Dažnai manoma, kad kavoje be kofeino nėra kofeino, tačiau taip nėra – joje vis dar yra nedidelis kofeino kiekis. Kai kurie žmonės mano, kad kavos be kofeino gėrimas yra naudingas sveikatai, o kiti mano, kad skonis ar kofeino trūkumas yra trūkumas.
Kava be kofeino – tai kava, iš kurios pašalinta didžioji dalis kofeino. Joje vis dar yra nedidelis kofeino kiekis (apie 3 proc.), nes viso kofeino pašalinti neįmanoma.
Kofeino kiekis įprastoje kavoje ir kavoje be kofeino labai skiriasi. Paprastos kavos puodelyje yra apie 95 miligramai kofeino, o kavos be kofeino puodelyje – tik 2 miligramai kofeino.
Kavą be kofeino galima pagaminti trimis būdais: šveicariško vandens, anglies dioksido ir metilo chlorido. Kiekvienas būdas turi savų privalumų ir trūkumų. Daugiau apie kavos be kofeino apdorojimą galite sužinoti čia.
Šveicariškas vandens metodas – tai kofeino šalinimo procesas, kai kofeinas iš kavos pupelių pašalinamas naudojant vandenį. Teigiama, kad šis metodas yra švelnus kavos pupelėms, todėl kava išlaiko savo skonį.
Šiuo būdu žalios kavos pupelės mirkomos vandenyje tol, kol vanduo prisisotina tirpių kavos komponentų. Kofeinas iš vandens išfiltruojamas ir taip gaunamas žaliosios kavos ekstraktas. Tuomet ekstraktas dedamas į žalios kavos pupeles, kuriose yra kofeino. Šis procesas vadinamas „kofeino migracija” ir vyksta todėl, kad pupelės ir skystis siekia pusiausvyros, kol pupelėse beveik visiškai nelieka kofeino.
Anglies dioksidas yra bespalvės, bekvapės dujos, kurios susidaro gyvūnams kvėpuojant ir kaitinant tam tikrų rūšių uolienas. Tai taip pat yra šiltnamio efektą sukeliančios dujos, t. y. jos padeda sulaikyti šilumą Žemės atmosferoje.
Anglies dioksidas gali padėti atskirti skirtingas chemines medžiagas medžiagoje, nes jis pumpuojamas per medžiagą.
Metilo chloridas yra cheminis junginys, kurio formulė CH3Cl. Tai bespalvės, degios dujos, turinčios būdingą saldų, aštrų kvapą. Jis naudojamas kaip tirpiklis ir šaldymo agentas.
Metileno chloridas yra cheminis tirpiklis, naudojamas kofeinui iš kavos pupelių pašalinti. Anksčiau šiam tikslui buvo naudojamas benzenas, tačiau vėliau paaiškėjo, kad jis yra kancerogenas. Todėl dauguma įmonių perėjo prie kitų cheminių medžiagų, pavyzdžiui, etilacetato ir metileno chlorido, naudojimo.
Metilchloridas buvo vertinamas prieštaringai, nes didelis jo kiekis gali būti toksiškas ir pažeisti centrinę nervų sistemą.
FDA nusprendė, kad maži metileno chlorido pėdsakai kavoje be kofeino nekelia rūpesčių, nes daugiau nei 0,001 % metileno chlorido likučių yra draudžiama.
Ar kava be kofeino jums sveika, priklauso nuo jūsų individualios sveikatos būklės ir ligos istorijos. Kavoje be kofeino vis dar yra daug tų pačių antioksidantų kaip ir įprastoje kavoje, todėl jei norite atsisakyti kofeino, bet vis tiek norite kavos naudos, kava be kofeino yra sveikas pasirinkimas. Bekofeininė kava taip pat yra geras pasirinkimas žmonėms, kurie yra jautrūs kofeinui, bet mėgsta kavos skonį. Kitas variantas, jei norite mažesnio kofeino kiekio, yra pusė kavos su kofeinu.
Kavos be kofeino gėrimas turi daug privalumų, įskaitant geresnį susikaupimą ir koncentraciją, mažesnį nerimą ir drebulį bei mažesnę širdies ligų riziką. Tačiau reikia atsižvelgti ir į kai kuriuos galimus trūkumus, pavyzdžiui, galimą prastesnį kavos skonį ir šiek tiek padidėjusią vėžio riziką. Galiausiai sprendimas, ar gerti kavą be kofeino, ar ne, yra asmeninis.
Kavos be kofeino gėrimo privalumai ir trūkumai priklauso nuo konkretaus žmogaus ir jo sveikatos būklės. Kai kurie kavos be kofeino privalumai: joje yra mažiau kofeino ir gali būti antioksidantų. Tačiau kava be kofeino turi ir tam tikrų trūkumų, pavyzdžiui, joje yra mažiau naudingų junginių, kurių yra įprastoje kavoje, ir ji dažnai kainuoja brangiau. Galiausiai kavos gėrėjas pats turi nuspręsti, ar kava be kofeino jam tinka.
Kavos be kofeino gėrimas turi daug privalumų. Pirma, ji gali padėti išvengti priklausomybės nuo kofeino. Be to, ji gali padėti išlikti budriems ir susikaupusiems visą dieną. Galiausiai ji gali padėti sumažinti širdies ligų riziką.
Kai kurie žmonės mano, kad kava be kofeino gali būti naudinga tiems, kurie stengiasi sumažinti kofeino vartojimą. Kiti sako, kad ji tokia pat gera kaip ir įprasta kava ir ja galima mėgautis taip pat.
Daugelis žmonių yra jautrūs kavoje esančiam kofeinui ir patiria neigiamą šalutinį poveikį, pavyzdžiui, nemigą, nerimą, širdies plakimą, aukštą kraujospūdį ir nerimą. Kava be kofeino leidžia žmonėms mėgautis kavos skoniu be šio neigiamo poveikio.
Kofeino vartojimas gali sukelti sveikatos problemų, pavyzdžiui, nemigą, širdies plakimą ir kitas problemas. Kofeinas yra stimuliatorius, diuretikas ir rūgštingumą didinanti medžiaga, todėl gali paaštrinti tokius simptomus kaip rėmuo, žarnyno problemos ir miego sutrikimai. Jei susiduriate su šiomis problemomis, perėjimas prie kavos be kofeino gali padėti sumažinti kofeino poveikį ir kartu leisti mėgautis kava kaip kasdienės rutinos dalimi.
Kofeino sukeltas nerimas yra dažnas šalutinis kofeino poveikis. Kofeinas gali sukelti neramumą ir nervingumą, o žmonėms, kurie ir taip yra linkę į nerimą, gali pabloginti simptomus.
Jei jaučiate nerimą ir geriate įprastą kavą, galite apsvarstyti galimybę pereiti prie kavos be kofeino, jei pastebėsite, kad nerimas stiprėja.
Kava gali turėti tam tikrą vidurius laisvinantį poveikį, tačiau šiandien tai vis dar tiriama. Galiausiai kiekvieno žmogaus organizmas yra skirtingas ir jūs geriausiai pažįstate save.
Yra keletas kavos be kofeino gėrimo trūkumų. Pirma, joje mažiau kofeino, todėl gali tekti gerti daugiau, kad pasiektumėte tą patį energijos lygį. Be to, kava be kofeino yra ne tokio stipraus skonio, todėl gali būti, kad ji suteiks mažiau pasitenkinimo nei įprasta kava.
Bekofeininė kava taip pat gali būti sodraus skonio ir sodrios konsistencijos.
Daugelyje kavos be kofeino rūšių naudojamas metilo chloridas – cheminė medžiaga, randama dažų nuėmikliuose. Ši cheminė medžiaga gali turėti sunkų neurologinį poveikį žmonėms, jei jie yra veikiami didelės jos koncentracijos, o gyvūnams gali sukelti centrinės nervų sistemos poveikį, jei jie ilgą laiką yra veikiami šios medžiagos.
Nors nedideli šios cheminės medžiagos kiekiai yra saugūs, galite visiškai jos išvengti, jei tikrinsite perkamos kavos be kofeino etiketes. Dažniausiai kava be kofeino, ant kurios nenurodoma, kaip ji buvo be kofeino, buvo pagaminta naudojant metilo chloridą.
Diskutuojama, ar kava be kofeino turi įtakos cholesterolio kiekiui žmonių organizme: vieni tyrimai rodo, kad ji gali didinti cholesterolio kiekį, kiti – kad jokio poveikio neturi. Norint padaryti galutinę išvadą, reikia atlikti daugiau tyrimų, tačiau jei turite problemų dėl cholesterolio, galite pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu ir išsiaiškinti, ar kava be kofeino jums kelia susirūpinimą.
About the author