus, burokėlius, grybus. Kaip prieskonis, jie tinka mėsos ir varškės patiekalams, daržovių salotoms, virtoms bulvėms, taip pat įvairiems nealkoholiniams gėrimams. Kmynų eterinis aliejus taikomas farmacijos, likerių, degtinės gamybai ir parfumerijai.

About the author

vytasss administrator