Vaistinė balanda priklauso balandinių (Chenopodiaceae) šeimai. Kilusi iš Meksikos; savo tėvynėje daugiametė, mūsų sąlygomis puikiai auga ir sėklas subrandina kaip vienmetis augalas.
Vaistinei žaliavai (Herbą Chenopodii mexicani), užsimezgus sėkloms, pjaunama visa antžeminė augalo dalis ir natūraliai džiovinama. Žaliavoje svarbiausia veiklioji medžiaga yra eterinis aliejus (Oleum Chenopodii). Jo vertė ir terapinė galia priklauso nuo aliejaus sudedamosios dalies — askaridolo. Juo daugiau askaridolo, juo aliejus vertingesnis. Vaistinės balandos aliejus vartojamas prieš virškinamojo trakto parazitus (Ascaris, Triochocephalus ir Ancylostoma).
Sausoje žolėje eterinio aliejaus randama vidutiniškai 0,2—0,3 jame askaridolo — apie 30%>. Priešingai, sėklų apyvaisiuose aliejaus būna apie o jame askaridolo — 60—70%. Todėl kai kuriose šalyse vaistinės balandos sėklos prieš virškinamojo trakto kirmėles vartojamos su apyvaisiais (Fructus Chenopodii). Grynose (be vaisių) sėklose praktiškai eterinio aliejaus beveik nėra. Tačiau reikia atsiminti, kad vaistinės balandos aliejus labai toksiškas, todėl jį reikia vartoti atsargiai ir griežtai laikytis nurodytų dozių.
Dehelmintizacijai ligoniai paruošiami taip. Dvi dienos prieš vartojant preparatą ir dvi dienos po vartojimo ligoniui neduodama alkoholio ir iki minimumo sumažinamas riebalų kiekis. Gydymo laikotarpiu duoti lengvą, angliavandenių turtingą maistą (duona, bulvės). Iš vakaro ligoniui pastatyti klizmą.
Preparato Oleum chenopodii priėmimo dieną iš ryto duoti stiklą arbatos su 100 g duonos. Praėjus dviem valandom po valgio, balandų aliejaus numatytas kiekis maišomas su ricinos 40 ml aliejaus arba su Magnesium sulfuricum 30% tirpalu 100—150 ml suaugusiems. Balandų aliejaus kiekis nustatomas pagal ligonio amžių
Aliejus atmatuojamas graduota pipete, maišoma su vidurius laisvinančiais preparatais (Oleum Ricini arba Magnesium sulfuricum tirpalu) ir duodama ligoniui iš karto išgerti. Jeigu balandų aliejus prirašomas kapsulėmis, tai nurodytą kapsulių kiekį suvalgyti užgeriant vidurius laisvinančiu skiediniu. Praėjus 3—4 valandoms po vaistų priėmimo, ligoniui duodama valgyti.
Kirmėlės paprastai pradeda eiti po 6—8 valandų ir trunka 2—3 dienas. Jeigu viduriai kieti, reikia pastatyti klizmą. Tačiau visa tai galima daryti tiktai gydytojo priežiūroje, nes preparatas yra labai nuodingas
About the author