Category Archive Inžinerija

Kokie yra ventiliacijos ir vėdinimo sistemų būdai

ventiliaciniu sistemu budai

Kokie yra ventiliacijos ir vėdinimo sistemų būdai?

Yra du būdai, kaip oras gali judėti pastato viduje: natūralus ir mechaninis vėdinimas. Natūrali ventiliacija atsiranda, kai oras juda savaime, dėl tokių dalykų kaip gravitacija ir vėjas. Mechaninė ventiliacija yra tada, kai kas nors naudoja mašiną, pavyzdžiui, ventiliatorių, kad oras judėtų.

Natūrali ventiliacija yra tada, kai oras patenka į erdvę ir iš jos išeina per specialiai tam skirtas angas. ventiliacija, kuri nėra natūrali, įvyksta, kai oras teka pro plyšius ir angas, kurių ten neturėtų būti.

Vėdinimas yra oro judėjimo į erdvę ir iš jos procesas. Mechaninė ventiliacija yra tada, kai orui judinti naudojama mašina. Natūrali ventiliacija yra tada, kai orą judina gamtos jėgos, pavyzdžiui, vėjas. Žiemą ir pereinamuoju laikotarpiu naudojamas mechaninis vėdinimas. Vasarą patalpos papildomai vėdinamos per atviras langines, langus ir kitas angas.

Vėdinimo ir ventiliacinių sistemų tipai

Vėdinimo ir ventiliacinių sistemos skirstomos į du tipus: vietinę ir bendrąją. Vietinės išmetimo sistemos pašalina užterštą orą iš konkrečių darbo vietų ar padalinių ir išpučia jį į lauką. Vietinės tiekimo sistemos yra mažiau paplitusios ir naudojamos, kai norima sukurti normalias darbo sąlygas vasarą. Švarus oras pučiamas į darbo vietas, esančias šalia valdymo pultų ar įrenginių, skleidžiančių intensyvią šilumą. Vietinės vėdinimo sistemos padeda neleisti šaltam orui patekti į vidų.

Kai teršalai nekoncentruojami vienoje vietoje, darbo vietos nėra nuolatinės, patalpos vėdinamos bendromis oro mainų sistemomis. Vietinės išmetimo sistemos neleidžia teršalams iš įrangos patekti į patalpą. Bendrosios mainų sistemos atskiedžia į patalpą patenkančius teršalus, tačiau jos nėra tokios veiksmingos kaip vietinės sistemos. Užuot pumpavę nešvarų orą į patalpą, galime pūsti švarų, pašildytą orą iš lauko. Tai vadinama aspiracine sistema ir padeda sumažinti patalpų oro taršą, susiurbdama dulkes ir transportuodama jas sandariais ortakiais.

Technologiniai procesai

Technologiniuose procesuose dažnai naudojamas karštas oras, degantis kuras. Taip gali susidaryti garai ir teršalai, kurie užteršia orą. Siekiant apsaugoti žmones nuo šių žalingų poveikių, naudojamos technologinės ištraukimo sistemos, kurios pašalina panaudotą orą iš džiovyklų, krosnių, sprogdinimo kamerų ir kitų įrenginių.

Oras gali keliauti ortakiais (ortakių ventiliacija) arba per skylutes sienose (vėdinimas be ortakių). Daugumoje namų ventiliacija yra kanalinė, o tai reiškia, kad oras keliauja per kelis tarpusavyje sujungtus ortakius. Kanalinės sistemos – dar vienas būdas vėdinti namus. Paprastai jos yra patikimesnės ir saugesnės nei ortakinės sistemos, tačiau jos yra ir sudėtingesnės.

Remtasi informacija: https://cleaningproof.lt/ ir https://en.wikipedia.org/wiki/Ventilation_(architecture)

Normaliai veikiantis kanalizacijos tinklas turi praleisti apskaičiuotą vandens kiekį

Išilginiai kanalų profiliai

Po to, kai nustatyta kanalų trasa, apskaičiuoti reikalingi vandens kiekiai kiekvienam kanalų tarpui, sudaromas išilginis profilis. Tam tikslui pirmiausia sudaromas būsimojo kanalo ašyje išilginis gatvės profilis.

Sudarant kanalo profilį, jo nuolydis gali atitikti gatvės paviršiaus nuolydį arba gali būti mažesnis, didesnis, o kartais net priešingas gatvės išilginiam nuolydžiui. Profiliui darbo brėžiniams horizontalus mastelis imamas 1 : 2000-1 : 1000 ir vertikalus 1 : 200-1 : 100.

Tuo atveju, kai gatvės paviršiaus nuolydis žymiai didesnis už kanalo nuolydį, kanalas klojamas su kritimo šuliniais arba su padidintais nuolydžiais atskiruose kanalo tarpuose.

Kanalizacijos tinklo konstrukcija

Normaliai veikiantis kanalizacijos tinklas turi praleisti apskaičiuotą vandens kiekį, nesusidarant žymesniam nuosėdų

Tam tikslui, projektuojant tinklą, reikia laikytis šių sąlygų:

Kanalų skersinio pjūvio plotai turi būti taip parinkti, kad praleistų apskaičiuotus vandens kiekius, atitinkančius normomis nustatytą pripildymą; vidutinis skaičiuotinas vandens tekėjimo greitis kanaluose neturi būti žemesnis už nustatytą normomis.

Visi kanalai turi būti klojami tiesiomis linijomis; kanalų pasisukimo vietose tiek plane, tiek ir profilyje, ypač vamzdiniuose kanaluose, turi būti pastatyti kontroliniai šuliniai. Šuliniai taip pat turi būti statomi kanalų sujungimuose ir tam tikrais tarpais tiesiosiose linijose.

Kanalai šuliniuose turi būti jungiami ne mažesniu kaip 90 kampu; dugne daromas atitinkamu spinduliu išlenktas latakėlis, kad kanalų sujungimuose nesusidarytų paspyris; pagrindinio ir šoninio kanalų vandens srovių paviršiai turi būti viename aukštyje, be to, šoninio kanalo dugnas turi būti ne žemiau pagrindinio kanalo dugno. Dugno kritimai šuliniuose ir ypač šoninių kanalų latakėliuose daromi nuo 0,005 iki 0,01 m, atsižvelgiant į pagrindinio kanalo nuolydį, vamzdžio skersmenį, pasisukimo kampą ir vandens tekėjimo greitį kanaluose.

Mažu skersmenų, ypač kiemo vamzdžius jungti prie dideliu skersmenų kolektorių reikia tokiame aukštyje, kad prijungiamojo kiemo kanalo dugnas būtu viename aukštyje su pagrindinio kanalo vandens paviršiumi.

Reikia vengti šoninių kanalų srovių stipresnių smūgių pagrindinio kanalo srovę, nes dėl jų susidaro sūkuriai, sumažėja vandens greičiai, vamzdžiuose susidaro nuosėdų. Dėl to į pagrindini kanalą įsiliejančių šoninių srovių greičiai turi būti ne didesni už pagrindinio kanalo greičius.

Vienodo skersmens kanaluose, didėjant pakelyje vandens kiekiui, kartu turi didėti ir vandens greitis.

Vandens judėjimas kanalizacijos tinkle

Kanalizaciniai vandenys, patekę į kanalus, turi daug kietų smulkių ir stambesnių priemaišų bei ištirpusių organinių ir mineralinių medžiagų. Vandeniui tekant vamzdžiais, lengvesnės priemaišos plūduriuoja vandens paviršiuje (šiaudai, lapai, medžio gabaliukai, įvairios riebalinės medžiagos ir kt.). Bent kiek sunkesnės priemaišos laikosi pakibusios viduriniame vandens sluoksnyje, o sunkios, daugiausia mineralinės kilmės, medžiagos (smėlis, molis, anglies liekanos ir kt.) nusėda į dugną ir yra ritinamos vandens srovės.

Geriausias sprendimas plastikiniams langams – roletai

Šiuolaikiškuose namuose, roletai nėra naujiena. Kadangi daugelyje namų langus puošia plastikiniai langai, pritaikyti roletus nėra sudėtinga. Tereikia pasirinkti spalvą bei raštus ir apsispręsti kaip roletai bus montuojami. Apie tai mus informuoja Roletailux.lt pardavimų skyriaus specialistai.

Roletai plastikiniams langams

Lietuvoje, plastikiniai langai buvo pradėti montuot prieš gerą dešimtmetį. Tuomet, daugeliui atrodė, kad tai yra prabanga. Bet bėgant laikui ir tobulėjant technologijoms, galimybę įsigyti ir susimontuoti plastikinius langus turi galimybę ir sunkiai besiverčiantys. Todėl šioje vietoje atsiranda ir tokių langų uždengimo klausimas. Nors, kai kurie vis dar naudoja užuolaidas, roletai plastikiniams langams tampa geriausiu sprendimu. Roletailux.lt yra tokių roletų gamintojas, todėl užsisakant gaminį iš pirmų rankų, sutaupysite ne tik lėšų, bet ir laiko.

Pardavimų skyriaus specialistai rekomenduoja iš anksto apsispręsti dėl spalvų ir rašto. Kadangi tai yra kone ilgiausias procesas klientams. Roletailux.lt siūlo kelis šimtus audinių atspalvių bei raštų. Patiems išrankiausiems yra siūlomi ir foto roletai, kurie tinka ne tik prie interjero, bet gali būti sumontuoti ir prie plastikinių langų.

Roletų montavimo būdai

Roletailux.lt specialistai siūlo kelis roletų montavimo būdus. Jei plastikinių langų arka nėra didelė ir neturi daug erdvės, roletai gali būti sumontuoti prie viršutinės sienos dalies. Tokie roletai uždengs visą lango arką. Antras montavimo būdas gali būti siūlomas, kai roletai sumontuojami prie lubų. Tokį sprendimą priima klientai, kurie nori į namus įsileisti šviesą, bet užkirsti kelią tiesioginiams spinduliams. Kitas roletų montavimo būdas – prie langų rėmų. Jei Jūsų namuose yra sumontuoti plastikiniai langai, roletai gali būti sumontuojami tiesiogiai prie plastikinio langų rėmo. Toks montavimas yra kone populiariausias visoje Lietuvoje. Klysta tie, kurie galvoja, kad roletai plastikiniams langams, montuojant tiesiogiai prie rėmo pažeidžia lango konstrukciją. Tik viršutinė roletų dalis – kasetė, prie plastikinio rėmo yra prisukama įsriegiamais varžtais, kurie rėmo nepažeidžia. Palieka tik nedideles skylutes, kurios šilumos išėjimui ar šalčio patekimui į namus, jokios įtakos nedaro.

Roletailux.lt visada, prieš įgyvendinant klientų užsakymą, atidžiai ir nuosekliai išklauso jų pageidavimų. Tik gavus pilną informaciją apie gaminį pradedami gaminti roletai plastikiniams langams. Ir jei klientai pasiklysta informacijos gausoje, Roletailux.lt specialistai stengiasi pakonsultuoti kiekvieną ir nukreipti jį geriausio varianto pasirinkimui. Roletų audiniai plastikiniams langams taip pat gali skirtis. Todėl nuo pat pradžių naudinga pasirinkti geriausią.

Ieškantiems uždangos plastikiniams langams – aukščiausios kokybės Roletailux.lt gaminiai.

Patogus sprendimas – roletai iš apačios į viršų

Nors karščiai mūsų šalyje yra fiksuojami didesni, nei praeitais ar net už praeitais metais, didesnį pavojų kelia tiesioginiai saulės spinduliai. Todėl tam, kad apsisaugotų nuo jų, daugelis griebiasi praktiškų sprendimų. Vienas iš tokių yra roletai, kurie apsaugo biuro ar namų patalpas nuo daugelio problemų.

Roletai iš apačios į viršų

Kaip minėjo Roletailux.lt gamybos specialistai, roletai iš apačios į viršų turi savo klientų ratą. Nors tokia roletų rūšis, kai kuriems, gali atrodyti abejotinu pasirinkimu, rimčiau pasvarsčius, iš apačios į viršų valdomi roletai, dėmesį pritraukia vis daugiau vartotojų. Nuo kitų roletų rūšių tik valdymu išsiskiriantys roletai atlieka tokis pat funkcijas. Roletai: nepraleidžia tiesioginių saulės spindulių į namų ar biurų erdves, sulaiko karštį, jei pasirenkamas tinkamas audinys. Tokie roletai nesugeria ir nesulaiko drėgmės bei dulkių, todėl taip pat yra ilgaamžiai ir neprarandantys spalvos. Tad, kam gi reikalingi roletai, kurių audinys yra keliamas iš apačios į viršų.

Patogus sprendimas

Sutikime, kad yra daug tokių erdvių, kurias naudingiau uždengti iš apačios, nei riboti saulės šviesos patekimą į patalpas. Įsivaizduokime biurą ar butą daugiabutyje, kuris randasi pirmame aukšte. Suprantama, kad praeivių žvilgsniai krypsta į vitrinas ar namų erdves, kurias jie praeina. Todėl savo privatumą norima apsaugoti praktiškai. Tad, klasikiniai roletai, kurie nuleidžiami iš viršaus į apačią principu, tam, kad uždengtų ir apatinė langų dalį, juos privalu nuleisti visus. Tokiu principu, visas langas yra uždengiamas visai ir į patalpas nepatenka šviesa. Bet, roletai iš apačios į viršų, tam, kad uždengtų tik apatinę lango dalį yra ženkliai praktiškesni. Vos trečdalis ar pusė uždengto lango išspręs klausimą dėl privatumo. Tuo pačiu metu, į patalpas pateks tiek šviesa, tiek šiluma, jei bus toks poreikis. Roletailux.lt jau daug metų vykdo roletų gamybą, todėl puikiai supranta kiekvieno užsakovo poreikius. Vienas iš gan populiarių sprendimų langų ar terasų uždengimui yra roletai iš apačios į viršų. Žinoma, dar ne visi gali įsivaizduoti tokių roletų naudą savo erdvėje, bet sutikite, kad ir toks poreikis atsiranda ne kiekvienam. Todėl Roletailux.lt, prieš pasirenkant tokį variantą rekomenduoja pasverti variantus už ir prieš.

Gaminių užsakymas

Praktiškus roletus, pakeliamus iš apačios į viršų galima užsisakyti Roletailux.lt puslapyje nurodytais kontaktais. Pasirinkus valdymą, audinį ir nurodžius matmenis, roletai bus pagaminti nurodytu laiku.

Roletai iš apačios į viršų – Roletailux.lt

Vandens spaudimas vandentiekio tinkle

Tais atvejais, kai vietos reljefo sąlygomis neišvengiamai reikia statyti vandentiekio bokštą, o ne tą pačią paskirti atliekanti požeminį rezervuarą, reikia stengtis, kad kiek galima didesnis vandens tiekimui reguliuoti reikalingas vandens kiekis būtų talpinamas švaraus vandens surinkimo rezervuare, nes vandentiekio bokšto statybos kaina tam pačiam vandens atsargų laikymo vienetui brangesne už rezervuaro.

Jeigu parinkto vandens šaltinio vandens kokybė tinkama ir nereikia įrengti vandens gerinimo įrenginių, kaip tai pavaizduota, vandentiekio sistemoje gali visai nebūti švaraus vandens surinkimo rezervuaro. Tuo atveju vandens tiekimui reguliuoti reikalingas vandens kiekis gali būti talpinamas tik vandentiekio bokšte.

Atskirais atvejais vandentiekio sistemoje galima apsieiti ir be vandens tiekimą reguliuojančių įrenginių, t. y. rezervuarų ar vandentiekio bokštų. Tai gali pasitaikyti pramoniniuose ir gyvenviečių vandentiekiuose, kai vandens vartojama tolygiau ir kai gaisrams gesinti reikalingi vandens kiekiai talpinami specialiuose rezervuaruose.

Reikalingas vandens spaudimas vandentiekio tinkle

Vandens spaudimu vadinamas tam tikras aukštis, ligi kurio gali pakilti vertikaliame vamzdelyje (pjezometre), prijungtame prie vandentiekio tinklo. Spaudimas matuojamas vandens stulpo metrais arba atmosferomis.

Lauko vandentiekio tinkle visą laiką turi būti palaikomas tam tikras pakankamas vandens spaudimas. Jis turi būti toks, kad bet kurio lauko vandentiekio taško vanduo per vidaus vandentiekio tinklą galėtų pakilti iki pastate esančio aukščiausio vandens ėmimo įrenginio, kuris yra nepatogiausioje reljefo atžvilgiu ar daugiausia nutolusioje nuo vandentiekio bokšto vietoje. Būtinas lauko vandentiekio tinkle spaudimas, vadinamas laisvu, arba reikalingu, spaudimu.

Pagal statybos normų ir taisyklių nuostatus minimalus laisvas vandens spaudimas miestų ir gyvenviečių lauko vandentiekio tinkluose, tiekiant vandenį buitiniams-ūkiniams reikalams, be skaičiavimų gali būti imtas.

Kai norima atskiriems daugiaaukščiams pastatams ar jų grupėms padidinti reikalingą vandens spaudimą, tikslinga pastatyti atitinkamus vietinius įrenginius.

Žemo arba laikino aukšto spaudimo vandentiekio sistemoje tiekiant atitinkamą vandens kiekį tuo pačiu laiku buitiniams-ūkiniams ir priešgaisriniams reikalams, spaudimas bet kuriame lauko vandentiekio tinklo taške neturi būti mažesnis kaip 10 m ir tiktai ypatingai nepatogiose teritorijos vietose galima leisti spaudimui sumažėti iki 7 m.

Nuolatinio aukšto spaudimo sistemos vandentiekio tinkle turi būti palaikomas toks spaudimas, kad kompaktinė vandens srovė, paleista iš gaisrinės žarnos nuo gaisrinio čiaupo, įrengto aukščiausiame ir labiausiai nutolusiame nuo lauko vandentiekio tinklo hidranto pastate, ne mažiau kaip 10 m.

Reikia pažymėti, kad nuolatinio aukšto spaudimo vandentiekio sistemos miestų ir gyvenviečių vandentiekiuose projektuojamos tik išimtinais atvejais, statyti ir eksploatuoti tokių sistemų įrengimus yra neekonomiška.

Lauko vandentiekio tinkluose reikalingas spaudimas paprastai palaikomas siurblių stotyse įrengtais siurbliais. Mažesnės apimties vandentiekiuose, kaip buvo anksčiau nurodyta, kai antrojo pakėlimo siurbliai nedirba ištisą parą arba kai didesnio vandens pareikalavimo valandomis siurbliai pajėgia tiekti mažiau vandens, negu vartotojams reikia, reikiamą spaudimą lauko vandentiekio tinkle gali palaikyti ir vandentiekio bokštas arba atitinkamoje, aukštesnėje reljefo vietoje pastatytas rezervuaras. Kaip matome, vandentiekio bokšto ir rezervuaro paskirtis, atsižvelgiant į sąlygas, gali būti ne tik talpinti tam tikrus vandens kiekius nevienodam vandens tiekimui išlyginti, bet ir vandens spaudimui vandentiekio sistemoje palaikyti.

Nuotekų valymo įrenginiai