Category Archive Sveikata ir medicina

Termometras vandens temperatūrai matuoti

Termometras vandens temperatūrai matuoti. Termometras įmerkiamas. Vonelės vandens temperatūros matavimas: kairėje- tinkamas, netinkamas į vandenį ir laikomas tol, kol stulpelis nustoja kilti. Tada, neištraukus jo iš vandens, sužinoma vonelės vandens temperatūra. Atsiminkite, kad ištraukto iš vandens termometro stulpelis rodys ne vandens, o kambario temperatūrą.

Vata. Iš anksto paruošti nedideli vatos gabalėliai sudedami į švarų stiklainį ir uždengiami. Vatos kaskart imama tiek, kiek reikia. Panaudotiems vatos gabalėliams reikia turėti atskirą indelį (lėkštutę, padėklą ar stiklainį).

Muilas. Naudotinas tik ,,Vaikų” muilas. Netinka suaugusiųjų tualetinis muilas, tuo labiau – ūkiškas.

Žirklės. Kūdikio nagams apkarpyti reikia turėti atskiras lenktas žirklutes. Prieš naudojant jos nuvalomos vata, suvilgyta spiritu.

Šukos turi būti retos, neaštriais danteliais, kad šukuojant nesužeistų odos. Jos plaunamos su muilu ir vandeniu ne rečiau kaip kartą per savaitę. Šiomis šukomis niekam kitam negalima šukuotis. Reikia turėti ir tankias šukas pleiskanoms iššukuoti.

Kalio permanganatas. Paprastai vaistinėje perkami kalio permanganato grūdeliai. Iš jų pasigaminamas tamsios spalvos kalio permanganato tirpalas, kuris laikomas vaistinėlėje. Prieš maudant kūdikį, kalio permanganato tirpalo į vonelę pilama tiek, kad vanduo nusidažytų rausva spalva. Kalio permanganato tirpalą uždarytame buteliuke galima ilgai laikyti. Jei jo spalva pasikeičia, reikia pasigaminti naujo tirpalo.

Jokiu būdu, maudant kūdikį, į vonelę negalima berti kalio permanganato grūdelių. Mat neištirpę grūdeliai gali prilipti prie kūdikio odos ir ją nudeginti. Tuomet atsiranda rudos dėmės, kurios gali supūliuoti ir ilgai negyti. Jei kūdikio oda sveika, kalio permanganato tirpalas maudymui nevartotinas.

Termoforai gali būti elektriniai arba guminiai. Guminis termoforas pripilamas karšto vandens ir naudojamas lovutei, kūdikio drabužiams arba jam pačiam sušildyti.

Nešvariems baltiniams laikyti geriausiai tinka specialus uždengiamas indas, kurio dangtis atidaromas koja paspaudus pedalą. Galima naudoti ir paprastą emaliuotą kibirą su dangčiu.

Lytinių organų priežiūra

Lytinių organų priežiūra. Berniukams reikia kruopščiai apvalyti varpą, atsmaukti apyvarpę ir išvalyti jos raukšles vata, suvilgyta vandeniu ar aliejumi. Taip pat valomos ir kapšelio raukšlės. Mergaičių išorinių lytinių organų liesti nereikia. Jei kartais tarp lytinių lūpų patenka talko, tai jis paprastai lengvai išsiplauna kūdikį maudant.

Vaiko kambarys. Kambarys, kuriame gyvena kūdikis, turi būti šviesus, saulėtas, erdvus, gerai vėdinamas, sienos dažytos aliejiniais dažais, kad būtų lengva valyti drėgnu skuduru. Jei atskiro kambario nėra, tai jam išskiriama geriausia, šviesiausia kambario dalis. Nei saulė, nei elektros šviesa neturi apšviesti miegančio kūdikio. Nuo tiesioginių šviesos spindulių ji reikia apsaugoti širma arba paklode.

Naujagimiui pirmomis dienomis kambario temperatūra turi būti 22-23°C. Vėliau palaipsniui ji mažinama iki 18-20°C. Kambarį reikia dažnai vėdinti.

Žiemą ir vasarą patartina laikyti atidarytą langelį, ypač kūdikiui miegant. Jei tam galimybių nėra, tai kambarys kelis kartus per dieną gerai išvėdinamas, ypač vakare prieš miegą ir rytą.

Esančio pietų pusėje kambario langai saulėtomis vasaros dienomis uždangstomi drėgnomis paklodėmis, kad kūdikis neperkaistų. Grindis, baldus reikia kasdien šluostyti drėgnu skuduru.

Vaiko kambario nereikia užgriozdinti nereikalingais baldais arba daiktais. Baldai turi būti paprasti, gražūs, lengvai plaunami, be aštrių kampų, kad vaikas nesusižeistų. Ant sienų patartina pakabinti spalvotus vaikiškus paveikslėlius. Svarbu, kad aplinkoje, kurioje vaikas žaidžia, nebūtų ir aštrių, smailių, greit dūžtančių stiklinių daiktų, kuriais jis gali susižeisti. Vaistinėlė pakabinama aukštai, kad vaikas jos nepasiektų.

Kūdikiui žaisti labai patogu įrengti maniežą, kurio dugnas nuo grindų turi būti per 6-8 cm. Jei žaislas iš maniežo iškrinta, tai kūdikis pro virbus pats gali jį pasiimti. Būdamas manieže, kūdikis ilgai žaidžia ir netrukdo motinai atlikti namų ruošos darbus.

Jei kambariai maži ir maniežui nėra vietos, bet kurį kambario kampą galima atitverti sulankstoma tvorele, kurią lengva išardyti, o ant grindų patiesiama antklodė, porolono gabalas ar kilimas. Dabar parduotuvėse galima nusipirkti apvalių sudedamų maniežų.

Kūdikio lovutė turi būti dažyta, lengva ir gerai plaunama

Kūdikio lovutė turi būti dažyta, lengva ir gerai plaunama. Vežimėlis kūdikiui miegoti netinka, nes jis per siauras, varžo kūdikio judesius, o jeigu jis dar ir gilus, tai būna bloga oro ventiliacija. Tai labai nesveika augančiam kūdikiui. Be to, vyresni kūdikiai pabudę gali iš vežimėlio iškristi. Vyresniems kūdikiams tinka medinė lovutė su tinkleliu šonuose. Iš jos lengva padaryti maniežą į dugną įdėjus faneros ar medžio drožlių plokštę.

Čiužinys. Geriausia ji prikimšti šiaudų, ašutų ar jūrų žolės. Pūkinės pagalvės ir antklodės čiužiniui netinka. Pūkinėje pagalvėje kūdikis giliai įdumba ir gali perkaisti, iššusti ar net uždusti. Pastaruoju metu geri čiužiniai gaminami iš porolono.

Čiužinį patartina apsiūti vandens nepraleidžiančia medžiaga (klijuote, polietilenine plėvele) ir užvilkti antvalkalu, kurį, reikalui esant, galima nuimti ir išplauti. Šiaip jis plaunamas kas 1-2 savaitės. Čiužinys vėdinamas lauke kasdien.

Čiužinys turi atitikti lovutės dydį ir gerai priglusti prie kraštų, kad kūdikis, įkišęs tarp čiužinio ir lovutės krašto koją ar ranką, nesusižalotų.

Paklodė. Ant čiužinio klojama paklodė, kuri po juo palenkiama, arba pririšama raišteliais prie lovutės virbų, kad nenuslinktų kūdikiui vartantis. Paklodė paprastai keičiama 2 kartus per savaitę, o jei sušlampa ar susitepa,- tai kasdien.

Pagalvė. Pirmais gyvenimo metais kūdikiui pagalvė nereikalinga, nes jo galva ir nugara yra vienoje linijoje. Padėjus pagalvę, kūdikis sulinks panardinamas atsargiai, guli netiesiai ir gali iškrypti stuburas. Po galva pakanka padėti sulenktą vystyklą ar švarų užvalkalą. Nuo 1-1,5 metų vaiko galva ir nugara nebesudaro vienos linijos, tuomet reikia padėti 1-2 cm storio pagalvę.

Pagalvė turi būti lygi, ne per daug minkšta. Pūkinės pagalvės netinka, nes nuo jų prakaituoja kūdikio galva, o jei jos storos ir didelės, tai trukdo kūdikiui kvėpuoti. Ant pagalvės užvelkamas plonas minkštas užvalkalas, kuris dažnai keičiamas.

Antklodė. Vasarą kūdikis užklojamas pusvilnone, o žiemą – vilnone antklode. Tinka ir pūkinės antklodės, tik jos turi būti plonos ir lengvos. Vatinės antklodės kūdikiams nepatartinos, nes jos būna sunkios, blogiau priglunda prie kūno, todėl nepakankamai šildo. Antklodės turi būti lovutės ilgio ir bent pusmetriu platesnės už jos plotį. Antklodės užvelkamos antvalkais, kurie keičiami ir plaunami kas 3-5 dienos.

Kūdikių ir mažų vaikų maudymo dažnumas

Maudymas. Pirmą kartą naujagimis maudomas po 1-2 dienų nukritus virkštelei. Kol virkštelė nenukrinta, kūdikis nemaudomas. Tik po kiekvieno išsituštinimo šiltu vandeniu apiplaunamas užpakaliukas.

Kūdikių ir mažų vaikų maudymo dažnumas. Pirmą gyvenimo pusmetį kūdikis maudomas kasdien, antrą pusmetį – kas antra diena, nuo 1 iki 2 metų vaikai maudomi 2 kartus per savaitę, o vyresni – kartą per savaitę. Jei namuose buitinės sąlygos nepalankios, tai ir mažus kūdikius galima maudyti rečiau – kas antra ar trečia diena.

Prieš maudant į vonelės dugną įklojamas švarus vystyklas, pripilama vandens, kurio temperatūra matuojama termometru, o ne ranka. Vandens temperatūra turi būti 37°C. Į vonelę kūdikis panardinamas atsargiai prilaikant galvutę kairiąja ranka, o prausiamas dešiniąja. Prausimui tinka švarios medžiagos gabalėlis arba minkšta kempinė. Ypač kruopščiai išplaunamos odos raukšlės. 1-2 kartus per savaitę kūdikis prausiamas ,,Vaikų” muilu.

Paprastai iš pradžių išmuilinama kūdikio galvutė, ausys, kaklas, liemuo apspaudant rankšluosčiu, rankos, kojos, o paskui visas apiplaunamas vandeniu. Pabaigoje švariu vandeniu nuprausiamas veidas. Plaunant galvutę, reikia stebėti, kad muilinas vanduo nepatektų į akis. Galvutė paprastai laikoma kiek panardinta vandenyje. Nereikia baimintis, jei vanduo pateks į ausis, tik po maudymo jas reikia nusausinti pridėjus prie ausies rankšluostį ir pakreipiant galvute į vieną ir kitą pusę.

Vengrų gydytoja Laslo Magda pataria kūdikį išmuilinti ant vystymo stalo ir tik paskui panardinti į vonelę ir nuprausti. Tai atliekama taip kūdikis guldomas ant švaraus vystyklo, o kitu vystyklu pridengiamas.

Tuomet muiluota kempine iš pradžių išmuilinama galvutė, ausys ir kaklas, paskui, nudengus vystyklą,- krūtinė, rankos ir nugara. Išmuilinus viršutinę kūno dalį, kūdikis vėl pridengiamas vystyklu ir muilinama apatinė kūno dalis: kojos, pilvas, lytiniai organai ir užpakaliukas. Išmuilintas kūdikis atsargiai, kad neišslystų, panardinamas į vandenį ir prausiamas kempine: iš pradžių galva, o paskui visas kūnas. Šis maudymo būdas turi privalumų, t. y. patogu ant vystymo stalo kruopščiai išmuilinti visą kūną, bet kartu ir pavojingas, nes kūdikis gali peršalti.

Kūdikiai iki metų maudomi 5-7, o vyresni-10 ir daugiau minučių. Kambario, kuriame maudomas kūdikis, temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 22°C. Išmaudytas kūdikis guldomas tik ant jam skirto minkšto rankšluosčio, suvyniojamas į jį ir atsargiai šluostomas arba tik apspaudomas.

Taigi kūdikis visą laiką būna suvyniotas į rankšluostį, lieka tik tos atviros vietos, kurios šluostomos. Ypač kruopščiai reikia nusausinti odos raukšles. Kūdikį geriausiai maudyti prieš paskutinį maitinimą, apie 21-22val. Maudomas po maitinimo, jis greit užmiega.

Būsimiems tėvams

Prieš ir po vedybų. Jeigu nusprendėte sukurti šeimą, vadinasi, pasiryžote žengti labai rimtą ir atsakingą žingsnį. Todėl tuokdamiesi turite žinoti ne tik vienas kito sveikatą, persirgtas ligas, bet ir įpročius.

Žinotina ir tai, kad neleidžiama tuoktis sergantiesiems venerinėmis, psichinėmis ligomis, kurios gali pasikartoti. Nelabai šeimos gyvenimui tinka žmonės, sergantys epilepsija, blogo įpročio vergai – alkoholi sunkiai pataisoma kai alkoholikas, kuris nori sukurti šeimą, prieš vedybas turi pasigydyti, o merginai žinotina, jog alkoholizmas – yda. Sergantiesiems cukriniu diabetu (cukralige) ir paveldimomis ligomis taip pat sunku tikėtis turėti sveikų vaikų nepageidaujamas.

Tuoktis patartina tik galutinai fiziškai ir psichiškai susiformavusiems apie 22-24 metus. Ankstyvesnis nėštumas negu 21-22 metų asmenims: merginoms – apie 20-21, vaikinams.

Kurdami šeimą, rimtai pagalvokite apie savo būsimų vaikų sveikatą. Žinokite, jūsų sveikata vaikų sveikatos šaltinis. Todėl, prieš kurdami šeimą, pasitikrinkite sveikatą ir gaukite gydytojo leidimą tuoktis. Yra įvairių, sunkiai pastebimų lėtinių ir paveldimų ligų, kurias gali nustatyti tik gydytojai. Šiuo atveju pirmiausia reikia išsigydyti, o tik paskui tuoktis. Taip pat nepatartinos vedybos tarp giminaičių. Pasitaiko, kad moteris negalės turėti vaikų, nes jos lytiniai organai yra nepakankamai išsivystę. Šiuos trūkumus irgi geriau žinoti prieš vedybas.

Po vedybų nėštumą planuokite ir jam iš anksto ruoškitės. Nuo jūsų sąmoningo požiūrio į nėštumą ir pasiruošimo jam didele dalimi priklausys gimdymas ir kūdikio sveikata. Venkite pastoti, jeigu vienas kuris sergate kokia liga, ypač virusiniu gripu, ir tuojau po ligos. Ligos sukėlėjai ir vartojami vaistai neigiamai veikia lytines ląsteles, dėl to nėštumas gali nutrūkti arba gimti nesveikas kūdikis. Jeigu nėštumui išvengti gėrėte vaistus, apie pastojimą galvokite praėjus 2-3 mėnesiams. Kūdikis gims stipresnis, jeigu tėvo sėkla bus labiau subrendusi, todėl prieš planuojamą pastojimą kuo rečiau lytiškai santykiaukite.

Moteriai geriausiai pastoti, kai yra pailsėjusi, geros nuotaikos ir ilgesnį laiką negėrusi (taip pat ir vyras) alkoholinių gėrimų, nes alkoholis pažeidžia lytines ląsteles, dėl to taip pat gali gimti nesveikas kūdikis. Kai kartu rimtai spręsite šiuos klausimus, pasitarsite su gydytoju, galėsite tikėtis sveiko kūdikio.

Šeiminio gyvenimo pradžioje kartais dėl įvairiausių priežasčių norima išvengti nėštumo. Iš apsauginių priemonių prezervatyvas mažiau kenksmingas negu kitos priemonės. Žinokite, nebaigtas lytinis aktas nesveika abiejų sveikatai.

Norėdami kurį laiką išvengti nėštumo, kreipkitės į moterų konsultacijos gydytojus; jie patars kiekvienu konkrečiu atveju.