Šaltibarščiai – Šalta sriuba, kuri yra kitokia ar keista

Šaltibarščiai – Šalta sriuba, kuri yra kitokia ar keista

Šalta sriuba, kuri yra kitokia ar keista.

Seniai, XIV amžiuje, žmonės pradėjo virti šaltas sriubas. Į duonos tešlą jie dėdavo daug įvairių maisto produktų, tokių kaip mėsa, dešra, kiaušiniai ir daržovės. XIX amžiuje Lietuvoje žmonės gamindavo šaltsriubas su rūgpieniu. Tada jie pradėjo gaminti ir šerkšno batonėlius.

Anksčiau žmonės Lenkijoje žinojo apie karštą burokėlių sriubą, tačiau juos glumino šaltibarščių sriuba. Tai sukėlė keletą juokingų situacijų. Pavyzdžiui, vokietis profesorius nuvyko aplankyti ką nors svarbaus Lietuvoje ir tikėjosi karštos sriubos, bet vietoj to jam buvo duota šalta sriuba su ledukais.

Vieną dieną jie nuvyko aplankyti rūmų Lenkijoje, kurie priklausė kunigaikščiui Adomui Kazimierui Čartoriskiui. Kunigaikščio žmona Izabela Fleming parke suplanavo smagų pikniką. Tačiau galiojo ypatinga taisyklė – visi svečiai maistą turėjo atsivežti iš savo gimtosios šalies.

Gunteriai atnešė ledų ir smagiai pajuokavo, kad ką tik grįžę iš kelionės nespėjo susikurti laužo. Taigi, jų atnešta sriuba buvo šalta. Tada jie vadino jį „chlodnik“ arba „cholodziec litewski“. Net ir šiandien kai kurie žmonės tokiose vietose kaip Ignalina jį tebevadina „kluodnyku“.

Jis atidavė viską, ką turėjo.

Senovinė šaltiborčių sriuba buvo gaminama naudojant virtų burokėlių lapus kaip pagrindinį ingredientą. Kad skonis būtų rūgštus, dėdavo raugintų burokėlių ar agurkų, raugintos duonos ar rūgštynių nuoviro. Ją gerai sumaišė su grietine ir pridėjo šviežių, druska įtrintų krapų, smulkintų šviežių agurkų, ketvirčiais supjaustytų kiaušinių.

Vėliau visi pakeitė šaltiborščių receptą, kad būtų taip, kaip jiems patinka. Valstiečiai, kurie visada buvo užsiėmę, sriubą mėgo, nes buvo lengvai ir greitai pagaminama. Dažniausiai naudodavo kefyrą, burokėlius, kiaušinius, šviežius svogūnų laiškus. Kilmingi Lietuvos didikai dėdavo įmantresnių ingredientų – žuvies ar vėžių uodegų, keptų žvėrienos ar veršienos griežinėlių. Jie taip pat patiekė sriubą su daugybe ledo kubelių, kad ji būtų šalta.

Rusijoje yra maisto rūšis, vadinama okroshka.

Rusijoje yra populiari šalta sriuba, vadinama okroshka. Jis gali būti pagamintas įvairiais būdais. Viena įdomi versija yra pagaminta su gėrimu, vadinamu gira. Seniai žmonės sriubą gamindavo ir su raugintais agurkais ar kopūstais. Šiais laikais jie naudoja tokius dalykus kaip kefyras, pienas, jogurtas, mineralinis vanduo ir net alus. Taip pat deda virtų morkų, ridikėlių, agurkų, bulvių, ropių, žalumynų, svogūnų, mėgstamos mėsos ar žuvies. Prieš pat valgydami ant viršaus uždeda grietinės ir virtų kiaušinių. Kai kuriuose receptuose netgi sakoma, kad reikia įdėti šiek tiek garstyčių ar krienų.

Kiekviena šalis turi lūpų pūslelinę, kuri yra tarsi savotiška liga. Nušalimai, kurie nutinka labai sušalus, skirtingiems žmonėms gali atrodyti skirtingai.

Azerbaidžane yra specialus maistas, vadinamas dovga.

Dovga – ypatinga sriuba iš Azerbaidžano, kurią galima valgyti karštą arba šaltą. Jis gaminamas iš rūgpienio ar kitų fermentuotų pieno produktų, tokių kaip kefyras ar jogurtas. Į sriubą dedami ir mėsos kukuliai, tačiau jie pirmiausia išverdami. Taip pat pridedami ryžiai, žalumynai ir česnakai. Yra ir kita versija, vadinama dogramach, kuri gaminama iš natūralaus jogurto, mineralinio vandens, šviežių agurkų, žalumynų, mėtų ir virtų kiaušinių.

Baltarusijoje yra specialus maistas, vadinamas „cholodnik“.

Baltarusiška šaltsriuba – sriubos rūšis, patiekiama šalta. Jis vadinamas cholodnik arba chladnik. Yra daug būdų tai padaryti. Jis gaminamas iš fermentuotų pieno produktų, tokių kaip kefyras, grietinė ir jogurtas, taip pat iš įvairių daržovių, tokių kaip burokėliai, agurkai, salierai ir svogūnai. Jame taip pat yra virtų kiaušinių. Ši sriuba panaši į Lietuvoje populiarią šaltsriubą.

Lenkiška šalta sriuba – tai sriubos rūšis, patiekiama šalta, o ne karšta. Tai populiarus patiekalas Lenkijoje ir gaminamas iš tokių ingredientų kaip daržovės, žolelės ir kartais mėsa. Tai gaivus ir skanus patiekalas, ypač karštomis vasaros dienomis.

Tai taip pat verčia galvoti apie žiemą. Labai senas receptas sako, kad į sriubą reikia dėti burokėlį ir jo laiškus, svogūnus, krapus, virtus kiaušinius, šviežius agurkus, grietinę, virtus vėžius, gėrimo rūšį, vadinamą gira, ledo kubelius ir atvėsinti.

Turkijoje žodis „katė“ yra „jadzik“.

Cacık yra ypatinga sriuba iš Turkijos, kurią valgote, kai lauke karšta. Jis gaminamas iš vėsių agurkų ir kreminio jogurto, jame yra skanus česnako, alyvuogių aliejaus, mėtų ir kitų prieskonių skonis.

Uzbekistane žmonės žaidžia chalopą.

Chalopa yra ypatinga sriuba su įmantriu pavadinimu. Tai šalta sriuba, kurios skonis ir kvapas vasara. Žmonės iš Uzbekistano mėgsta jį valgyti. Pagrindiniai ingredientai – specialus raugintas pienas, švieži agurkai, ridikai, įvairios žalios daržovės.

Bulgarijoje žmonės mėgsta valgyti specialią sriubą, vadinamą tarator.

Tarator yra skani sriuba, gaminama iš jogurto, riešutų, česnako, agurkų, krapų, alyvuogių aliejaus, druskos ir vandens. Pirmiausia susmulkiname riešutus ir susmulkiname česnaką. Tada viską sumaišome puode su trupučiu alyvuogių aliejaus. Toliau smulkiais gabalėliais supjaustome agurkus ir susmulkiname krapus, suberiame į puodą. Jogurtą suplakame ir sumaišome su vandeniu ir druska prieš dedant sriubą kelioms valandoms į šaldytuvą.

Lietuviški šaltibarščiai – ypatinga sriuba, kurią Lietuvoje mielai valgo.

Iš Lietuvos galime pagaminti ypatingą sriubą šaltibarščiu. Pirmiausia išverdame ir supjaustome šviežius burokėlius. Tada supilame pieną ir kefyrą, kad būtų kreminis. Taip pat dedame smulkintus agurkus ir virtus kiaušinius. Kad skonis būtų dar geresnis, pagardiname krapais, svogūnų laiškais, petražolėmis. Sriubą valgome su virtomis bulvėmis. Kai kurie žmonės mėgsta tai padaryti įdėdami šviežių baziliko lapelių, špinatų, kmynų, krienų, ridikėlių, liesos varškės ir citrinos sulčių.

About the author

vytasss administrator