Kokie yra ventiliacijos ir vėdinimo sistemų būdai?
Yra du būdai, kaip oras gali judėti pastato viduje: natūralus ir mechaninis vėdinimas. Natūrali ventiliacija atsiranda, kai oras juda savaime, dėl tokių dalykų kaip gravitacija ir vėjas. Mechaninė ventiliacija yra tada, kai kas nors naudoja mašiną, pavyzdžiui, ventiliatorių, kad oras judėtų.
Natūrali ventiliacija yra tada, kai oras patenka į erdvę ir iš jos išeina per specialiai tam skirtas angas. ventiliacija, kuri nėra natūrali, įvyksta, kai oras teka pro plyšius ir angas, kurių ten neturėtų būti.
Vėdinimas yra oro judėjimo į erdvę ir iš jos procesas. Mechaninė ventiliacija yra tada, kai orui judinti naudojama mašina. Natūrali ventiliacija yra tada, kai orą judina gamtos jėgos, pavyzdžiui, vėjas. Žiemą ir pereinamuoju laikotarpiu naudojamas mechaninis vėdinimas. Vasarą patalpos papildomai vėdinamos per atviras langines, langus ir kitas angas.
Vėdinimo ir ventiliacinių sistemų tipai
Vėdinimo ir ventiliacinių sistemos skirstomos į du tipus: vietinę ir bendrąją. Vietinės išmetimo sistemos pašalina užterštą orą iš konkrečių darbo vietų ar padalinių ir išpučia jį į lauką. Vietinės tiekimo sistemos yra mažiau paplitusios ir naudojamos, kai norima sukurti normalias darbo sąlygas vasarą. Švarus oras pučiamas į darbo vietas, esančias šalia valdymo pultų ar įrenginių, skleidžiančių intensyvią šilumą. Vietinės vėdinimo sistemos padeda neleisti šaltam orui patekti į vidų.
Kai teršalai nekoncentruojami vienoje vietoje, darbo vietos nėra nuolatinės, patalpos vėdinamos bendromis oro mainų sistemomis. Vietinės išmetimo sistemos neleidžia teršalams iš įrangos patekti į patalpą. Bendrosios mainų sistemos atskiedžia į patalpą patenkančius teršalus, tačiau jos nėra tokios veiksmingos kaip vietinės sistemos. Užuot pumpavę nešvarų orą į patalpą, galime pūsti švarų, pašildytą orą iš lauko. Tai vadinama aspiracine sistema ir padeda sumažinti patalpų oro taršą, susiurbdama dulkes ir transportuodama jas sandariais ortakiais.
Technologiniai procesai
Technologiniuose procesuose dažnai naudojamas karštas oras, degantis kuras. Taip gali susidaryti garai ir teršalai, kurie užteršia orą. Siekiant apsaugoti žmones nuo šių žalingų poveikių, naudojamos technologinės ištraukimo sistemos, kurios pašalina panaudotą orą iš džiovyklų, krosnių, sprogdinimo kamerų ir kitų įrenginių.
Oras gali keliauti ortakiais (ortakių ventiliacija) arba per skylutes sienose (vėdinimas be ortakių). Daugumoje namų ventiliacija yra kanalinė, o tai reiškia, kad oras keliauja per kelis tarpusavyje sujungtus ortakius. Kanalinės sistemos – dar vienas būdas vėdinti namus. Paprastai jos yra patikimesnės ir saugesnės nei ortakinės sistemos, tačiau jos yra ir sudėtingesnės.
Remtasi informacija: https://cleaningproof.lt/ ir https://en.wikipedia.org/wiki/Ventilation_(architecture)
About the author