Category Archive Gėlės

Margenis (Coleus) daugiametis, margalapis, žolinis augalas

Lūpažiedinių (Labiatae) šeimos, iš Indijos kilęs, daugiametis, margalapis, žolinis augalas, dažnai vadinamas dilgėle. Vasarą margenis būna labai puošnus, o žiemą numeta dalį lapų. Mėgsta šviesą ir šilumą. Neblogai žiemoja 16-18 laipsnių temperatūros kambaryje ant palangės mažai laistant.

Margenis sodinamas į maistingą žemių mišinį iš 4 dalių lapinės, 2 dalių mėšlinės žemės ir 1 dalies smėlio. Veisiamas sėklomis ir ūgiais. Sėklos sėjamos kovo mėnesį į dėžutes arba vazonėlius. Ūgiai gali būti pjaunami nuo kovo iki birželio mėnesio. Įsišaknija per 5-7 dienas. Veisiant ūgiais galima išauginti norimos spalvos margenį, o veisiant sėklomis, lapų spalvos keičiasi.

Norint, kad išaugtų gražesnis krūmelis, reikia nupiauti margenio viršūnę ir neleisti jam žydėti. Labiausiai kambariams tinka hibridinis margenis C. hybridus Hort. Žiemą margenį labai puola žalieji amarai, todėl jį reikia dulkinti DDT milteliais arba purkšti žibalo emulsija.

Plačiau:

Augalų parinkimas, atsižvelgiant į kambarių temperatūrą

Plunksnalapė (Myriophyllum) Vienas Gražiausių Visad Žaliuojančių Vandeninių Augalų

Plūstis (Salvinia) plūduriuojantis vandens paviršiuje vienametis papartis

Pasiflora (Kryžiažiedė) – Passiflora

Kryžiažiedinių (Passifloraceae) šeimos, vijoklinis augalas, dideliais, balsvai melsvais, ordiną primenančiais žiedais. Veisiama sėklomis ir ūgiais. Pavasarį pasiflorą reikia apgenėti-pašalinti visus sausus stiebus ir šakutes. Vasarą reikia gausiai laistyti ir 2-3 kartus patręšti karvių mešlo srutų skiediniu.

Pasiflora gsta sunkų, trąšių žemių mišinį iš 2 dalių veleninės, 1 dalies kompostinės, 1 dalies mėšlinės žemės ir 1 dalies smėlio. Tinkamiausia kambarių papuošimui yra Brazilijos pasiflora – P. violacea Vell.

Skaitykite:

Augalų Parinkimas, Atsižvelgiant Į Kambarių Sąlygas

Pluoštagėlė (Mesembryanthemum)

Laurų medis (Laurus) žaliuojantis, greit augantis, sumedėjęs augalas

Pluoštagėlė (Mesembryanthemum)

Pluoštagėlinių (Aizoaceae) šeimos. Pasižymi nepaprastai gražiomis formomis ir ryškių spalvų žiedais. M. pseudotruncatellum Berger., M. Mundtii Berger., M. calcareum Marloth, ir kitos pluoštagėlės savo forma ir spalva yra taip prisitaikę prie aplinkos, kad net gerai prityrusiam gamtininkui sunku jas atskiri nuo akmenukų. Pluoštagėlės mėgsta sausą, saulėtą vielą kambaryje. Tiek žiemą, tiek vasarą laistomos saikiai.

Intensyviau jos laistomos tik žydėjimo metu – balandžio-gegužės mėnesiais. Gerai žiemoja 4-8 laipsnių temperatūroje. Persodinamos pavasarį į žemių mišinį iš 1 dalies kompostinės, 1 dalies lapinės žemės ir 0,5 dalies smėlio. Vasarą pluoštagėles galima laikyti lauke. Veisiamos sėklomis ir ūgiais. Sėklos sėjamos balandžio mėnesį į smėlingą lapinę žemę. Tuo pat metu galima veisti ir ūgiais, kurie labai gerai įsišaknija drėgname smėlyje.

Daugiau:

Citrinmedis (Citrus) – žali medeliai arba krūmeliai

Kolumnėja (Columnea) žemyn svyrantis augalas

Mamiliarija (Mammillaria) – vienas gražiausių žemaūgių kaktusų

Plūstis (Salvinia) plūduriuojantis vandens paviršiuje vienametis papartis

Plūstinių (Salviniaceae) šeimos, plūduriuojantis vandens paviršiuje vienametis papartis. Plūsties lapai elipsiški, iki 13 milimetrų ilgio, žali, plaukuoti, trumpakočiai, stiebas gulsčias, kartais šiek tiek šakotas.

Veisiasi sporomis, kurios esti po vandeniu panertuose lapuose. Plūstis S. natans All., kilusi iš Pietų Amerikos, tačiau retkarčiais sutinkama ir pas mus stovinčiuose vandenyse.

Skaitykite:

Augalų parinkimas, atsižvelgiant į kambarių temperatūrą

Figmedis (Ficus) – dvinamiai augalai

Katilėlis (Campanula) Gražiausias Žemyn Svyrančių Augalų

Fikusas (Ficus) – atogrąžinių Indijos miškų augalas

Šilkmedinių (Moraceae) šeimos, tipingas atogrąžinių Indijos miškų augalas, kuriuose jis išauga iki 20-25 metrų aukščio. Jo lapai yra apie 1 metro ilgio, o kamienui apeiti reikia 40-60 žingsnių.

Fikuso yra labai daug rūšių. Iš dekoratyvinių lapinių augalų kambariuose daugiausia auginamas elastingasis Fikusas, arba gumamedis F. elastica Roxb. Jame yra baltų, pieniškų, 17,3 procento kaučiuko turinčių sulčių, kurios gausiai sunkiasi lapą ar šakutę pažeidus.

Nors elastingasis Fikusas drėgnų atogrąžinių miškų augalas, bet mūsų kambariuose net prie langų, esančių rytų ar vakarų pusėje, jis jaučiasi neblogai, jei tik jam yra sudarytos reikiamos sąlygos. Nedidelius Fikusas pavasarį ir vasarą reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, užleidžiant ant lango retą užuolaidą arba iš nešant į saulės nekepinamą balkoną.

Vasarą fygamedį reikia laistyti gausiai, o žiemą – rečiau ir saikingiau, nes perlieto žiemą fygamedžio lapai geltonuoja ir krinta. Nereikia fygamedžio laistyti šaltu vandeniu ar laikyti skersvėjyje, nes nuo to lapų pakraščiuose ir palei gyslas dažniausiai atsiranda smulkių gelsvų dėmelių, panašių į rūdis.

Pavasarį (kovo-balandžio mėnesiais) reikia fygamedį persodinti. Jauni fygamedžiai persodinami kasmet, didės 3-4 metai. Žemių mišinys sudaromas iš 1 dalies. durpinės, 1 dalies velėninės, 1 dalies lapinės žemės ir 0,5 dalies smėlio. Neturint šių žemių rūšių, fygamedį galima persodinti į lapinės ir kompostinės žemių mišinį.

Tręšti karvių mėšlo srutomis (4 dalims vandens 1 dalis Sveiką ir sparčiai augantį fygamedj vasarą galima srutų) arba mineralinių trąšų mišiniu (1 litrui vandens 1,5 gramo amonio salietros, 1 gramas kalio druskos ir 2 gramai superfosfato). Fygamedžio veisimas ūgiais

Veisiamas fygamedis sėklomis ir ūgiais. Kambaryje auginamas jis nežydi ir sėklų neduoda. Sėklos gaunamos is atogrąžinių kraštų ir sėjamos į žemių mišinį, sudarytą lygiomis dalimis iš lapinės ir durpinės žemės.

Ūgiais fygamedis veisiamas anksti pavasarį. Ūgiai sodinami į drėgną smėlį arba įstatomi į bonką su vandeniu. Vandenį bonkoje reikia nuolatos keisti. Bonką laikoma šiltoje ir šviesioje vietoje. Fygamedį galima veisti ir tokiu būdu: ant stiebo arba šakos arčiau viršūnės (viršūnėje paliekama 2-3 lapai) daroma jpiova. Kad žaizda nesuaugtų, į įpjovą įkišamas plono stiklo gabaliukas.

Vijokliniai dekoratyviniai augalai, sukulentai, kaktusai

Įpjova aprišama drėgnomis samanomis arba uždengiama išpjautu šonu vazonu, kuris prikemšamas samanų. Samanas reikia nuolatos drėkinti. Šiuo būdu veisiamas fygamedis įsišaknija per mėnesį.

Jaunų fygamedžių, išaugusių iki 70-100 centimetrų aukščio, viršūnė nupjaunama, kad pradėtų šakotis. Norint išauginti gražų krūmą, reikia kas 3-4 metai nupjauti ir šakų viršūnes. Negenimo fygamedžio viršūnė linksta žemyn ir nesišakoja. Fygamedžius reikia genéti pavasarį prieš pradedant jiems augti.

Šaltinis: gėlės