Kiekvienai užkrečiamajai ligai būdingas inkubacinis periodas

Kiekvienai užkrečiamajai ligai būdingas inkubacinis periodas

Kiekvienai užkrečiamajai ligai būdingas inkubacinis periodas (laikas tarp apsikrėtimo ir ligos požymių atsiradimo). Per šį periodą ligos sukėlėjai dauginasi užsikrėtusio vaiko organizme, ir kai tik jis nusilpsta, vaikas suserga.

Jeigu žinote, kad vaikas bendravo su sergančiuoju, t. y. galėjo užsikrėsti infekcine liga,- kruopščiau jį prižiūrėkite, kad nepavargtų, ilgiau su juo būkite gryname ore, nebendraukite su kitais vaikais. Taip prižiūrimas vaikas lengviau ir greičiau persirgs.

Žinokite, kad užgrūdinti, stiprūs vaikai užkrečiamosiomis ligomis serga rečiau. Užkrečiamųjų ligų yra daug. Kiekvieną iš jų sukelia vis kitas sukėlėjas. Be to, jų pasitaiko nevienodai dažnai. Visame pasaulyje likviduoti raupai, mūsų respublikoje nebesergama maliarija, poliomielitu, retai pasitaiko vidurių šiltinė, itin retai – difterija. Dėl skiepijimų ryškiai sumažėjo susirgimų kokliušu, tymais, tuberkulioze, stablige. Ne visos užkrečiamosios ligos vienodai pavojingos.

Tačiau, nesvarbu kokia būtų užkrečiamoji liga, vis tiek susilpnina vaiko organizmą ir sulėtina jo vystymąsi. Dėl to saugokite vaikus nuo užkrečiamųjų ligų.

Dažnos vaikų užkrečiamosios ligos. Skarlatina. Tai ūmi, gerokai paplitusi užkrečiamoji liga, kurią sukelia streptokokai. Ja dažniau serga vaikai nuo 3 iki 8 metų. Ligos sukėlėjai atsparus aplinkai, todėl užsikrečiama ne tik nuo ligonio, bet ir per jo apkrėstą maistą, ypač pieną. Suserga ne visi vaikai, buvę kontakte su sergančiuoju arba kitais keliais užsikrėtę streptokokais.

Vaikai iki 3 metų skarlatina serga retai. Inkubacinio periodo trukmė – nuo kelių valandų iki 12 dienų, dažniausiai -2-4 dienos. Liga prasideda staiga. Ima skaudėti gerklę, galvą, pilvą, pakyla kūno temperatūra, vaikas vemia. Ligos pradžioje liežuvis būna rausvokas, su baltomis apnašomis, kraštai avietinės spalvos. Gomurys, žiotys, tonzilės raudoni burna kaip išplikyta. Raudonos gleivinės fone gali būti netaisyklingų vyšnių spalvos taškelių žvaigždučių ir baltų apnašų.

Pirmos paros pabaigoje ir antros pradžioje ant kaklo, krūtinės, o vėliau ant viso kūno atsiranda daug smulkių, aguonos grūdo didumo avietinės spalvos spuogelių. Išbėrimas gausesnis vidiniuose dilbio, žasto paviršiuose, ant kaklo ir pilvo apačioje, veidas raudonas, o viršutinė lūpa ir smakras, balti. Per dvi dienas liežuvis pasidaro švarus, ryškiai avietinės spalvos.

Per kelias dienas nukrinta kūno temperatūra, išnyksta spuogeliai, ligonio būklė pastebimai gerėja. Antrą ligos savaitę oda pradeda luptis, pleiskanoti, ypač nuo delnų ir padų. Jeigu ligonis buvo gydytas penicilinu ar kitais penicilino grupės antibiotikais, oda gali nesilupti. Ne visi vaikai sunkiai serga skarlatina. Kai kuriems išbėrimas būna negausus, kūno temperatūra neaukšta, nesutrinka bendra būklė.

Vaikas niekuo nesiskundžia arba jam nestipriai skauda galvą ir gerklę. Tačiau, kokia bebūtų skarlatinos forma, ji vis vien yra pavojinga liga, nes gali atsirasti pavojingų komplikacijų, pavyzdžiui, širdies raumens ar inkstų uždegimas.

Kai pirmomis ligos valandomis iškviečiamas gydytojas ir ligonis laikosi lovos režimo, gydomas pagal gydytojo nurodymą penicilinu bei kitais vaistais, skarlatina praeina be komplikacijų.

Skarlatina užkrečiama 22 dienas. Taigi tiek dienų sergantysis negali bendrauti su sveikais vaikais. Jeigu gydytojas nustatė skarlatinos diagnozę, įspėkite kaimynus, pažįstamus, gimines, kad jie atsitiktinai neužeitų pas jus su sveikais vaikais. Taip pat neužmirškite paskambinti į darželį, kurį lanko jūsų vaikas.

About the author

vytasss administrator