Kardeliams sudygus, dirva sistemingai purenama (3 kartus per mėnesį 5 cm gyliu). Purenama po lietaus arba palaisčius. Sausose smėlingose dirvose patartina mulčiuoti perpuvomis arba gerai susiskaidžiusiomis durpėmis, maždaug 1,5-2 cm sluoksniu. Butonizacijos ar žydėjimo metu, stiebus labai dažnai išlaužo vėjas, todėl juos reikia pririšti prie kuoliukų arba, kuoliukus įkalus lysvių šonuose ir galuose, šachmatine tvarka 60 cm aukštyje ištempti virves ar vielas.
Kardelius reikia papildomai tręšti mineralinėmis trąšomis. Praėjus mėnesiui po pasodinimo, tręšiama amonio salietra (3,5-4 kg/100 m2). Išsivysčius ketvirtam lapui, įterpiama 4 kg/100 m2 kalio salietros arba kalio druskos, o butonizacijos fazėje kalio ir fosforo trąšų (3-4 kg/100 m2). Dauginami gumbasvogūniais, gumbapumpuriais (vaikučiais) ir sėklomis.
Pasodinus pavasarį gumbasvogūnį, rudenį iš jo išauga 1 2 (kartais ir daugiau) nauji gumbasvogūniai ir nemažai gumbapumpurių. Kadangi gražesnės stambiažiedės veislės išaugina labai mažai vaikučiu, tai prieš sodinimą jų gumbasvogūnius galima vertikaliai peiliu padalyti į 2-4 dalis taip, kad kiekvienai jų tektų po pumpurą.
Supjaustyti gumbasvogūniai dezinfekuojami spiritu, o pjūviai apibarstomi medžio anglies ir sieros mišiniu. Gumbasvogūniai, padalyti į 2 dalis, žydi normaliu laiku, o padalyti į 4 dalis, pražysta 1–2 savaitėmis vėliau. Yra ir kitas dauginimo būdas. Gumbasvogūniai sodinami dugnu viršų, o pagrindinis daigas nulaužiamas. Taip pasodinus, išsivysto stiprios šaknys, išauga 3 6 miegančiosios akutės (pumpurai).
Tokie augalai visai nežydi arba pradeda žydėti 2-3 savaitėmis vėliau, negu normaliai pasodinti, tačiau išaugina daugiau gumbasvogūnių. Vienas iš greičiausių būdų yra dauginimas gumbapumpuriais, kurie sodinami anksti, balandžio mėn. pradžioje, kol dirva dar pakankamai drėgna. Labai gerai nuo pašalinti sausą apvalkalėlį — lukštą, bet tam reikia labai daug laiko.
Auginant didesniais kiekiais, gumbapumpuriai 24 val. pamerkiami į 306 C vandenį arba 5 paras laikomi drėgname smėlyje ar pjuvenose (1 dalis gumbapumpurių, 3-4 dalys smėlio ar pjuvenų) 15-18° C temperatūroje. Po to sėjami 2— 3 cm gylyje. kurių vegetacijos periodas ilgas, pvz., Elegia, New Europa, Roma, gumbapumpuriai sėjami vasario mėn. šiltnamyje dėžutes. į vieną dėžutę jų pasėjama 100-200.
Pasėjus užpilama 1 cm storio” žemės sluoksniu. Žemėje turi būti gausiai perpuvų ir pakankamai drėgmės. Orui atšilus, sėjinukai su dėžutėmis išnešami šaltą inspektą ir pratinami prie aplinkos oro. Pikuoti sėjinukų negalima. Gegužės mėn. antroje pusėje atsargiai išimamos dėžutės dugno lentelės ir, nepažeidžiant šaknų, sėjinukai sodinami į derlingą dirvą.
About the author