Category Archive Augmenija

Šiuo metu atsidūrėme tarp cukinijų žydėjimo laikotarpio

Nepaisant cukinijų augalų atsparumo, nepalankios oro sąlygos taip pat gali kelti grėsmę jų produktyvumui. Kokiems pagrindiniams veiksniams reikėtų teikti pirmenybę, norint auginti gausų ir klestintį derlių?

Kai augalams pritrūksta maisto

Nepakankamas drėgmės ir maistinių medžiagų kiekis gali trukdyti cukinijų vaisiaus procesui. Šiuo metu kritulių yra pakankamai, todėl papildomo laistymo poreikis yra minimalus. Nepaisant to, esant aukštai temperatūrai ir sausrai, cukinijų augalus rekomenduojama kas 2–3 dienas aprūpinti maždaug 5 litrais vandens.

Augalų augimo laikotarpiu augalus patartina tręšti 3-4 kartus, naudojant organinių ir mineralinių trąšų derinį arba sudėtingesnes trąšas. Naminės trąšos, gautos iš dilgėlių, ypač naudingos cukinijų augalams. Norint sukurti šią trąšą, ką tik nupjautas 1 kg sveriančias dilgėles reikia panardinti į 10 litrų vandens ir uždengti plėvele arba sandariai priglundančiu dangteliu. Mišinys turi būti paliktas kelias savaites, retkarčiais pamaišant. Po to skystis turi būti filtruojamas ir atskiestas vandeniu santykiu 1:10. Gautu mišiniu galima laistyti cukinijų augalus, todėl derlius gerokai padidės. Svarbu, kad laistant ir tręšiant augalus vandens ir trąšų mišinio nepatektų ant lapų ir žiedų.

Svarbu nepamiršti, kad augalus reikėtų tręšti tik šiltu oru, nes tai palengvina optimalų būtinų maistinių medžiagų pasisavinimą.

Dažnai sutinkama problema: žiedų švaistymas.

Paprastai cukinijos nereikalauja specialios formos, nors tai labai svarbu, kad būtų išvengta pernelyg didelio žalumynų augimo. Kai augalas savo energiją pirmiausia skiria lapams, prastėja vaisių kokybė. Pastebėjus tokį raštą, saulėtą rytą patartina nugenėti kelis žemesnius, senesnius lapus, o po kelių dienų šį procesą pakartoti. Be to, reguliarus derliaus nuėmimas yra nepaprastai svarbus, nes skatina greitą naujų žiedų ir vaisių užuomazgų formavimąsi.

Dažnai cukinijų augaluose gausu vyriškų žiedų, todėl jie auga įspūdingai ir žydi, tačiau vaisių derlius nuvilia. Tokį rezultatą lemia ne tik tokie veiksniai kaip nepakankama saulės šviesa, nereguliarus laistymas ir nepakankamas tręšimas, bet ir šioms daržovėms būdingos biologinės savybės. Cukinijų augalai išaugina vienalyčius žiedus, o moteriški žiedai, kuriuose yra potencialių vaisių, žydi itin trumpai – vos vieną dieną. Todėl kai kurių šių gėlių nepavyksta apdulkinti per šį ribotą laiką. Siekiant pagerinti moteriškų cukinijų žiedų apdulkinimą, ryte žydinčius augalus galima purkšti tirpalu, kurį sudaro vanduo, boro rūgštis ir cukrus (santykiu 2 gramai boro rūgšties ir 100 gramų cukraus litre vandens) arba naudojant medaus tirpalą (sudaro 1 arbatinis šaukštelis medaus stiklinei vandens). Be to, netoliese padėję nedidelius indelius, užpildytus šiuo medaus tirpalu, gali pritraukti apdulkinančių vabzdžių.

Dirbtinis gėlių apdulkinimas taip pat yra tinkamas pasirinkimas. Tam reikia pasirinktinai atrinkti vyriškus žiedus ir rankiniu būdu perkelti jų žiedadulkes į atvirus moteriškus žiedus. Atskirti dvi gėlių rūšis yra nesudėtinga užduotis, nes vyriškos gėlės išsikiša tiesiai iš stiebo, o moteriškos gėlės pastebimai sustorėja šalia žiedo. Siekiant užtikrinti optimalų vaisių vystymąsi, būtina apdulkinti moteriškus žiedus iš visų pusių, kad jie subręstų į natūralią formą.

Kokie galimi pavojai kyla cukinijų derliaus nuėmimo metu? Dingusių žiedų problema yra iššūkis, kurį galima veiksmingai išspręsti.

Cukinijas kamuoja virusinės infekcijos.

Nepaisant to, cukinijų derliui daugiausia pavojų kelia įvairios ligos. Cukinijų augalai yra jautrūs panašiems negalavimams, pastebėtiems kitiems agurkinių šeimos nariams, todėl juos reikia pašalinti iš sėjomainos po moliūgų, agurkų ir susijusių kultūrų auginimo.

Virusinės infekcijos dažniausiai kenkia cukinijų lapams, pablogindamos augalo fotosintezės galimybes. Todėl šie nukentėję augalai duoda mažiau derlių. Tarp paplitusių virusinių ligų, pažeidžiančių cukinijas, mozaikos virusas išsiskiria kaip labiausiai žinomas. Išskirdami mozaikos variantus, pažeidžiančius agurkus (paprastus, baltus, žalius), moliūgus ir cukinijas (geltonas), specialistai pripažįsta, kad šios ligos gali neigiamai paveikti cukinijų pasėlius.

Ankstyvieji paprastos mozaikos požymiai gali būti stebimi ant jaunos lapijos, kuriai būdinga žalsvai geltonų dėmių atsiradimas. Ligai progresuojant, šios dėmės didėja, todėl pažeisti lapai susisuka ir susidaro pūslės. Be to, vaisiai iškreipti ir pakeisti spalvą. Tais atvejais, kai augalas užsikrečia ankstyvoje stadijoje, jis gali pasiduoti ligai. Ir atvirkščiai, jei infekcija įvyksta vėlesnėje stadijoje, augalo augimas ir produktyvumas bus žymiai sutrikęs, palyginti su sveikais augalais. Pažeistas krūmas bus du ar tris kartus mažesnis ir duos ribotą vaisių kiekį, kurie taip pat gali būti deformuoti ir turėti grubią išorę.

Geltonos mozaikos raštas, kurį rodo cukinijos, yra labai panašus – dėmės paprastai atsiranda lapų pakraščiuose, kol galiausiai apgaubia visą lapą. Šias bėdas perneša amarai, be to, patogenai išlieka ant daugiamečių piktžolių šaknų žiemos metu ir vėlesniais metais kelia pasikartojantį pavojų augalams. Norint apsisaugoti nuo mozaikos viruso, labai svarbu naikinti daugiametes piktžoles, sumažinti amarų buvimą ir stropiai taikyti sėjomainą.

Geltonos dėmės, atsirandančios dėl moliūgų mozaikos, iš pradžių išryškėja lapų pakraščiuose, o po to pasklinda po lapų gyslas. Be to, pažeistos lapų dalys palaipsniui išdžiūsta, atsiskiria ir išlieka tik standžios gyslos. Moliūgų mozaikos keliamą pavojų sustiprina jos gebėjimas plisti per sėklas, kurios išlaiko užkrečiamumą ilgą laiką, apimantį kelerius metus. Vadinasi, sėjos tikslams tampa nepamainomas ir kruopščiai apdorotų sėklų panaudojimas.

Kokie pavojai slypi cukinijų derliaus sferoje? Miltligė yra paplitusi liga tarp cukinijų pasėlių.

Pavojingiausios grybelinės ligos

Miltligė yra labai pavojinga liga, paveikianti cukinijų augalus, kurie paprastai klesti didelės oro drėgmės aplinkoje. Ši grybelinė infekcija, pasireiškianti apskritomis, dramblio kaulo spalvos dėmėmis viršutinėse senesnių lapų dalyse, palaipsniui plečiasi, kol visas lapas pasidengia miltingai baltomis žvyneliais. Be to, žinoma, kad grybienos žvynai migruoja link stiebo. Neišvengiamai pažeisti lapai per anksti nuvysta. Norint pažaboti miltligės plitimą, būtina išnaikinti augalų liekanas ir daugiametes piktžoles, kuriose grybelis žiemoja. Be to, sergančių augalų negalima dėti į kompostą, o simptomus sukeliančius lapus arba visus augalus reikia pašalinti iš lysvių ir sudeginti. Kovojant su šia liga fungicidų naudojimas purškiant yra veiksmingas.

Miltligė yra paplitusi liga, kuri pažeidžia ne tik lapus, bet ir gali pakenkti stiebams. Iš pradžių viršutinėje lapų pusėje matomos neryškios žalsvos dėmės, kurios ilgainiui pereina į rudą atspalvį. Šios kampuotos dėmės apsiriboja lapo gyslomis, todėl paveiktas augalas yra neįtikėtinai panašus į tą, kurį paveikė mozaikos virusas. Miltligei progresuojant, dėmės susilieja, todėl lapai nyksta.

Pilkasis puvinys pirmiausia paveikia augalų žiedus ir vaisių pumpurus, nors gali pakenkti ir kitoms augalų sudedamosioms dalims. Sauso oro laikotarpiais paveiktos vietos įgauna pilką ir rudą spalvą, o prasidėjus lietingu orui atsiranda pilkų apnašų. Užkrėsto augalo vaisių užuomazgos ir stiebas tampa minkšti, pasipuošia pilkomis apnašomis, ant lapų atsiranda netaisyklingų rudų dėmių. Grybelis išsklaido savo konidijas, nuvalydamas jas nuo žvynų, taip užkrėsdamas naujus augalus. Viršutinė augalo dalis, esanti virš pažeistos stiebo dalies, nuvysta. Kadangi grybelis žiemą išlieka ant augalų liekanų, juos būtina išnaikinti. Nustačius pirminius ligos požymius, patartina duoti fungicidų, tokių kaip tirpalas, kuriame yra vario sulfato.

Cukinijos augalas retkarčiais tampa antraknozės grybelio auka. Pradinėse infekcijos stadijose ant lapų atsiranda mažų apskritų dėmių, kurios vėliau susilieja ir lapai įgauna nudžiūvusią, apdegusią išvaizdą. Ant stiebų šios dėmės išauga ir įgauna drėgną tekstūrą. Nukentėję cukinijos vaisiai patiria gyvybingumo sumažėjimą, dėl kurio jie pablogėja ir suyra. Drėgnos sąlygos dar labiau palengvina šios ligos plitimą.

Cukinijos sulaukė didelio mūsų sodininkų palankumo. Kokie pavojai slypi cukinijų derliaus viduje?

Amarai yra atsakingi už didžiausios žalos padarymą.

Cukinijos dažnai tampa įvairių kenkėjų, būtent sodinukų, voratinklinių erkių ir amarų, aukomis. Sėjinukų muselės daugiausia taikosi į jaunus augalus, todėl jie nuvysta, kai pažeidžiamos lervos. Kita vertus, voratinklinės erkės pradeda atakuoti augalus, paveikdamos apatinius lapus, todėl viršutinėje pusėje atsiranda geltonų dėmių, o apatinėje – vos matomas voratinklis su rausvais arba rusvais taškeliais, kurie iš tikrųjų yra pačios erkės. Kalbant apie amarus, jie kelia didžiausią grėsmę vasaros mėnesiais. Šie vabzdžiai formuoja kolonijas apatinėse lapų pusėse, maitinasi augalų sultimis. Pasekmės yra susiraukšlėję ir deformuoti lapai, pageltimas ir didelis vaisių pumpurų praradimas. Negydomas amarų užkrėstas augalas galiausiai gali žūti. Be to, amarai ne tik daro tiesioginę žalą augalams, bet ir yra ligų nešiotojai.

Užsikrėtus kenkėjais, cukinijų augalus patartina apdoroti žaliu muilu arba alternatyviais insekticidais. Erkėms naikinti augalų apsaugos sprendimas, žinomas kaip „Vertimec”, pasirodė esąs labai veiksmingas. Šis konkretus produktas gali būti naudojamas 2–3 kartus per visą auginimo sezoną.

Cukinijų augalus galima aktyviai gydyti įvairiais biologiniais preparatais, tokiais kaip „Mimoten“, „Canelys“, „Konflic“, „Flama“ ir „Oleorgan“. Šie preparatai efektyviai padidina augalo atsparumą kenkėjams, ligoms, nepalankioms aplinkos sąlygoms. Be to, augalo imunitetą galima sustiprinti laistant augančias cukinijas jodo turinčiu tirpalu, kurio rekomenduojama dozė yra 5 ml jodo 10 litrų vandens. Kiekvienam cukinijos augalui reikia 1 litro šio jodo tirpalo, jį reikia tepti 2–3 kartus per visą vegetacijos laikotarpį.

Rūgštynės, daugiametis botaninis egzempliorius

Tai tinkamas momentas į savo sodą įtraukti rūgštynių, jei to dar nepadarėte. Įsivaizduokite, kaip malonu mėgautis nuostabiu rūgštingumu prasidėjus ankstyvam pavasariui, kai salotų, ankstyvųjų kopūstų ir kitų žalių produktų yra nedaug.

Rūgštynės, daugiametis botaninis egzempliorius, klesti tiek natūraliose buveinėse, tiek kultivuojamose aplinkose. Rūgštynės, daugiausia aptinkamos Europoje ir Azijoje, ir toliau klesti kaip laukinė rūšis, taip pat nuo seno auginamos soduose. Plačiai paplitęs jo populiarumas gali būti siejamas su daugybe naudingų savybių. Pirma, ji išsiskiria kaip viena iš ankstyviausių pavasarinių žalumynų. Be to, rūgštynės yra nepaprastai prisitaikančios, gali klestėti įvairiose vietose. Be to, jo kulinarinis naudingumas yra labai patogus, nes jį galima lengvai įtraukti į įvairius patiekalus. Galiausiai, rūgštynės gali pasigirti daugybe gydomųjų savybių, kurios dar labiau padidina jos patrauklumą.

Rūgštynės iš pradžių buvo užfiksuotos 12 amžiuje Prancūzijoje, o tai pirmą kartą buvo paminėta. Vėlesniais šimtmečiais, ypač XIV–XVI amžiuje, rūgštynės sulaukė didelio susižavėjimo prancūzų kulinarinėje kultūroje. Jis buvo vertinamas dėl universalaus pritaikymo gaminant padažus, sriubas ir net puikius pyragus su rūgštynių įdarais. Jo gausus naudojimas išplito ir karališkųjų namų virtuvėse, o tai dar labiau patvirtina jo gerbiamą statusą.

Kokią rūgštynių veislę reikėtų sodinti?

Sodininkams pagrindinis rūpestis yra nustatyti optimalią rūgštynių veislę, kurią galima auginti savo soduose, atsižvelgiant į turimų rūgštynės pasirinkimų gausą. Konkrečiai, yra dvi skirtingos rūgštynės, kurias galima auginti: plačialapės rūgštynės ir špinatų nerūgščiosios arba švelniai rūgštinės rūgštynės.

Viena iš labiausiai mėgstamų mūsų soduose auginamų rūgštynių veislių yra pagrindinė valgomoji rūgštynė, tokia kaip ‘Lyonski’. Šias rūgštynes ​​patartina vartoti išskirtinai iki liepos mėnesio, nes vėliau jose susikaupia per daug oksalo rūgšties, kuri gali pakenkti žmonių sveikatai. Gausiausias derlius paprastai gaunamas antraisiais ir trečiaisiais auginimo metais. Daugiau intriguojančių variantų galite apžiūrėti specializuotas sėklų parduotuves, kuriose galima rasti įvairių rūšių, pavyzdžiui, plačialapių „Aromata“ arba vizualiai patrauklių rožinių „Red Veined“.

Špinatų rūgštynės mums turi didesnę reikšmę, palyginti su įprastai vartojamomis valgomosiomis rūgštyne, dėl savo įvairių veislių įvairovės, pavyzdžiui, „Epinard“ varianto. Šiuose variantuose ne tik mažesnis oksalo rūgšties kiekis, bet ir dvigubai daugiau vitamino C, kurio yra paprastose rūgštynėse. Be to, didesni špinatų rūgštynių lapai suteikia didesnį patogumą ruošiant maistą, visiškai priešingai nei mažesni valgomųjų rūgštynių lapai. Be to, špinatų rūgštynės lapai pasižymi mažesniu rūgštingumu ir yra tinkami vartoti visą pavasario–rudens laikotarpį.

Rūgštys turi neprilygstamą ir neįkainojamą augalinės rūgšties savybę. Be to, kaip alternatyvų variantą galima stengtis auginti rausvąsias rūgštynes.

Šešėlis skatina brangiausių egzempliorių augimą.

Rūgštys nėra būtinos optimalioms augimo sąlygoms. Augalas puikiai išgyvena žiemą, kai yra padengtas sniegu. Sėklos gali sudygti net esant itin žemai 1 °C temperatūrai, o šaknų pumpurai greitai išdygsta, kai tik sniegas ištirpsta. Lapai išsiskleidžia per 7-8 dienas ir išlaiko žalią atspalvį visą vasarą iki rudens šalnų. Pažymėtina, kad esant aukštesnei nei 20 °C temperatūrai, rūgštynės augimo greitis sulėtėja, o melsvų ūglių vystymasis pagreitėja, todėl lapai įgauna stambesnę tekstūrą.

Rūgštynės klesti gausioje šviesoje anksti pabundant, ypač ankstyvą pavasarį, kai nuo kitų augalų yra minimalus šešėlis. Vėliau šešėlis tampa naudingas mažiems rūgštynės lapams augti saulės apšviestose vietose. Tačiau pernelyg drėgnoje ir prastai vėdinamoje dirvoje rūgštynės augalai sunkiai išgyvena ir klestėja, todėl reikia lengvos, derlingos ir drėgnos dirvos. Sausros laikotarpiais rūgštynės augimas sulėtėja, o jų lapai tampa standūs ir atsparūs, o tai pabrėžia nuolatinį drėgmės poreikį. Plačiai teigiama, kad labiausiai vertinamos rūgštynės auginamos pavėsingoje ir drėgnoje aplinkoje.

Nauja lova

Jei nusprendėte įkurti naują rūgštynių lysvę, dabar tinkamas metas tai padaryti. 1 m2 rūgštynių auginimui skirto ploto rekomenduojama išberti 6-8 kg mėšlo ar komposto, 30-40 g superfosfato ir 20-30 g kalio chlorido, kartu užtikrinant, kad žemė būtų giliai įkasta (su visą kastuvo gylį). Rūgštynės gali būti dauginamos sėklomis arba šaknų dalimis, kuriose yra pumpurai. Įvairūs šaltiniai siūlo skirtingus rūgštynių sėjos terminus, pavyzdžiui, ankstyvą pavasarį, vasarą ar vėlyvą rudenį. Tačiau, remiantis patyrusių rūgštynių augintojų patirtimi, optimalus rūgštynių sėjos laikas paprastai yra rugpjūčio pirmoji pusė. Šiuo laikotarpiu sėjant rūgštynės linkusios išauginti mažiau žydinčių ūglių ir atitolina žiedų formavimąsi. Derliaus galima tikėtis kitą pavasarį. Pasirinkus vėlyvą rudens sėją, patartina sėti nuo spalio pabaigos iki lapkričio pradžios, kad nesudygtų prieš atėjus šalnoms (dažniausiai dygsta po 8-10 dienų esant 2-3 °C temperatūrai). Taip pat galima sėti pavasarį, nors dėl to derlius bus vėlesnis.

Rūgštynės strategiškai sėjamos į vagas, tarp jų užtikrinamas 45-60 cm atstumas. Vagos viduje suformuojamos dvi eilės, tarp jų išlaikant 10-12 cm atstumą. Sėklos atsargiai įterpiamos 1-2 cm gyliu. Optimaliam dauginimui rūgštynes ​​rekomenduojama dauginti naudojant šaknis rudens sezono metu, ypač rugsėjį, arba ankstyvą pavasarį. Kad tai būtų pasiekta, rūgštynės kruopščiai iškasamos ir padalinamos į kelias dalis, kurių kiekvienoje yra 2–3 pumpurai. Be to, reikia nupjauti visas ilgas šaknis. Sodinant patartina išlaikyti 45 cm atstumą tarp eilių ir 10-15 cm tarp atskirų augalų.

Siekiant užtikrinti gausų ir džiaugsmingą derlių.

Prasidėjus pavasariui, paprastai per 15-20 dienų nuo dirvos atšilimo, galima pradėti rinkti pirmuosius gležnus rūgštynės lapelius. Verta žinoti, kad jei šiuo ankstyvo pavasario laikotarpiu rūgštynės pasipuošia apsaugine plėvele, pirmąjį derlių galima sulaukti savaite anksčiau. Kai lapai pasiekia 8–10 cm ilgį, tikslinga juos pjauti. Tačiau būtina būti atsargiems ir susilaikyti nuo visų lapų pašalinimo iš centrinės šerdies, nes jauniausi turi būti nepažeisti. Labai svarbu, kad šio proceso metu nebūtų pažeisti viršūniniai pumpurai, naudojant peilį. Per visą augimo sezoną rūgštynių pasėlius reikia pjauti 2–4 kartus, paprastai kas 25 dienas, kad būtų trukdoma žiedkočių vystymuisi. Norint pailginti lapų derliaus trukmę, patartina nuimti lapkočius.

Rūgštynės auginamos toje pačioje vietoje 3–4 metus, nes rūgštynių lapai laikui bėgant genda. Antraisiais ir vėlesniais metais, ankstyvoje pavasario stadijoje, rūgštynių maitinimui įterpiamos azoto trąšos (20-30 g – 1 m2), po to nedelsiant purenama dirva iki 5-8 cm gylio. Šis procesas kartojamas po kiekvieno rūgštynių derliaus nuėmimo. Be to, antroje vasaros pusėje rūgštynes ​​rekomenduojama pamaitinti fosforo ir kalio trąšomis.

Augalus supančiam dirvožemiui būtinas nuolatinis auginimas ir priežiūra, įskaitant purenimą ir apdorojimą, taip pat piktžolių pašalinimą. Vasarą rūgštynės klesti tinkamai laistomos ir prižiūrimos, o artėjant rudeniui rodo ryškius ir išskirtinius žalumynus. Tačiau rabarbarų lapų buvimas kelia grėsmę jų gerovei, nes jie gali praryti rūgštynes. Kovojant su šiais kenkėjais, naudojami natūralūs metodai, tokie kaip kruopštus augalų likučių pašalinimas ir biologinių priemonių naudojimas rudenį. Net ir esant geros sveikatos, rūgštynės lapus reikia nukirpti likus 1–1,5 mėnesio iki šalnų pradžios, paprastai maždaug spalio pradžioje. To nepadarius, susidaro nepralaidus sluoksnis, kai lapai lieka nepaliesti po sniegu, todėl šaknys uždusti ir augalas gali žūti. Rudenį rūgštynes ​​patartina gausiai patręšti perpuvusiu mėšlu ir į rūgštynių eiles įterpti komposto (4-5 kg/1 m2), lengvai mulčiuojant šaknų sistemą.

Visame pasaulyje yra apie 200 rūgštynių rūšių, kai kurios iš jų yra labai vertingi augalai, o kitos priskiriamos nepageidaujamų piktžolių kategorijai. Lietuvoje aptinkama apie 16 skirtingų rūgštynių veislių. Tarp labiausiai paplitusių yra valgomosios rūgštynės (Rumex acetosa), prancūziškos rūgštynės (Rumex scutatus), mažosios rūgštynės (Rumex acetosella), tankiažiedės rūgštynės (Rumex confertus) ir rudalapės rūgštynės (Rumex crispus). Pažymėtina, kad laukinės rūgštynės paprastai turi mažus, elastingus lapus, o auginamos sodo rūgštynės gali pasigirti dideliais, sultingais lapais.

Ekspertai dažnai vadina vienu iš labiausiai vertinamų kulinarinių prieskonių ir gydomųjų augalų

Visą vasarą galima rinkti ir vartoti jaunus kraujažolės lapus.

Šį ilgalaikį botaninį egzempliorių ekspertai dažnai vadina vienu iš labiausiai vertinamų kulinarinių prieskonių ir gydomųjų augalų. Sodo entuziastus žavi nuostabus kasmetinio savaiminio dauginimosi reiškinys, nes jo tvirta lapija, primenanti petražoles ir salierus, klesti be pastangų ir reikalauja minimalaus dėmesio.

Gelsve, kilusi iš Persijos, dabar plačiai auginama Viduržemio jūros regionuose, taip pat sėkmingai auginama Šiaurės Amerikoje ir Kaukaze. Ir atvirkščiai, šafranas daugiausia auginamas Europoje, Mažojoje Azijoje ir Irane. Europoje kraujažolės išpopuliarėjo dėl vienuolių benediktinų pripažinimo ir susižavėjimo, kurie labai vertino jų įvairiapusį panaudojimą tiek kulinarijoje, tiek medicinoje, net laikydami augalą panacėja nuo įvairių negalavimų.

Reikalingas priežiūros lygis yra minimalus.

Optimalios augimo sąlygos yra labai svarbios norint sėkmingai auginti nereiklus daugiamečius augalus Gelsvee. Šis augalas klesti purioje ir derlingoje dirvoje, geriausia gerai nusausintame priesmėlio arba vidutinio sunkumo priemolyje. Pažymėtina, kad jis puikiai prisitaiko tiek saulėtose, tiek šešėlinėse vietose, todėl tinkamas statyti sodų pakraščiuose. Jo augimui būtina pakankamai erdvės, nes Gelsvee gali pasiekti iki 2 metrų aukštį, gali pasigirti tvirtu tuščiaviduriu stiebu, kurio skersmuo svyruoja nuo 2,5 iki 5 centimetrų, ir dideliais lapais. Pažymėtina, kad šis atsparus augalas gali ištverti žiemos sąlygas be apsauginės dangos ir gali išlikti toje pačioje vietoje įspūdingą 6–7 metų laikotarpį.

Auginant geltonas gėles, būtinas strateginis tręšimas ir laistymas, ypač daug dėmesio skiriant azoto trąšoms. Šios trąšos turėtų būti tręšiamos pavasario sezono metu po augalų žydėjimo ir pirmąją liepos pusę. Be to, naudinga naudoti amonio nitratą kaip trąšas. Norint užtikrinti optimalų augimą, pusę šių trąšų rekomenduojama įterpti gegužės pabaigoje daigų retinimo metu, o likusią – rugpjūčio pradžioje. Kad sausoje dirvoje geltonos gėlės neišdžiūtų ir neparuduotų, patartina jas laistyti kas savaitę. Be to, svarbu tinkamai supurenti dirvą iki 3–5 cm gylio.

Daugyba. Augalai gali būti dauginami įvairiais būdais, pavyzdžiui, sėklomis, sodinukais, šaknų auginiais ir 2–3 metų auginiais. Norint pasiekti optimalų rezultatą, sėklas rekomenduojama sėti pavasarį į pašildytas lysves, o vėliau persodinti į nuolatinę vietą liepos arba rugpjūčio mėn., užtikrinant 60 x 70 cm tarpus. Arba prieš žiemą sėklas galima sėti tiesiai į dirvą, o tai palengvina geresnį geltonųjų žiedų dauginimąsi. Tokiu atveju sėklas reikia sėti 50-60 cm atstumu ir 1-2 cm gyliu. Pirmaisiais augimo metais išdygs keli lapai, daigus patartina retinti kas 10-15 cm. Antraisiais metais retinti reikėtų maždaug kas 60 cm. Pavasarį dauginant pjūviais, svarbu voveraites padalinti (su nupjautais lapais) ir sodinti tokiais pat atstumais kaip ir daigai, kol jie sužaliuoja arba rugsėjo pirmoje pusėje. Sodinant būtina atskirti dalį kero šaknų, turinčių 2-3 pumpurus.

Geltonuodegiai augalai dažniausiai yra jautrūs lapų dėmių ligoms ir kenkėjams. Labiausiai paplitę kenkėjai yra liucernos kirmėlių lervos, skėčiai ir pupiniai amarai, ypač birželio viduryje. Siekiant kovoti su šiomis problemomis, taikomos prevencinės priemonės, tokios kaip kruopštus tarpueilių valymas ir visiškas piktžolių naikinimas. Labai svarbu pašalinti geltonuodegės auginimo plotą supančias piktžoles, kad būtų pašalintos galimos amarų kiaušinėlių žiemojimo vietos.

Jaunų kraujažolės lapų derlius galimas ir rekomenduojamas vasaros sezono metu. Šiuos lapus galima mėgautis tiek šviežiais, tiek džiovintais, todėl jie yra puikaus skonio. Be to, kraujažolės šaknys, šakniastiebiai ir sėklos taip pat turi kvapnių savybių. Geltonos gėlės gali būti visiškai išdžiovintos, o lapai gali būti užšaldyti konservavimui. Norint užtikrinti optimalų šaknų augimą, patariama jas iškasti antraisiais metais, kai lapai nudžiūvo, arba anksti pavasarį prieš augalų dygimą. Nupjovus pradėjusius augti stiebus, galima gauti didesnį šaknų derlių. Nepaisyti geltos atvejai paprastai neišsisklaido, bet laikui bėgant progresuoja.

Kraujažolė – kvapni vaistinė žolė, kilusi iš Persijos. Gelsvė valgo ne tik mėsos patiekalus, bet į savo racioną įtraukia ir varškės.

Labai stiprus ir aromatingas prieskonis.

Gelsves turi stiprų salierų ir grybų kvapą, kuris gali nugalėti kitus patiekale esančius skonius. Todėl labai svarbu būti atsargiems ir neviršyti rekomenduojamo šio konkretaus prieskonio kiekio. Geltona spalva, kita vertus, apima daugybę gyvybiškai svarbių aliejų, organinių rūgščių, cukrų, pektinų ir įvairių prieskonių. Sedum augalo lapija, šaknys ir sėklos pirmiausia naudojami kaip kvapnūs priedai. Tiek švieži, tiek džiovinti laiškiniai svogūnai puikiai tinka daržovių sriuboms, tyrėms, mėsos patiekalams, arbatoms, padažų asortims, salotoms, daržovių konservams sustiprinti.

Geltonos gėlės dedamos į patiekalus su kiauliena ir ėriena, taip pat daržovių ir mėsos troškinius. Šių gėlių tryniai sultiniams suteikia ypač puikų skonį. Tarkuotos geltonos šaknys savo skoniu primena riešutą. Geranijos šaknys, sėklos ir eterinis aliejus yra naudojami konditerijos gaminių, marinatų, likerių ir užpilų skoniui pagerinti. Svogūnėliai, petražolės, svogūnai, raudonėliai, čiobreliai, krapai, bazilikas ir rozmarinas gali būti derinami su šiomis šaknimis, kad būtų sukurti neįtikėtinai kvapnūs prieskonių mišiniai.

Universalus vaistas nuo visų negalavimų.

Geltonos gėlės turi daug gydomųjų savybių. Jų gydomosios savybės buvo pripažintos senovėje ir vėliau buvo auginamos vienuolyno soduose. Išmintingi žmonės iš praeities tikėjo, kad yra žolelių vaistas nuo kiekvienos ligos. Auginant kraujažoles arti savo būsto, galima veiksmingai užkirsti kelią daugeliui ligų. Tradicinėje medicinoje ši žolė garsėja savo gebėjimu palengvinti širdies ir inkstų ligas, išvalyti kraują ir kraujagysles bei pagerinti bendrą gyvybingumą. Be to, jis turi diuretikų ir choleretinių savybių, padeda virškinti ir palengvina pilvo pūtimą bei nuolatinį rėmenį. Užpilas, pagamintas iš susmulkintų sėmenų šaknų, veiksmingai mažina migreną ir gydo kvėpavimo sutrikimus.

Senovės tekstuose plačiai aptariamas geltonų žiedų naudojimas kaip priemonė seksualiniam potraukiui sužadinti, o jų įtraukimas į meilės gėrimus buvo svarbus viduramžių elementas. Manoma, kad pietiniuose Europos regionuose geltonos gėlės turi kerinčių ir meilę skatinančių magiškų sugebėjimų. Šį tikėjimą slavų kalbose dar labiau iliustruoja augalo pavadinimas „lyubčik“. Be to, šafranu užpiltas vynas gali palengvinti moterų negalavimus. Tačiau nėštumo metu reikia būti atsargiems, nes tam tikros šafrano savybės gali sukelti savaiminį persileidimą, todėl jo vartoti nepatartina.

Pasak buvusių pirties savininkų, sėdros buvo laikomos esminiu pirties augalu, todėl buvo auginamos arti. Buvo tikima, kad pirties esmė slypi joje tol, kol žmonės pasitraukė iš šio pasaulio. Be to, geltonos gėlės buvo naudingos pirties terapijai, nes išvalo organizmą nuo toksinų, stiprina imuninės sistemos veiklą, skatina atsipalaidavimą ir palengvina įsitraukimą į pirtį. Nepaisant to, svarbu pažymėti, kad išskirtinis geltonų gėlių aromatas gali turėti neigiamą poveikį alergiškiems žmonėms.

Čia pateikiamas vaistažolių preparatas, pritaikytas gydyti asmenų, kenčiančių nuo priklausomybės nuo alkoholio, padėtį – ta pati priemonė. Tiesiog į stiklinę degtinės įmaišykite šafrano šaknį ir kelis lauro lapus, kad užpilas išbrinktų, prieš duodami jį šio spirito entuziastams. Išgėrus šio nuoviro, ilgam atslūgs noras leistis į svaiginančius gėrimus.

Pasaulyje iš viso žinoma 60 kriaušių veislių

Pasaulyje iš viso žinoma 60 kriaušių veislių, iš kurių tik trys auga Lietuvoje. Dažniausiai aptinkama rūšis yra paprastoji kriaušė (P. Communis L.), kuri savo fizine struktūra primena obuolius. Kalbant apie kriaušių auginimą, pagrindiniai poskiepiai yra laukinių kriaušių sodinukai ir paprastojo svarainio (Cydonia ablonga) klonai. Kriaušės, auginamos ant sėklinių poskiepių, paprastai pasiekia aukštį, kuris yra 1,5–2 kartus aukštesnis už obelis. Jie taip pat pradeda duoti vaisius po 5–10 augimo sode metų, pasižymi didesniu atsparumu šaltoms žiemoms, o vaisių auginimo trukmė yra ilgesnė ir pastovesnė – 30–60 metų, palyginti su obelimis. Nors į paprastųjų svarainių poskiepius skiepytos kriaušės turi daug pranašumų, palyginti su miškinių kriaušių poskiepiais, jos vis tiek turi nemažai trūkumų. Siekiant sumažinti atotrūkį tarp kriaušių veislių ir svarainių, Lietuvoje naudojami tarpiniai skiepai.

Atrenkant kriaušių veisles, reikėtų nuodugniai įvertinti jų savybes, atsižvelgiant į jų jautrumą mūsų unikalioms klimato sąlygoms. Nors sodybose daugiausia auginamos vasarinės kriaušės, rudeninės veislės sulaukė didesnio vartotojų palankumo.

D. Losčio teigimu, ankstyvųjų kriaušių auginimas patinka tik mažumai įžvalgių sodininkų. Šią pirmenybę galima sieti su kitų uogų, kurios sunoksta prasidėjus vasarai, gausa, todėl sunokusių kriaušių troškimas paseno. Be to, šie vaisiai greitai pernoksta ir jų skonis gali patikti ne visiems skoniams.

Sprendimas yra karūnos formavimas.

Vaismedžių sveikata ir derlius priklauso nuo sodo padėties. Idealiu atveju kriaušės klesti vakariniuose ir pietrytiniuose šlaituose. Siekiant sušvelninti neigiamą vyraujančių vėjų poveikį, prieš sodinant sodus rekomenduojama įrengti pastoges.

Kriaušėms reikia didelės sodo erdvės dėl jų ekspansyvaus augimo, ypač 4–5 x 2–5 m. Todėl asmenims, turintiems ribotą sodo plotą, nepraktiška apgyvendinti šiuos vaisius vedančius medžius. Pasirinkimas į vieną medį skiepyti kelias kriaušių veisles yra pragmatiškiausias sprendimas. D. Lostys į savo kriaušę išradingai sujungė net 8 skirtingus, įvairaus amžiaus skiepus, taikliai pavadinęs „Giminės medžiu“. Džiugu, kad sodininkas patyrė kiekvieno valgomo vaisiaus išsipildymą.

„Gaila, kad Lietuvoje nenusipirksi žemaūgių kriaušių, o Lietuvoje, kitaip nei daugelyje Vakarų Europos šalių, formuoti medžius nėra populiaru“, – sako D. Lostys. – Štai Vokietijoje vaismedžiai sodinami ant namo sienos, kad neužimtų daug vietos. Jie atrodo gražiai ir duoda puikų derlių.
Jei jis nebus gydomas, jis pablogės

D. Losčio teigimu, dėl šiemet patirtų šalnų sodai patyrė didelę žalą, ypač palietę vaismedžius, tokius kaip kriaušės. Lostys pabrėžia, kad tik tie vaismedžiai, kurie jau žydėjo iki šalnų, sėkmingai davė vaisių, nes sugebėjo išvengti žalingo šalčio poveikio.

Klaidinga kriaušių likimą palikti atsitiktinumui. Kai kurios kriaušės gali duoti vaisių antraisiais ar trečiaisiais augimo metais, o kitos tik penktaisiais ar šeštaisiais metais.

Laukinės kriaušės yra vieninteliai egzemplioriai, galintys atlaikyti gamtos keliamus iššūkius, o auginami variantai reikalauja nuolatinio dėmesio. Atsižvelgiant į dabartinį vaisių vystymosi etapą ir neišvengiamą nokimą, ligų ir kenkėjų prevencijos priemonių įgyvendinimas nebėra perspektyvus. Nebent paguodą rasi verksmingose ​​situacijose, pavyzdžiui, susidūrus su ruduoju puviniu ar rūdimis, kurie klesti drėgnoje ir šiltoje aplinkoje.

Pasak D. Losčio, užklupus grybelinei ligai, ji trukdo augti ir medžiui, ir jo lapams. Dėl to vaisiai netenka pagrindinių maistinių medžiagų, nes ligos ir kenkėjai pažeidžia lapus, todėl jie nuvysta arba blogėja.

Neišspręstos vaismedžių ligos lemia laipsnišką medžio sveikatos pablogėjimą, o tai galiausiai lemia jo mirtį per ribotą laiką. Norint išvengti šios nepageidaujamos pasekmės, patartina atlikti cheminį apdorojimą pavasario sezono metu, ypač prieš ir po žydėjimo.

Remiantis D. Loščio įžvalgomis, pastebėta, kad daugelis sodininkų pasodintus medelius linkę apleisti. Tačiau ekspertas tvirtai mano, kad toks požiūris yra klaidingas. Siekiant optimizuoti vaisių auginimą, labai svarbu vaiskrūmius aprūpinti pakankamai trąšomis, reguliariai juos genėti, laiku imtis ligų ir kenkėjų prevencijos priemonių. Šios srities autoritetas D. Losti teikia pirmenybę tam tikroms kriaušių rūšims, būtent ‘Summer Butter’, garsiajai ‘Konferčinini’ ir mažiau žinomai ‘Patten’. Šios kriaušės paprastai sunoksta nuo rugsėjo pabaigos iki spalio pradžios ir gali būti laikomos iki gruodžio mėn. Pažymėtina, kad jie pasižymi įspūdingomis savybėmis, tokiomis kaip didelis dydis, sultingas sultingumas ir estetiška išvaizda. Be to, šie vaismedžiai pasižymi dideliu produktyvumu, subręsta per 5–6 metus nuo augimo sode, taip pat pasižymi atsparumu raupams ir rudajam puviniui.

Kriaušės yra jautrios rūdžių užkrėtimui.

Pastaraisiais metais visoje Lietuvoje pastebimai išaugo kriaušių gleivių rūdžių (rūdžių) paplitimas soduose. Šia grybeline liga pirmiausia užsikrečiama per teleutosporas, kurios plinta ant kazokų ir kitų nevietinių kadagių rūšių. Siekiant sušvelninti šio negalavimo plitimą, pradėtos pasaulinės pastangos apriboti kadagių auginimą ir įvežimą.

Vasaros piko metu ant kriaušių lapų viršutiniame ir apatiniame paviršiuje atsiranda oranžinės dėmės, kurios retkarčiais nusidriekia iki vaisių. Dėl šių dėmių susidaro netaisyklingos formos, rudos, į spenelius panašios struktūros, žinomos kaip erides. Rudenį kadagiai užsikrečia šiais eridais, todėl ant jų ūglių susidaro į želė panašūs rutuliukai arba teleutosporos. Vėliau šios teleutosporos pavasarį užkrečia kriaušes. Ši liga išlieka ir progresuoja visą auginimo sezoną. Todėl visus kadagius, esančius šalia sodų, patartina išnaikinti arba apdoroti fungicidais, pavyzdžiui, naudojamais kriaušėms.

Greičiau susiformuokite

Kai kurios kriaušės gali vesti vaisius antraisiais ar trečiaisiais metais, o kitos gali užtrukti iki penktų ar šeštų metų. Šis neatitikimas gali būti siejamas ne tik su įvairiomis kriaušių veislėmis, bet ir su jų sodinimo būdu. Labai svarbu suteikti reikiamus išteklius medžių augimui ir vystymuisi, kad būtų paspartintas jų brendimo ir derėjimo procesas. Tuo tikslu patariama įsigyti vienmečių sodinukų, kurie, nepaisant mažesnio dydžio, persodinant iš medelyno patiria mažiau šaknų pažeidimo. Pažymėtina, kad vienmečiai daigai rečiau suserga ir pradeda duoti vaisių ankstesnėje stadijoje.

Ankstyvaisiais medžio antrųjų metų etapais genėjimas atliekamas minimaliai arba visai negenima, kad pirmenybė būtų teikiama greitam vainiko augimui ir ankstyvam vaisių auginimui. Norint pagreitinti augimą, labai svarbu naudoti azoto trąšas, kurių vienam medžiui rekomenduojama 40–60 g amonio nitrato. Šios trąšos turi būti tolygiai paskirstytos po dirvos paviršių ir vėliau įterptos kasant. Nors jų veiksmingumas trunka tik trumpą dviejų savaičių laikotarpį, rezultatai yra reikšmingi kriaušių vystymosi požiūriu. Vėliau karbamidas naudojamas lapų masės augimui skatinti, o natrio humato panaudojimas kaip trąša yra labai naudingas kriaušėms. Šis stimuliatorius naudojamas tris kartus per metus: pumpurų žydėjimo metu, liepos mėnesį ir rugpjūčio pabaigoje. Jo naudojimas skatina energingą lapų ir ūglių augimą, galiausiai paspartindamas medžių derėjimo procesą. Arba paprastesnis būdas paspartinti kriaušių nokimą – kriaušės atžalą įskiepyti į paprastąjį svarainį, todėl jau antraisiais metais užauginami dideli, kvapnūs vaisiai.

Šiais laikais platus prieskonių ir žolelių asortimentas tapo įprasta kulinarijos praktika

Šiais laikais platus prieskonių ir žolelių asortimentas tapo įprasta kulinarijos praktika; tačiau peletrūnas tebėra labai apleistas ingredientas. Norint įsigyti šį botaninį lobį, reikia apgalvotai ieškoti, todėl peletrūno auginimas tampa nepaprastai vertinga veikla, primenančia mūsų gerbiamų protėvių praktiką.

Estragonas, moksliškai žinomas kaip Artemisia Dracunculus, turi mažą žalią lapiją, todėl jis yra reikšmingas žolinis augalas. Jo gimtoji buveinė daugiausia apima pietinius Rusijos ir Mongolijos regionus. Istoriniai įrodymai rodo, kad estragonas pirmą kartą pasirodė kaip kulinarinis prieskonis XIII amžiuje ir išpopuliarėjo tarp arabų bendruomenės.

Šio augalo įvežimas į Europą įvyko dviem skirtingais keliais. Iš Rusijos kilęs rusiškas peletrūnas pasižymi įspūdingu augimo potencialu – pasiekia net 1,5 metro aukštį ir demonstruoja plačias pasklidimo galimybes. Šis konkretus variantas pasižymi dideliu ūgiu, kurį papildo kartaus skonis ir mažų geltonų gėlių atsiradimas pavasario ir vasaros sezonais. Ir atvirkščiai, estragono atmaina, gabenama į Viduržemio jūros regioną, buvo palengvinta kryžiuočių. Šio tipo peletrūnai demonstruoja kuklesnį 60–80 centimetrų aukščio diapazoną ir susilaiko nuo žydėjimo šaltesnio klimato sąlygomis. Tačiau šias savybes jis kompensuoja savo kvapnia esencija ir gausia eterinių aliejų, taninų, karčiųjų medžiagų atsarga. Todėl jis buvo pavadintas vokišku (arba prancūzišku) peletrūnu.

Vokiškas peletrūnas visų pirma naudojamas kaip kulinarinis prieskonis, papildantis daugybę patiekalų, tokių kaip žuvis, jūros gėrybės, vištiena, varškė ir kiaušinių pagrindu pagaminti produktai. Jis patenka į salotas, sriubas ir padažus, suteikdamas išskirtinį skonį klasikiniam Berno padažui, kurį sudaro sviestas, kiaušinių tryniai, vanduo, citrinos sultys, česnakai ir actas. Be to, peletrūnas gali būti naudojamas gaminant užpiltą actą ir aliejų, taip pat konservuojant agurkus, pomidorus ir grybus, suteikiant intriguojančių skonio pojūčių. Ši žolė užima svarbią vietą tarp garsiųjų prancūziškų žolelių rinkinio, kartu su petražolėmis, česnakais ir svogūnų laiškais.

Estragonas turi didelį populiarumą Kaukazo regione, arabų, rusų, armėnų ir persų kalbomis žinomas kaip tarchun. Verta paminėti, kad parduotuvėse galima įsigyti ryškiai žalios spalvos gėrimo, užpilto peletrūno. Tačiau verta paminėti, kad lietuviai turi senus tradicinius patiekalus, kurie būtų laikomi įprastais, jei ne šios žolės įtraukimas. Tai Aukshaita vortini kartu su peletrūnu ir Žemait cepelini, praturtintas varške ir peletrūnu.

Estragonas susižavi tiek iš prancūzų, tiek iš žemaičių. Vokiškas peletrūnas, daugiausia naudojamas kaip kulinarinis prieskonis, puikiai dera su įvairiais patiekalais, tokiais kaip žuvis, jūros gėrybės, vištiena, varškė ir kiaušinių gaminiai. Be to, jis puikiai tinka salotoms, sriuboms ir padažams.

Aromatas yra ne tik malonus, bet ir turi naudą sveikatai.

Iš tiesų, derva yra botaninis pavyzdys, žinomas dėl savo gydomųjų savybių. Jame yra daugybė vertingų sudedamųjų dalių, tokių kaip vitaminas C, provitaminas A ir eterinis aliejus. Be to, jis yra flavonoido apigenino, žinomo dėl savo stiprių priešvėžinių savybių, rezervuaras. Estragonas pasižymi savybe žadinti apetitą, gerinti virškinimą ir yra naudojamas kaip terapinė priemonė vidurių pūtimui mažinti. Be to, peletrūnas sukelia diuretikų poveikį, skatindamas šlapimo išsiskyrimą. Liaudies medicina istoriškai naudojo peletrūną kaip stiprų ginklą nuo parazitinių kirminų.

Botaninių ekstraktų ir degtinės derinys buvo vartojamas kaip raminamasis ir prieštraukulinis vaistas, ypač naudojamas epilepsijai ir spazminiams traukuliams gydyti. Rusijos ir Kaukazo regionuose vandenligei ir skorbutui gydyti buvo naudojami vaistažolių preparatai. Iki šiol šios priemonės yra naudojamos gydant avitaminozę.

Pirties lankytojai tikina, kad surištų peletrūno šakelių padėjimas ant vantų sustiprina malonų aromatą pirtyje.

Ciberžolė pasižymi gydomosiomis savybėmis, kurios veiksmingai padeda hemostazei, žaizdų gijimui, sumušimų mažinimui, patempimų mažinimui ir burnos higienos palaikymui. Be to, jo nuoviras yra veiksmingas burnos skalavimo skystis kovojant su halitoze, taip pat suteikia galimybę išvalyti pernelyg prakaituotas pėdas.

Petražolės yra botaninės karčiųjų moliūgų, paprastai vadinamų pelynu, atitikmenys, garsėjantys ribotomis, tačiau plačiai pripažintomis gydomosiomis savybėmis. Nors pelynas turi ypač kartaus skonio, todėl jis netinkamas kulinariniams tikslams, kai kuriuose regionuose jis kartais dedamas į vermutą, kurį vokiečiai vadina „vermutu“. Asmenims, linkusiems į alergiją, patariama būti atsargiems, nes sedumai gali sukelti dermatito ir šienligės simptomus žydėjimo fazėje.

Sėklos dygimo procese neauga.

Be to, peletrūnai, išauginti iš sėklų, nėra tokie vertingi dėl pakitusių skonio savybių. Kita vertus, rusiškas peletrūnas gali būti dauginamas sėklomis, tačiau jis turi mažiau malonų kvapą ir padidintą kartumą. Zigmo Jovaišos sodininkystės ūkio darbuotoja Dalia Mickienė yra nurodžiusi, kad peletrūnas yra daugiametis žolinis augalas. Dažna problema, su kuria susiduria kai kurie asmenys, yra ta, kad jų įsigytos peletrūno sėklos arba nesudygsta, arba išaugina augalus, neturinčius norimo skonio ir aromato. Tiesą sakant, skoningesnius europietiškus peletrūnus, prie kurių esame įpratę, galima dauginti tik dalijant arba žalius auginius. Vadinasi, norint auginti šiuos augalus, reikia surasti asmenis, kurie juos turi savo soduose ar darželiuose.

Estragonas klesti aplinkoje, kuriai būdingas atvirumas, ryškumas, drėgmė ir derlinga dirva. Tuo tarpu gvazdikų dalijimas gali būti atliekamas tiek rudenį, tiek ankstyvą pavasarį. Kalbant apie auginius, patartina juos sodinti birželio–liepos mėnesiais, suteikiant mums tinkamą laiką šiai užduočiai atlikti.

10–12 cm ilgio auginiai pirmiausia įvedami šiltnamiuose, o vėliau perkeliami į dirvą, išlaikant 30 × 70 cm atstumą. Šis daugiametis augalas gali klestėti toje pačioje vietoje 4–5 metus, o tada jo vilionės atskiriamos ir perkeliamos į naują vietą. Jo žydėjimo laikotarpis prasideda balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje ir tęsiasi iki šalnų. Nors prancūziški peletrūnai puikiai prisitaiko prie Lietuvos klimato, optimaliam jų augimui patartina pasirūpinti žiemos apsauga.

Žiemos metu atliekame džiovinimo procesą.

Pirmaisiais auginimo metais žaliava kruopščiai ruošiama rugsėjo mėnesį, o vėlesniais metais šis procesas atliekamas liepos mėnesį. Prieš žydėjimo tarpsnį arba jam prasidėjus, žolė kruopščiai nupjaunama debesuotumo neturinčią dieną, nusistovėjus rytinei rasai. Vėliau jis paskirstomas plonu sluoksniu silpnai apšviestoje ir gerai vėdinamoje patalpoje, pavyzdžiui, pastogėje arba kontroliuojamoje džiovykloje, kur palaikoma 35–40 °C aplinkos temperatūra. Žaliava, kurią sudaro tik žolė ir lapai be pluoštinių stiebų, skleidžia stiprų ir malonų aromatą, kurį lydi pastebimai kartaus skonio.

Vaistažoles rekomenduojama laikyti tvirtuose tekstiliniuose maišuose arba mediniuose induose gerai vėdinamoje, kontroliuojamos temperatūros aplinkoje. Vaistažolės gali išlaikyti savo kokybę 1-2 metus. Džiovintose žolelėse išsaugomas didelis kiekis eterinių aliejų, kurių sudėtis paprastai sudaro 60–70 %, įskaitant tokius junginius kaip peletrūnas ar estragolis, fellandrenas ir kt. Be to, žolės išlaiko savo vitaminų kiekį, kartumą, taninus ir mineralines medžiagas.