Category Archive Augmenija

Melsvė (Hosta)

Gentyje yra 10 rūšių. Priklauso agavinių (Agavaceae) šeimai. Savaime auga Tolimuosiuose Rytuose, Kinijoje, Japonijoje. Ilgaamžės, atsparios šalčiams, dekoratyviais lapais, 30-60 cm aukščio gėlės. Žydi vėlai, liepos-rugsėjo mėnesį baltais, šviesiai violetiniais ar melsvais, primenančiais lelijas, žiedais.

Banguotosios melsvės (H. undulata) lapai yra elipsiški, nusmailėję, iki 30 cm ilgio. Lapų pagrindas banguotas, o lapo lakštas baltai ar gelsvai margas. Dažnai auginama dėl originalios formos ir spalvos lapų, kurie, kaip ir visų melsvių, labai tinka į gyvų gėlių puokštes ir kompozicijas.

Sodinama lysvėse, bordiuruose, alpinariumuose, prie vandens baseinų. Auga daliniame pavėsyje ir saulėtoje vietoje. Dirva turi būti trąši ir pakankamai drėgna. Lengvai dauginama skirstant kerus pavasarį ar rudenį.

Tiesiai į augimo vietą sėjamos gėlės

Jos auginamos darželiuose, lysvėse, bordiuruose ir pan. Per vienerius metus suspėja iš sėklos sudygti, peržydėti, subrandinti sėklas ir sunykti.

Žiedų įvairumu ir grožiu dažnai pralenkia daugiametes gėles. Auginamos jos paprastai nesunkiai, todėl labai tinka pradedančiajam gėlininkui. Užtenka įsigyti sėklų, jas laiku pasėti ir augant prižiūrėti: ravėti piktžoles, išretinti, laiku palaistyti. Nuostabūs žiedai suteikia daug džiaugsmo ir augintojui, ir aplinkiniams. Pasėjus balandžio mėnesį į dėžutes, jos pražysta dar anksčiau.

Svarbu išlaikyti gražias vienmečių gėlių veisles. Dėl to vienos genties, pavyzdžiui, serenčių, medetkų ir kt. skirtingų veislių augalus reikia sodinti kuo atokiau vienus nuo kitų, kad nesusikryžmintų. Geriausia pasirinkti ir auginti vieną genties veislę ir kasmet atrinkti sėkloms pačius būdingiausius, stipriausius.

Gvaizdūnė (Zinnia)

Gentyje yra 20 rūšių. Priklauso astrinių (Asteraceae) šeimai. Tėvynė yra Centrinė Amerika. Augalai būna 25-100 cm aukščio. Lapai pailgi, šiurkštūs. Žiedynai tuščiaviduriai ir pilnaviduriai, balti, geltoni, raudoni, oranžiniai, rožiniai.

Puikioji gvaizdūnė (Z. elegans) yra labiausiai paplitusi gvaizdūnių rūšis mūsų gėlynuose. Užauga 50-80 cm aukščio, stiebai dažniausiai nešakoti, lapoti, viršūnėje stambus žiedynas. Žydi nuo liepos pradžios iki šalnų.

Sodinamos saulėtoje vietoje, trąšioje, purioje, sunkesnėje dirvoje. Užsitęsus lietingiems, šaltiems orams, gali pradėti pūti žiedpumpuriai. Sodinamos lysvėse grupėmis, tinka puokštėms. Žiedynai ilgai nevysta vazose, tik nereikia kotų giliai pamerkti į vandenį.

Sėklos sėjamos kovo pabaigoje arba balandžio pradžioje. Pasėjus į dėžutes, sudygsta po 4-6 dienų. Pasėjus retai, nereikia pikuoti. Lauke sodinamos kas 20-30 cm gegužės pabaigoje-birželio pradžioje. Sėklos daigios 4 metus.

Gvaizdūnes galima sėti tiesiog į augimo vietą gegužės mėnesį. Esant šaltam orui, daigus reikia pridengti. Vėliau daigai išretinami. Pradeda žydėti vėliau – liepos pabaigoje.

Saulutė (Bellis)

Gentyje yra apie 80 rūšių. Priklauso astrinių (Asteraceae) šeimai. Savaime auga Vidurio ir Pietų Europoje, Kaukaze ir Mažojoje Azijoje.

Daugiametė saulutė (B. perennis) – pas mus auginama kaip dvimetė gėlė. Dažnai vadinama ,,dobiliuku“. Užauga 15-20 cm aukščio. Žiedai balti, rožiniai, raudoni. Labai dekoratyvūs pilnaviduriai graižai su vien liežuviškais arba vien vamzdiškais žiedais.

Saulutės mėgsta saulėtą vietą, derlingą, pakankamai drėgną žemę. Sėjama birželio pradžioje į lysves ar tuščią inspektą. Sudygus po 3-4 savaičių daigai išretinami ar pikuojami. Rugsėjo-spalio mėnesį sodinama į gėlyną. Daugiametė saulutė pas mus neretai sulaukėja: sėklos išsibarsto, sudygsta. Todėl vertingos veislės dauginamos vien skirstant kerelius.

Burbulis (Trollius)

Gentyje priskaitoma apie 12 rūšių. Priklauso vėdryninių (Ranunculaceae) šeimai. Paplitę šiauriniame Žemės pusrutulyje. Lietuvoje auga viena rūšis paprastasis burbulis (T. europaens). Tai daugiamečiai žoliniai 30-100 cm aukščio augalai. Lapai suskaldyti. Žiedai geltoni, apelsininiai, raudoni ir balti.

Azijinis burbulis (T. asiaticus) užauga apie 90 cm aukščio. Stiebai dažniausiai nešakoti, vienažiedžiai, tik retkarčiais būna su keliais žiedais. Žydi birželio pradžioje ryškiai oranžiniais žiedais.

Burbuliai sodinami dekoratyvinėse lysvėse, prie vandens baseinų. Žemaūgiai labai tinka alpinariumams. Tinka puokštėms. Mėgsta saulėtą ir pusiau užpavėsintą vietą, trąšią ir nuolat drėgną dirvą.

Dauginama sėklomis. Jas reikia surinkus tuoj pasėti į daigynines lysves. Sudygsta kitų metų vėlyvą pavasarį. Susiformavus lapų skrotelėms, augalai perkeliami į nuolatinę augimo vietą. Geriausia sodinti pavasarį. Pasėti pražysta trečiais metais arba vėliau. Galima dauginti vegetatyviškai, dalijant senus kerus, liepos pabaigoje-rugpjūčio mėnesį arba anksti pavasarį.