Strelicija (Strelitzia) yra gražus ir egzotiškas augalas, kuris puikiai tinka kaip kambarinė gėlė arba lauko sodas šiltuose klimatuose. Štai kaip tinkamai ją sodinti ir prižiūrėti:
Sodinimo vieta ir dirva
-
Vieta:
- Strelicija mėgsta ryškią, netiesioginę saulės šviesą. Jai tinka vietos, kur gaunama daug šviesos, tačiau venkite tiesioginių vidurdienio saulės spindulių, kurie gali nudeginti lapus.
- Jei auginama lauke, pasirinkite vietą su šiek tiek pavėsio, ypač karštuose klimatuose.
-
Dirva:
- Naudokite gerai drenuojamą, derlingą dirvą. Universalus vazonų dirvožemis su šiek tiek smėlio ar perlito geriau tiks, kad būtų užtikrintas geras drenažas.
- Strelicija netoleruoja permirkusios dirvos, todėl svarbu, kad dirvožemis būtų lengvas ir gerai nutekantis.
Sodinimas
-
Sėklomis:
- Sėjant strelicijos sėklas, būkite kantrūs, nes jos gali sudygti kelis mėnesius. Prieš sėjimą sėklas pamirkykite šiltame vandenyje 24-48 valandas, kad paspartintumėte daigumą.
- Sėkite jas į drėgną durpių ir smėlio mišinį, laikykite šiltame ir šviesiame kambaryje.
-
Sodinukas arba dalijimas:
- Jei gaunate strelicijos sodinukus arba dauginate per dalijimą, sodinkite juos į indą ar vietą su gerai drenuojančia dirva.
- Pasirūpinkite, kad šaknys būtų gerai uždengtos dirva ir augalas tvirtai stovėtų.
Priežiūra
-
Laistymas:
- Strelicijos dirva turėtų būti tolygiai drėgna, bet ne permirkusi. Leiskite viršutiniam dirvos sluoksniui išdžiūti prieš kitą laistymą.
- Žiemos metu laistymo dažnį sumažinkite, nes augalas ramybės periodu reikalauja mažiau vandens.
-
Tręšimas:
- Naudokite subalansuotas trąšas kas 4-6 savaites aktyvaus augimo sezono (pavasarį ir vasarą) metu.
- Rudenį ir žiemą tręšimą sumažinkite arba visai nutraukite, nes augalas šiuo metu auga lėčiau.
-
Drėgmė:
- Strelicijos mėgsta drėgną orą, todėl jei jūsų namuose oras sausas, dažnai purkškite augalą vandeniu arba naudokite drėgniklį.
-
Genėjimas:
- Reguliariai nuimkite nuvytusius ar pažeistus lapus, kad paskatintumėte naują augimą ir išlaikytumėte augalo estetinę išvaizdą.
- Senus žiedus nupjaukite po žydėjimo.
Persodinimas ir dauginimas
-
Persodinimas:
- Strelicijas reikėtų persodinti kas 2-3 metus arba kai šaknys perauga vazoną.
- Naujam vazone naudokite šviežią, derlingą dirvožemio mišinį.
-
Dauginimas:
- Strelicijas galima dauginti sėklomis arba padalinus suaugusius augalus. Dauginimas padalijant yra greitesnis ir paprastesnis būdas.
- Pavasarį ar ankstyvą rudenį atsargiai iškaskite augalą ir padalykite šaknis į kelias dalis, kurios turi bent kelis lapus ir sveiką šaknų sistemą.
Ligos ir kenkėjai
-
Ligos:
- Strelicijos gana atsparios daugeliui ligų, tačiau gali būti pažeistos šaknų puvinio dėl perlaistymo. Užtikrinkite gerą drenažą ir reguliuojamą laistymą.
- Miltligė ar grybelinės infekcijos gali atsirasti pernelyg drėgnoje aplinkoje, todėl užtikrinkite gerą oro cirkuliaciją.
-
Kenkėjai:
- Stebėkite amarų, voratinklinių erkių ir miltuotų vabaliukų požymius. Pastebėjus kenkėjus, naudokite insekticidinius muilus arba natūralius pesticidus, pvz., neem aliejų.
Laikydamiesi šių patarimų, galėsite sėkmingai auginti streliciją ir mėgautis jos nuostabiais žiedais bei sveiku lapija.
About the author