Šilkmedinių (Moraceae) šeimos, tipingas atogrąžinių Indijos miškų augalas, kuriuose jis išauga iki 20-25 metrų aukščio. Jo lapai yra apie 1 metro ilgio, o kamienui apeiti reikia 40-60 žingsnių.
Fikuso yra labai daug rūšių. Iš dekoratyvinių lapinių augalų kambariuose daugiausia auginamas elastingasis Fikusas, arba gumamedis F. elastica Roxb. Jame yra baltų, pieniškų, 17,3 procento kaučiuko turinčių sulčių, kurios gausiai sunkiasi lapą ar šakutę pažeidus.
Nors elastingasis Fikusas drėgnų atogrąžinių miškų augalas, bet mūsų kambariuose net prie langų, esančių rytų ar vakarų pusėje, jis jaučiasi neblogai, jei tik jam yra sudarytos reikiamos sąlygos. Nedidelius Fikusas pavasarį ir vasarą reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, užleidžiant ant lango retą užuolaidą arba iš nešant į saulės nekepinamą balkoną.
Vasarą fygamedį reikia laistyti gausiai, o žiemą – rečiau ir saikingiau, nes perlieto žiemą fygamedžio lapai geltonuoja ir krinta. Nereikia fygamedžio laistyti šaltu vandeniu ar laikyti skersvėjyje, nes nuo to lapų pakraščiuose ir palei gyslas dažniausiai atsiranda smulkių gelsvų dėmelių, panašių į rūdis.
Pavasarį (kovo-balandžio mėnesiais) reikia fygamedį persodinti. Jauni fygamedžiai persodinami kasmet, didės 3-4 metai. Žemių mišinys sudaromas iš 1 dalies. durpinės, 1 dalies velėninės, 1 dalies lapinės žemės ir 0,5 dalies smėlio. Neturint šių žemių rūšių, fygamedį galima persodinti į lapinės ir kompostinės žemių mišinį.
Tręšti karvių mėšlo srutomis (4 dalims vandens 1 dalis Sveiką ir sparčiai augantį fygamedj vasarą galima srutų) arba mineralinių trąšų mišiniu (1 litrui vandens 1,5 gramo amonio salietros, 1 gramas kalio druskos ir 2 gramai superfosfato). Fygamedžio veisimas ūgiais
Veisiamas fygamedis sėklomis ir ūgiais. Kambaryje auginamas jis nežydi ir sėklų neduoda. Sėklos gaunamos is atogrąžinių kraštų ir sėjamos į žemių mišinį, sudarytą lygiomis dalimis iš lapinės ir durpinės žemės.
Ūgiais fygamedis veisiamas anksti pavasarį. Ūgiai sodinami į drėgną smėlį arba įstatomi į bonką su vandeniu. Vandenį bonkoje reikia nuolatos keisti. Bonką laikoma šiltoje ir šviesioje vietoje. Fygamedį galima veisti ir tokiu būdu: ant stiebo arba šakos arčiau viršūnės (viršūnėje paliekama 2-3 lapai) daroma jpiova. Kad žaizda nesuaugtų, į įpjovą įkišamas plono stiklo gabaliukas.
Vijokliniai dekoratyviniai augalai, sukulentai, kaktusai
Įpjova aprišama drėgnomis samanomis arba uždengiama išpjautu šonu vazonu, kuris prikemšamas samanų. Samanas reikia nuolatos drėkinti. Šiuo būdu veisiamas fygamedis įsišaknija per mėnesį.
Jaunų fygamedžių, išaugusių iki 70-100 centimetrų aukščio, viršūnė nupjaunama, kad pradėtų šakotis. Norint išauginti gražų krūmą, reikia kas 3-4 metai nupjauti ir šakų viršūnes. Negenimo fygamedžio viršūnė linksta žemyn ir nesišakoja. Fygamedžius reikia genéti pavasarį prieš pradedant jiems augti.
Šaltinis: gėlės
About the author