Category Archive Įdomybės

Byvytasss

Kavos šalis: Papua Naujoji Gvinėja

Papua Naujoji Gvinėja, esanti Australazijoje, užima rytinę Naujosios Gvinėjos dalį ir apima daugybę salų grupių. Papua Naujoji Gvinėja yra miškinga ir kalnuota, ribojasi su pelkėtomis lygumomis, vyrauja tropinis musoninis klimatas. Dauguma dirbančių žmonių yra ūkininkai. Svarbi mediena, kopra, kava ir kakava, tačiau daugiausia eksportuojama naudingųjų iškasenų, daugiausia vario ir aukso. Šalis priklauso nuo užsienio pagalbos, daugiausia iš buvusių kolonizatorių Australijos ir Naujosios Zelandijos.

Arabica ir Robusta kavos rūšys.

kava yra bene vertingiausia Papua Naujosios Gvinėjos žemės ūkio eksporto prekė, o jos nauda plačiai paplitusi tarp kaimo žmonių. Apskaičiuota, kad yra apie 240 000 mažų kavos ūkių, kurių dydis svyruoja nuo kelių dešimčių medžių iki maždaug hektaro, ir šie smulkūs, save išlaikantys ūkininkai pagamina daugiau kaip 70 % iš daugiau kaip milijono kasmet eksportuojamų maišų. Likusią dalį gamina verslo arba plantacijų sektorius.

Džiunglių apsupta PNG nuo pat nepriklausomybės paskelbimo 1975 m. kenčia nuo politinių nesutarimų ir nuolatinių teisėtvarkos problemų. PNG gamina beveik vien tik aukščiausios kokybės arabikos kavą, o gurmaniškos kategorijos kavos produkcija sudaro 15-20 proc. visos gaminamos kavos. Geriausiai žinoma PNG gurmaniška kava, klasifikuojama pagal pramonės klasifikaciją nuo aukščiausios kokybės AAA klasės iki A, X, Y klasių. Tačiau anksčiau šalies gurmaniškos kavos gamyba nesugebėjo patenkinti didėjančios paklausos, nes mažėjo plantacijų skaičius ir blogėjo kelių būklė. Besaikis plantacijų plėšimas atgraso augintojus nuo tolesnių įdėjimų, nes dėl dažnų vagysčių jie negauna laukiamos grąžos.

Ekologiška kava PNG aukštikalnėse

Kai kas ekologišką kavą vadina mada, pomėgiu, mėnesio tendencija. Tačiau Papua Naujosios Gvinėjos (PNG) aukštikalnėse į šią sąvoką žiūrima labai rimtai. Į ją žiūrima kaip į ateities kelią. Organizuotas ūkininkavimas, priešingai nei medžioklė ir rinkimas, turi ilgą istoriją PNG kalnų didžiuosiuose slėniuose. Kai kuriose vietovėse archeologiniai tyrinėjimai atskleidė, kad sudėtingos drenažo ir drėkinimo griovių sistemos egzistavo jau 4000 m. pr. m. e. Nė vienas šiuolaikinis ekologinio ūkininkavimo šalininkas negali nesižavėti šia labai didele žmonių grupe, kurią dar visai neseniai visiškai aplenkė vakarietiškos kultūros ir technologijų raida ir kuri vis dar visiškai pragyvena iš visiškai natūralios žemdirbystės sistemos.

Neskaitant plieninių įrankių ir naujų daržovių bei vaisių veislių, PNG kalnų ūkininkai šiandien gyvena ir dirba naudodami tuos pačius sėkmingus kultūrinius metodus, tuos pačius kompostavimo, nusausinimo, kaupimo ir dirvožemio išsaugojimo būdus, kaip ir jų tolimi protėviai priešistoriniais laikais. Ši praktika yra kaip kopija knygose pateiktų metodų, kurie šiandien yra naujai besiformuojančio ekologinio ūkininkavimo judėjimo tikslai.

Didžiąją dalį metinio PNG kavos derliaus užaugina smulkieji ūkininkai, įsikūrę kaimuose kalnuotose vietovėse. Didžiąją dalį šios kavos sudaro tradicinės burbono ir tipinės arabikos veislės, nors aruša buvo pradėta auginti XX a. septintajame dešimtmetyje. Šias aukštumų kavas galima apibūdinti kaip vidutinio stiprumo, vidutinio rūgštingumo, turinčias unikalų lengvą, vynui būdingą charakterį. Kofeino kiekis yra vidutinis arba mažas. Nedidelį kiekį gerai išplautos „Robusta“ kavos taip pat gamina kelių pakrantės rajonų kaimų gyventojai.

Šiose tradicinėse žemdirbių bendruomenėse niekur nenaudojami pesticidai, fungicidai ar net neorganinės trąšos. Nėra jokio poreikio. Kavos rūdys yra vienintelė rimta kavos liga PNG, ir, laimei, šių atmainų virulentiškumas nėra didelis. Dauguma arabikos kavos auginimo vietovių yra tokiose aukštumose, kur aplinkos temperatūra ir drėgmės lygis yra tokie, kad apsaugo nuo rūdžių, o ne sudaro joms sąlygas veistis.

Formalumai, susiję su įvairių sertifikavimo agentūrų, reguliuojančių tvarią žemdirbystę visame pasaulyje, pripažinimu, yra sudėtingi ir didelės apimties. Nepaisant to, PNG jau veikia keletas sertifikuotų ūkių ir plantacijų, taip pat sertifikuotų malūnų ir sandėlių. Iki šiol iš PNG eksportuota nedaug sertifikuotų ekologiškų kavos pupelių, tačiau ši tendencija auga ir ją remia tiek atitinkami eksportuotojai, tiek kavos pramonė.

Plantacijose ir didesnėse valdose išauginama apie 25 proc. viso derliaus, o apie 10 proc. derliaus išauginama vidutinio dydžio ūkiuose arba 10-20 ha ploto „blokuose“. Šiose valdose gaminama arabikos kava laikoma viena geriausių gurmaniškų kavos rūšių pasaulyje. Papua Naujojoje Gvinėjoje yra 76 registruotos plantacijos ir valdos, o tarp didžiausių yra tokie pavadinimai kaip Sigri, Arona Valley, Gumanch ir Tremearne.

Pagal rūšį

Papua Naujojoje Gvinėjoje auginamos ir perdirbamos dvi kavos rūšys: arabica kava (coffea arabica), kuri paprastai auginama 1000 m ir didesniame aukštyje, o robusta kava (coffea canephora) auginama žemumose.

1 klasės Arabica kavos pergamentas

Švari, sveika, šviesi, vienodos spalvos Arabica pergamentinė kava, kuri iš esmės neturi matomų defektų, neturi pašalinių kvapų ir iš kurios galima išauginti A arba B klasės žaliąsias kavos pupeles.

2 klasės „Arabica“ pergamentas

Švarus, sveikas, šviesios spalvos arabikos pergamentas, turintis tam tikrų matomų defektų, iš kurio galima išauginti „Y“ klasės žaliąsias pupeles.

3 klasės arabikos pergamentas

Arabikos pergamentas, neturintis pernelyg daug matomų defektų ir iš kurio galima išauginti „Y2“ klasės žaliąsias pupeles.

1 klasės „Robusta“ pergamentas

Švarus, sveikas, šviesus, vienodos spalvos Robusta pergamentas, kuris iš esmės neturi matomų defektų ir iš kurio galima išauginti R1 klasės žaliąsias pupeles.

2 klasės „Robusta“ pergamentas

Robusta pergamentas, neturintis pernelyg daug matomų defektų ir iš kurio galima išauginti „R2“ klasės žaliąsias pupeles.

Toliau stengdamasi gerinti smulkiųjų augintojų gaminamos kavos kokybę, 1993 m. Kavos pramonės korporacija (CIC) nustatė pergamentinės kavos kokybės standartus. Visa pergamentinė kava, pristatoma į fabrikus perdirbti į žaliąsias pupeles, automatiškai klasifikuojama į vieną iš keturių šių klasių :

Pergamentinės kavos defektais laikoma pergamentinė kava, kurios fizinė išvaizda nėra įprasta, įskaitant gamtos, vabzdžių ar perdirbimo pažeistas pupeles, ankštis, vyšnių odelę, minkštimą ir luobelę.

Toks kavos klasifikavimas leido Korporacijai atidžiau išnagrinėti klasifikavimo struktūrą, ypač Y klasę, kuri ir toliau sudaro labai didelę šalies eksporto dalį. Naujasis klasifikavimo metodas buvo įtrauktas po to, kai Korporacija nustatė keletą pirkėjų, kurie nurodė, kad jiems patinka Y klasės kavos vyno ir likerio savybės, tačiau jie pageidavo, kad kavos kokybė būtų panaši į rūšinės kavos, pavyzdžiui, X klasės kavos, kokybę.

Todėl, siekiant patenkinti šį poreikį, buvo sukurta visiškai nauja rūšis, pavadinta PSC arba Premium Smallholder Coffee. PSC – tai žalių pupelių rūšis, atitinkanti sumaltą 1 klasės smulkiųjų ūkininkų perlinę kavą, kurios kokybė panaši į plantacijų rūšį. Tačiau PSC standartas leidžia tam tikrą vaisiškumą, su kvapu ir vyno gėrimo lygiu, kuris būtų neleistinas sodybų kavoms. Tiems, kurie atsargiai vertino Papua Naujosios Gvinėjos smulkiųjų savininkų kavą dėl Y klasės nepastovumo, PSC – tai dinamiška naujovė, garantuojanti aukštos kokybės kavą su unikaliomis likerio savybėmis. Tai novatoriškas požiūris į sudėtingą rinkos situaciją, būdingą Papua Naujajai Gvinėjai.

Nuo pat pradžių Papua Naujosios Gvinėjos kavos pramonė buvo mažai reguliuojama ir veikė laisvosios įmonės principais. Nustatytos taisyklės – kasmetinė perdirbėjų ir eksportuotojų registracija, pardavimo sutarčių registravimo tvarka ir privalomi kokybės standartai. Kavos pramonės įstatymą, kuriame nustatytos šios taisyklės, administruoja Kavos pramonės korporacija (Coffee Industry Corp.), kuri prižiūri eksportą ir teikia gamyklų tikrinimo bei kokybės užtikrinimo paslaugas. Korporacija nedalyvauja prekyboje, ji veikia tik kaip reguliavimo, mokslinių tyrimų ir ūkininkų konsultavimo įstaiga.

Nuo pat pirmųjų dienų smulkiųjų ūkininkų sektoriuje vyrauja didelė konkurencija. Tik tam tikri regionai, kuriuose nėra privažiavimo kelių, nepritraukia daug pirkėjų. Čia augintojams dažnai tenka sutikti su kaina, kurią jiems pasiūlo vienintelis pirkėjas, norintis veikti tokiuose atokiuose regionuose. Tačiau pagrindiniuose auginimo regionuose prekyba lukštenta kava yra intensyvi. Per derliaus nuėmimo sezoną veikia šimtai mažų supirkėjų, daugelis jų paprastai dirba prie kelio įrengtoje bazėje su improvizuotu ženklu (skelbiančiu apie jų buvimą ir tikslą) ir svarstyklėmis. Kiti, paprastai geriau organizuoti ir labiau patyrę, keliauja į įvairius auginimo regionus keturiais ratais varomais pikapais, derasi ir perka kavą iš ūkininkų, kai pravažiuoja pro šalį.

Daugelis turtingesnių mobiliųjų supirkėjų pastaraisiais metais pradėjo steigti nuolatinius miesto sandėlius, paprastai pagrindiniame turguje arba kitoje centrinėje vieno iš kalnų miestelių vietoje. Dėl to daugelis augintojų iš atokių vietovių dabar mieliau veža savo kavą parduoti į miestą. Paprastai tai pasiekiama pasivijus pravažiuojantį autobusą ir ant jo stogo sukraunant kelis maišus kavos. Mieste, kur sandėliai yra netoli turgaus, galima lengvai nustatyti, kokia yra kavos kaina, ir parduoti ją didžiausią kainą pasiūliusiam pirkėjui. Kaimuose ar pakelėse tai padaryti ne taip paprasta, nes ten sklandžiai kalbantys pirkėjai gali pakreipti sandorį savo naudai.

Visa tai lemia aršią konkurenciją dėl ūkininkų produkto, kuri leidžia jiems, jei jie gerai organizuoti, gauti 80 % ar daugiau nustatytos eksporto arba FOB kainos. Esant tokiai situacijai, kai konkurencija didelė, o maržos mažos, spaudimą patiria ne augintojas, o tarpininkas, kuris turi uždirbti pakankamai pinigų, kad išliktų versle. Kadangi prasmingai reguliuoti prekybą pakelėse yra beveik neįmanoma, neigiama šios situacijos pusė yra ta, kad visada atsiras pirkėjas bet kokiai kokybei, o tai sukuria rinką, kurioje ūkininkai gali prarasti paskatas gaminti geresnį produktą. Galiausiai nuobaudas už netinkamą kokybę taikys pats ūkio subjektas, nedalyvaujant reguliavimo institucijai.

Suprasdama šią padėtį, Kavos pramonės korporacija parengė išsamų, aktyvų ūkininkų mokymo paketą, kuriame daug dėmesio skiriama kokybės kontrolei, t. y. selektyviam derliaus nuėmimui ir tinkamiems sausos pergamentinės kavos paruošimo metodams. Tačiau, kaip ir bet kurioje žmonių grupėje, tarp ūkininkų yra „pritariančiųjų“ ir „nepritariančiųjų“, ir nors šis paketas ir toliau duoda teigiamų rezultatų, pokyčiai vyksta labai lėtai. CIC taip pat sprendė šią problemą, parengdama sausos pergamentinės kavos klasifikavimo standartų rinkinį, kuris bus naudojamas perdirbimo ir eksporto sektoriuje. Tas pats buvo padaryta ir dėl vyšnių klasifikavimo, nes kai kuriose vietovėse jomis taip pat prekiaujama.

Tiek vyšnių, tiek pergamentinės kavos klasifikavimo standartai skelbiami sieninėse lentelėse ir lankstinukuose, kuriuose labai tiksliose spalvotose nuotraukose pavaizduotos įvairios produktų klasės. Kiekvienas registruotas fabrikas privalo iškabinti sienines lenteles kiekviename savo supirkimo punkte, o per augintojams ir pakelėse esantiems pirkėjams skirtas kampanijas išdalinta dešimtys tūkstančių lankstinukų. Kadangi paprastai manoma, kad bet kokios kitos kainų kontrolės priemonės ar centrinės prekybos kontrolės institucijos sukūrimas augintojams duotų priešingų finansinių rezultatų, pirkėjams ir pardavėjams paprasčiausiai padedama klasifikuoti kavą ir paliekama galimybė savanoriškai nustatyti teisingą kainą.

Vyšnių ir pergamento standartai neturi jokios realios teisinės galios, išskyrus minimalų neperdirbtos kavos standartą, kurio privalu laikytis. Teisės aktais draudžiama pirkti ar parduoti kavą, kuri neatitinka šio standarto, o CIC įstatyme numatytos griežtos baudos pirkėjams ar pardavėjams, prekiaujantiems tokia kava.

96 % visos PNG pagamintos kavos eksportuojama per Lae uostamiestį. Čia visas eksportuojamos kavos siuntas atskirai tikrina CIC kokybės užtikrinimo laboratorija.

Šviežių kavos pupelių galite užsisakyti su Cofmos prekiniu ženklu.

Patiko? Pasidalink
Byvytasss

Šokis Kolūkio pirmininkas

Paukštininkė centre šoka polką su pasirinktuoju žaidėju, abu smagiai sukdamiesi vienoje vietoje į dešinę pusę.

Tuo metu visi kiti žaidėjai, susikabinę aštuonetukuose krepšeliu pro priekį, grandinėlėmis pasikeičia vietomis pro scenos gilumą. Antrojo aštuonetuko žaidėjai praleidžia pirmojo aštuonetuko žaidėjus scenos gilumoje pro prieki (5 pieš.).

Polką kartojant, viduryje esančioji pora sukasi į priešingą pusę, o grandinėlės, nekeisdamos susikabinimo, grįžta pro scenos gilumą į savo vietas. Grįžtant atgal, pro priekį eina antrojo aštuonetuko žaidėjai.

Pačioje pabaigoje žaidėjai grandinėlėse pasileidžia rankomis ir, visi vėl sudaro bendrą ratelį. Paukštininkė atsisveikina su išvestuoju į ratelį vyru, jį palieka, o pati stoja į ratelį buvusiam pirmininkui iš kairės pusės (į savo vietą).

Bendras ratelis sukasi į dešinę apie traktorininką, kuris viduryje eina priešinga kryptimi. Traktorininko rankos ant klubų. Ratelį reikia apsukti vieną kartą. Pabaigoje keturiais žingsniais į vidurį sueina merginos ir sudaro ratelį apie traktorininką, o vyrai susikabina šonuose rankomis krepšeliu pro priekį. Kairėje scenos pusėje esančioje grandinėlėje — trys pirmojo aštuonetuko vyrai, o dešinėje keturi antrojo.

Traktorininkas stovi viduryje, veidu pasisukęs į žiūrovus, ir žiūri į merginas.

Merginos suka ratelį į dešinę pusę aplink stovintį viduryje traktorininką ir po šešiolikos žingsnių, apsisukusios per dešinį petį, eina atgal, kaip I posme.

Vyrai pasikeičia vietomis ir grįžta atgal, prasilenkdami pro gilumą, kaip I posme, tik su tuo skirtumu, kad susikabinę krepšeliu.

Pabaigoje traktorininkas ima už rankos ir atsiveda į centrą pirmininko poros šokėją (4 nr.) ir susikabina su ja polkai. Likusios pirmojo aštuonetuko trys merginos susikabina krepšeliu pro priekį kairėje scenos pusėje labiau priekyje, o antrojo aštuonetuko keturios merginos susikabina taip pat krepšeliu pro prieki, tik dešinėje ir labiau gilumoje.

Pirmojo aštuonetuko vyrai pabaigoje sustoja kairėje scenos pusėje, gilumoje, o antrojo — dešinėje, priekyje. Merginos labiau ratelio centre, maždaug per 2 m nuo centrinės poros, o vyrai labiau išorėje, nuo centrinės poros per 6–7 m (6 pieš.).

Traktorininkas šoka scenos centre polką su pasirinktąja mergina, smagiai abu sukdamiesi vienoje vietoje į dešinę pusę.

Merginos, susikabinusios dviejose grupėse krepšeliu pro priekį, eina aštuonis žingsnius atbulos atgal tolyn nuo centre šokančios poros. Pirmojo aštuonetuko trys merginos eina atbulos kairį priekinį kampą, o antrojo visos keturios dešinį gilumos kampą (6 pieš.). Nueiti reikia kiek galima toliau. Po to vėl eina aštuonis žingsnius į priekį tuo pačiu keliu, į tas pačias vietas.

Tuo metu vyrai, taip pat susikabinę krepšeliu pro priekį, vaikšto panašiai kaip merginos, tik priešingomis -kryptimis ir kituose kampuose. Jie pirma eina aštuonis žingsnius į centrą artyn prie šokančios poros, o paskui iš centro tolyn nuo šokančios poros. Pirmojo aštuonetuko vyrai taip vaikšto gilumoje kairiajame scenos kampe, o antrojo — dešiniajame priekiniame kampe.

Patiko? Pasidalink
Byvytasss

Valensų draugų nuomone, pirmiausia Lechas — šeimos žmogus

LECHAS VALENSA labai stengėsi išlaikyti paslaptyje savo vyriausio sūnaus vestuves, rašo laikraštis „The European“. Jo draugams buvo įsakyta tikrąja šio žodžio prasme jokiu būdu neprasitarti apie tai Lenkijos spaudai. Solidarumo lyderis bijojo, kad dėl žmonių antplūdžio jungtuvės Gdansko Olivos katedroje nevirstų komedija, galinčia pakenkti tuometiniam kandidatui į prezidentus.

Valensų draugų nuomone, pirmiausia Lechas — šeimos žmogus, o tik po to politinis veikėjas, dėl to jis visuomet rūpinsis ir gins savo šeima. Suprantama, todėl jis norėjo, jog vestuvių ceremonija būtų ori ir iškilminga. Dabar Lenkijoje kalbama, kad tai buvo viena geriausiai išlaikytų paslapčių šios šalies istorijoje. Absoliučiai niekas nežinojo apie vestuves.

Bogdanui Valensai dar tik 20 metų. Jis studijuoja ekonomika. O nuotaka gražutė jo vaikystės draugė Agnieška Drozdovič.

Bogdanas taip pat buvo nelabai kalbus. Prieš vestuves savo draugams jis sakė: „Esu eilinis vaikinas; besiruošiantis vesti. Nenoriu, kad Valensos pavardė lemtų mano ir Agnieškos gyvenima“.

Iš tikrųjų niekas nesutrukdė jaunajai ruošti Valensą porai vestuvėms. Nupirko puikų nama Gdansko prie Lechas vaikams tai jo dovana. nuo Kopenhagos, kad nebūtų įtarimų ir kalbų.

Kas nežino “Karalaitės ant žirnio“, “Bjauriojo ančiuko“ ir kitų KRISTIANO ANDERSENO pasakų. Šio danų rašytojo kūriniai išversti į 80 kalbų.

Visose Anderseno biografijose rašoma, kad jis gimė 1805 metais batsiuvio ir skalbėjos šeimoje. Tačiau danų istorikas Jensas Jorgensas mano kitaip. Jis paskelbė atliktų tyrimų duomenis, įrodančius, kad didysis pasakorius nesantuokinis Danijos karaliaus Kristiano Vlll sūnus. Jorgensas rašo, kad jaunasis sosto paveldėtojas turėjo romaną su grafienė Eliza Alefeld Lorving von Tranekar. Ši moteris, būdama šešiolikmetė, pagimdė berniuką. Vengiant skandalo, būsimojo karaliaus meilės vaisius buvo skubiai atiduotas paprastai, bet dorai sutuoktinių porai, gyvenančiai Žodžiu, Odense. kuo toliau.

Tokia sensacinga Anderseno kilmės teorija sukėlė karštu ginčų. Dauguma mokslininkų mano, kad ji nelabai įtikinama. Tačiau kiti teigia, kad Andersenas panašus į Kristiana Vili. Na Jensas Jorgensas žada pateikti naujų įrodymų savo hipotezei apginti.

Patiko? Pasidalink
Byvytasss

Budelis – apibūdinami žiaurūs diktatoriai ir blogą vardą pelnę politiniai veikėjai

PROFESIJA – BUDELIS

Šis žodis daugiausia vartojamas perkeltine prasme. Juo apibūdinami žiaurūs diktatoriai ir blogą vardą pelnę politiniai veikėjai. šitaip profesionalūs mirties bausmių vykdytojai pasislepia po eufemizmo skraiste. Saidas as Sajaias ir yra toks budelis -— profesionalas, įvykdantis Saudo Arabijos karalystės šariato teismo nuosprendžius. šio “darbo” jis ėmėsi savo noru prieš 37 metus. Turėdamas 20 metų Saidas atvyko iš savojo kaimo į Er Rijadą ir stojo tarnauti kariuomenėn. Laisvalaikiu vaikinas eidavo į centrinę miesto aikštę ir stebėdavo, kaip kerta galvas nusikaltėliams. Suprantama, jis nejautė nei gailesčio, nei užuojautos. Tiesiog buvo įdomu. Už savo kaip budelio “debiutą“ gavo 500 rinkų (133 dolerius). Vėliau [prato savo veiksmus vertinti ne kaip darbą, o kaip gera! Apmokamą hobi. Saidas jau įvykdė beveik 600 egzekucijų už kiekvieną gavo užmokestį.

Retkarčiais jis praleidžia bemieges nerimo naktis. Mat labai rūpinosi savo profesionalumu. Galvai nukirsti reikalinga tvirta ranka ir taikli akis. Profesionalo paslaptimi Seka ir tai, kodėl vykdydamas mirties bausmę moterims, jis naudoja pistoletą. Pasitaiko ir sunkių darbo dienų sykį teko atlikti 12 egzekucijų vieną po kitos!

Artimieji ir draugai kartais reiškia kritiškų pastabų apie Saldo profesiją, tačiau jis pats jaučia, jog darbas teikia daug džiaugsmo ir pasitenkinimo. Ir apskritai, Saidas as Sajafas laimingas žmogus: turi 24 žmonas ir 25 vaikus. Sulaukęs 60ies, jis nusprendė išeiti pensiją ir išmokė savo profesijos vieną iš sūnų Mohamedą..ji kurį laiką dirbo kartu, ir tėvas liko patenkintas: “Jis dar neatskleidė visų savo sugebėjimų, bet aš ramus – darbą jis mėgsta..”

Patiko? Pasidalink
Byvytasss

Po karo Džordžas Bušas vedė Barbara, leidybinės imperijos savininko dukra

Po karo Džordžas Bušas vedė Barbara, leidybinės imperijos savininko dukra, ir įstojo į Jeilio universitetą, kuriame kažkada mokėsi jo tėvas bei senelis. Universitete jis buvo išrinktas beisbolo komandos kapitonu ir aktyviai dalyvavo elitinio klubo “Kaukolė ir kaulai” veikloje. Baigęs universitetą pradėjo dirbti banke, tačiau dirbo neilgai. Netrukus veiklusis jaunuolis išvyksta į Teksasa tyrinėti naftos verslovių. Bušai apsigyvena lindynėse prie išmalto kelio ir maudosi toje pačioje vonioje kaip ir vietos prostitutė. Po 12 metų sunkaus darbo Džordžui Bušui priklausė 125 naftos gręžiniai. Taip jis tapo milijonieriumi, pasirengusiu kovoti už kongresmeno kėdė. Niekas tuo nesistebėjo. Teksasiečiai labai mėgo ši gabų, judrų kaip gyvsidabris vyrą. Visi taip žavėjosi Džordžu Bušu, kad Barbarai, anot žurnalo “Newsweek”, tai netgi sukeldavo pavydą. Biznierius domėjosi ne tik nafta. Jis tapo vietinio banko direktoriumi, vadovavo beisbolo komandai, uoliai lankė teatrus. Bet netrukus Bušų šeimoje įvyko tragedija – leukemija mirė jų dukrelė Robina. Ne tik Barbara, bet ir Džordžas po šios netekties praleido daug bemiegių naktų. Suprantama, kodėl tuo metu jis kuo galėdamas padėjo Džeimsui Beikeriui, kurio žmona mirė vėžiu.

Dabartinio JAV prezidento valdymo stilius susiklostė tuomet, kai jis kovojo už būvi Teksaso naftos verslovėse. Kartu dirbęs jo jaunesnysis brolis Viljamas prisimena, kad Džordžas žinojo kiekvieno pas jį dirbusio žmogaus ne tik pavarde, bet ir vardą. Jis pats išstudijuodavo geologinius žemėlapius, apžiūrėdavo gręžinius ir tik tada pirkdavo naujas žemes arba ne. Nebijodavo Bušas ir rizikuoti, bet visuomet žinojo rizikos ribas. “Todėl, – rašoma žurnale ”Fortune“, jo reikalai visuomet labiau plėtėsi į plotį, o ne į gylį“. Bušas pasirinkdavo žmones, kuriais galėjo pasitikėti. Asmeninį pasitikėjimą grindė žmogaus pažinimu. “Tuomet visi reikalai buvo sutvarkomi sukertant rankomis”, prisimena prezidento brolis. Džordžui tai labai patiko.

Šios savybės padėjo Bušui išsikovoti autoritetą dirbant Centrinėje žvalgybos valdyboje ir Votergeito bylos metu. CŽV direktorius visuomet naudodavosi bendru liftu, o ne asmeniniu, skirtu tik jam, be to, prašydavo, kad bendradarbiai vadintu jį vardu. Po metų Bušui išeinant iš šios organizacijos, darbuotojai jam plojo stovėdami. Kai Niksonas jį paskyrė JAV atstovu Suvienytųjų Nacijų Organizacijoje, Džordžas Bušas paspaudė ranka kiekvienam dangoraižio darbuotojui. Tad ne veltui sakoma, kad jis malonių smulkmenų meistras.

Postus prezidento administracijoje ir Baltuosiuose rūmuose užėmė jam lojalus žmonės. Karta Barbara Buš net pasakė savo vyrui: “Žinai, beveik visas kabinetas — mūsų draugai”. “Na o ko tu tikėjaisi?” — atsakė prezidentas.

Patiko? Pasidalink
Byvytasss

AR GALI AUGALAI TARPTI NE SAULĖS ŠVIESOJE, O KURIOJE NORS KITOJE?

AR
GALI AUGALAI TARPTI NE SAULĖS ŠVIESOJE, O KURIOJE NORS KITOJE?

Kuris
iš mūsų nėra matęs, kaip akvariume, apšvietus jį saulei,
augalai išskiria mažus burbulėlius? Tai — deguonis. Kuo daugiau
yra deguonies burbulėlių, tuo intensyviau vyksta anglies dvideginio
įsisavinimas — pagrindinis augalo gyvybinis procesas. Šis
procesas priklauso nuo šviesos. Paruoškime eilę filtrų ir
palikime mūsų akvariumą dirbtinėje šviesoje, tolydžio keisdami
jos spalvą. Pasirodo, kad anglies dvideginis geriausiai įsisavinamas
baltoje (saulės) šviesoje ir beveik taip pat gerai — raudonoje.
Žalių šviesų, kaip jau žinome, lapas nesugeria. Taigi mūsų
augalai žalioje šviesoje elgiasi taip pat, kaip ir tamsoje.
Vadinasi, augalas gali augti dirbtinėje šviesoje su sąlyga, jeigu
joje yra jam reikalingų spinduliu. Kaip ir kuo galima augalui
pakeisti saulę? 1867 metais vienam mokslininkui pavyko pastebėti,
kaip žibalinės lempos apšviestame augale susidaro krakmolas.
Pastaruoju metu Tarybų Sąjungoje ir kitose šalyse daugelis
mokslininkų dirba, augindami augalus elektros šviesoje.
Laboratorijose vyksta įdomūs dalykai. Pomidoras, apšviečiamas
ištisą parą, pasidarė daugiamečiu augalu, žydėjo ir derėjo
kiaurus metus. Jaunutės pusmetinės pušaitės atrodė kaip
septynerių metų amžiaus medžiai. Leningrado šiltadaržiuose
elektros lempos šviesoje sužydėjo ir davė vaisius kakavos medis.
Žinoma, namie arba mokykloje sunku yra naudotis tūkstanties žvakių
lempomis, kokias savo darbams turi mokslininkai. Tačiau pamėginkite
įrengti savo jėgomis „elektros kamerą“, apšviestą
šimtavatėmis lempomis, tada jūs įsitikinsite, kokių galima
pasiekti stebuklų, reguliuojant savo nuožiūra apšvietimo ilgumą.

Patiko? Pasidalink
Byvytasss

KODĖL, KAI PAS MUS DIENA, AMERIKOJE NAKTIS?

KODĖL, KAI PAS MUS DIENA, AMERIKOJE NAKTIS?

Tikslumo dėlei šį klausimą iškelsime plačiau: kodėl, kai keliamės sausio 1 dieną šeštą valandą ryto, tai Niujorke išmuša tiktai 12 valandą nakties, žmonės susidaužia taurėmis ir sveikina vienas kitą su Naujaisiais metais? Pas mus jau naujų metų pradžia, o ten tik jų išvakarės. Dar toliau į vakarus, San Francisko mieste, laikrodis tuo metu rodo gruodžio 31 dienos devintą valandą vakaro, ir žmonės baigia ruoštis Naujųjų metų vakarienei. Taip yra todėl, kad rutulio pavidalo Žemė sukasi apie savo ašį taip, jog per parą kiekvienas Žemės paviršiuje esantis taškas, pavyzdžiui, Varšuva arba Niujorkas, padaro apie Žemės ašį visą apskritimą.

Jeigu šio sukimosi, metu miestas yra apšviestas Saulės spindulių — tada ten diena, o jeigu jis yra šešėlyje — tai naktis. Kaip žinoma, dienos ir nakties ilgumas priklauso nuo metų laiko ir geografinės platumos.

Niujorkas yra Varšuvai priešingame pusrutulyje, bet atstumas tarp jų visada tas pats, nes, Žemei sukantis apie ašį, Varšuva nei pasiveja Niujorką, nei atsilieka nuo jo.

Vadinasi, Varšuvos gyventojai, kaip ir niujorkiečiai, tartum sukasi karuselėje, nuosekliai išvažiuodami iš tamsos rytą, vidurdienį būdami tiesiai priešais Saulę ir įvažiuodami į tamsą temstant.

Varšuva ir Niujorkas niekada negali vienu metu atsidurti tiesiai priešais Saulę, tai yra ten tuo pačiu metu negali būti vidurdienis.

Patiko? Pasidalink
Byvytasss

KAS YRA GINTARAS, KAIP JIS SUSIDARĖ IR KUOM JIS TURI MAGNETO SAVYBIŲ?

KAS YRA GINTARAS, KAIP JIS SUSIDARĖ IR KUOM JIS TURI MAGNETO SAVYBIŲ?

Paskutinė klausimo dalis blogai suformuluota. Magnetu vadiname geležies gabalą, kuris gali pritraukti kitus metalus, pavyzdžiui, plieną, nikelį. O gintaras, jį patrynus, traukia ne metalus, o mažus popieriaus, pluošto skutelius ir, vadinasi, nėra magnetas.

Gintaro istoriją galima perskaityti jame pačiame. Gintarą nušlifavus ir nupoliravus, dažnai matome jo viduje puikiai išsilaikiusius vabzdžius, ,augalų dalis, lapelius, stiebelius ir t. t. Vabzdžiai ir gėlės — akmenyje? Ten jie pateko, kai gintaras buvo skystas, tekantis, limpąs kaip medus, — aplamai, kai jis buvo derva. Cheminė analizė parodė, kad gintaras yra suakmenėjusi derva iš vadinamos gintaro pušies, kuri augo dabar baltijos jūros apsemtoje teritorijoje.

Kaip rodo gintare išsilaikiusieji lapeliai, spygliai ir gėlytės, dabartinės Baltijos teritorijoje augo ir daug kitų medžių, iš dalies panašių į šių dienų rūšis: ąžuolai, gluosniai, bukai ir tokie, kuriuos dabar sutinkame tik šiltose šalyse: palmės, kiparisai, cinamono medžiai… Šio ploto klimatas tais senais laikais, tur būt, taip pat buvo daug šiltesnis, negu dabar, toks, kaip Pietų Europoje arba Šiaurės Afrikoje. Vasarą šiame miške gyveno daugybė vabzdžių, kurie ropojo medžiais arba jų šaknimis. Kaitros metu derva suminkštėdavo, tekėdavo kamienais ir varvėdavo nuo medžio šakų tiesiai ant žemės. Jeigu tuo metu ji aplipdavo vabzdį, vorą, lapą, gėlę, o paskiau sukietėdavo, tai „dervos potvynio“ aukos būdavo ne tik palaidojamos, bet ir gerai užkonservuojamos. Derva, jau būdama žemėje, ilgainiui pasidarydavo kieta kaip akmuo.

Visa tai vyko maždaug prieš dvidešimt milijonų metų. Kai miškai žuvo, suakmenėjusios dervos gabalai išliko žemėje, juos užklojo morenos, kurias čia suvertė ledynas. Vėliau čia atsirado Baltijos Gintaras, smarkiai trinamas,- įsielektrina ir dėl to traukia kai kuriuos lengvus daiktus. Į šias gintaro savybes atkreipė dėmesį jau senovės graikai. Graikų kalba „gintaras“ — „elektronas“, ir kaip tik iš to yra kilęs elektros pavadinimas.

Patiko? Pasidalink
Byvytasss

JEIGU IŠ PRADŽIŲ ŽEME BUVO SKYSTA, TAI KODĖL JI NEIŠSILIEJO?

JEIGU IŠ PRADŽIŲ ŽEME BUVO SKYSTA, TAI KODĖL JI NEIŠSILIEJO?

Iš tikrųjų, jeigu ji buvo skysta, kodėl gi ji neišsiliejo? Juk jeigu išpilsime vandenį iš kokio nors indo ant žemės, vanduo išsklis, nors, pavyzdžiui, rutulio pavidalo ropinėj jis turėjo rutulio formą. Veikiant Žemės traukai, vanduo, išpiltas ant kokio nors lygaus, horizontalaus paviršiaus, pasklis jame plonyčiu sluoksniu. Kadangi jo paviršius yra mažas, jis atrodo mums visai plokščias. Tokį įspūdį mums daro net tvenkinio arba ežero paviršius. Bet kiekvienas, kuris yra buvęs prie jūros, žino, kad „…žemynas, kurio nematyti iš laivo denio, neretai būna matomas iš stiebo viršūnės. Ir atvirkščiai: jeigu stiebo viršūnėje padėsime kokį nors blizganti daiktą, tai pamatysime, kad, laivui tolstant nuo kranto, žiūrovams, liekantiems krante, atrodo, jog šis daiktas pamažu slenka žemyn, kol pagaliau visiškai dingsta, tartum nusileidžia“. Taip rašė Kopernikas savo nemirtingame veikale „Apie dangaus sferų sukimąsi“. Jis įrodė, kad ,,…žemė drauge su vandeniu sudaro vieną rutulį“. Tokią pat rutulio formą turi ir kiti dangaus kūnai, pavyzdžiui, Mėnulis ir planetos. 0 Saulė ir žvaigždės — tai stačiai milžiniški įkaitusių dujų rutuliukai.

Tai gali atrodyti dar keisčiau, negu kad „neišsiliejantys“ vandenynai. Juk mes iš kasdieninio patyrimo žinome, kad, į tuščią indą įleidus kokių nors dujų, jos akimirksniu jame išsisklaidys, tolygiai užpildydamos ji visą. Tačiau reikia turėti galvoje milžinišką Saulės ir žvaigždžių masę. Pavyzdžiui, Saulės masė yra 333 tūkstančius kartų didesnė už Žemės masę, o traukos jėga paviršiuje yra beveik 28 kartus didesnė, negu Žemes paviršiuje. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, žmogus, sveriantis 70 kilogramų, Saulėje svertų beveik dvi tonas. Kaip tik šia galinga traukos jėga paaiškinamas tas dalykas, kad dujos, iš kurių sudarytos Saulė ir žvaigždės, ne išsisklaido erdvėje, o įgauna rutulio formą. Taip ir Žeme: jeigu ji kadaise buvo skysta, tai, veikiant ją sudarančių medžiagos dalelių savitarpio traukos jėgai, ne išsklido, o įgavo rutulio formą.

Patiko? Pasidalink
Byvytasss

KAS YRA REPORTAŽAS?

Mūsų dienomis dažnai tenka išgirsti kalbant apie reportažą. Geriausius reportažus, sako skaitytojai, galima rasti tokiame ir tokiame žurnale, tokiame ir tokiame laikraštyje. Kuo gi šie kūriniai skiriasi nuo kitos grožinės literatūros? Reportažas tai toks literatūrinis, o tiksliau publicistinis kūrinys, kuriame autorius, rūpindamasis gera kalba ir originalia kompozicija, naudojasi tik tikrais faktais (jo paties patikrintais ir dokumentiškai tiksliais), siekia praplėsti skaitytojo žinias, taip pat išaiškinti jam visuomenines ir politines problemas.

Anksčiau reportažo vaidmenį atlikdavo kelionių aprašymai, įvykių liudininkų ataskaitos. Reportaže kaip literatūrinės formos, atskleidžiančios skaitytojams įvykius, kurių jie patys negali pamatyti, paplitimas glaudžiai susijęs su spaudos suklestėjimu. Pirmą kartą reportažo terminas buvo panaudotas Londono laikraštyje „Times“, kur šiuo žodžiu buvo apibūdinta korespondencija, atsiųsta vienos korespondentės sanitarės iš Krymo karo lauko.

Taigi reportažas yra literatūrinis kūrinys, kuriame aprašyti tikrai įvykę faktai, herojai vadinami tikrosiomis pavardėmis.

Bet mūsų dienomis dažnai pasitaiko, kad autoriai naudojasi „reportažo“ terminu apibūdinti tokiai grožinei prozai, kur faktai daugiausia yra tikri, tačiau herojų pavardės pakeistos, o detalės ne visada atitinka tikrąsias; trumpiau sakant, apibūdinti tokiai prozai, kur susiduriame su tam tikru literatūrinės fantazijos elementu. Tokius kūrinius reikia vadinti ne reportažu, o veikiau grožine apybraiža arba tikrais apsakymais. Prie jų reikia priskirti Valentino Ovečkino kūrinius arba Marijano Brandžio „Apysakos pradžią“.

Patiko? Pasidalink