Kavos šalis: Papua Naujoji Gvinėja

Kavos šalis: Papua Naujoji Gvinėja

Papua Naujoji Gvinėja, esanti Australazijoje, užima rytinę Naujosios Gvinėjos dalį ir apima daugybę salų grupių. Papua Naujoji Gvinėja yra miškinga ir kalnuota, ribojasi su pelkėtomis lygumomis, vyrauja tropinis musoninis klimatas. Dauguma dirbančių žmonių yra ūkininkai. Svarbi mediena, kopra, kava ir kakava, tačiau daugiausia eksportuojama naudingųjų iškasenų, daugiausia vario ir aukso. Šalis priklauso nuo užsienio pagalbos, daugiausia iš buvusių kolonizatorių Australijos ir Naujosios Zelandijos.

Arabica ir Robusta kavos rūšys.

kava yra bene vertingiausia Papua Naujosios Gvinėjos žemės ūkio eksporto prekė, o jos nauda plačiai paplitusi tarp kaimo žmonių. Apskaičiuota, kad yra apie 240 000 mažų kavos ūkių, kurių dydis svyruoja nuo kelių dešimčių medžių iki maždaug hektaro, ir šie smulkūs, save išlaikantys ūkininkai pagamina daugiau kaip 70 % iš daugiau kaip milijono kasmet eksportuojamų maišų. Likusią dalį gamina verslo arba plantacijų sektorius.

Džiunglių apsupta PNG nuo pat nepriklausomybės paskelbimo 1975 m. kenčia nuo politinių nesutarimų ir nuolatinių teisėtvarkos problemų. PNG gamina beveik vien tik aukščiausios kokybės arabikos kavą, o gurmaniškos kategorijos kavos produkcija sudaro 15-20 proc. visos gaminamos kavos. Geriausiai žinoma PNG gurmaniška kava, klasifikuojama pagal pramonės klasifikaciją nuo aukščiausios kokybės AAA klasės iki A, X, Y klasių. Tačiau anksčiau šalies gurmaniškos kavos gamyba nesugebėjo patenkinti didėjančios paklausos, nes mažėjo plantacijų skaičius ir blogėjo kelių būklė. Besaikis plantacijų plėšimas atgraso augintojus nuo tolesnių įdėjimų, nes dėl dažnų vagysčių jie negauna laukiamos grąžos.

Ekologiška kava PNG aukštikalnėse

Kai kas ekologišką kavą vadina mada, pomėgiu, mėnesio tendencija. Tačiau Papua Naujosios Gvinėjos (PNG) aukštikalnėse į šią sąvoką žiūrima labai rimtai. Į ją žiūrima kaip į ateities kelią. Organizuotas ūkininkavimas, priešingai nei medžioklė ir rinkimas, turi ilgą istoriją PNG kalnų didžiuosiuose slėniuose. Kai kuriose vietovėse archeologiniai tyrinėjimai atskleidė, kad sudėtingos drenažo ir drėkinimo griovių sistemos egzistavo jau 4000 m. pr. m. e. Nė vienas šiuolaikinis ekologinio ūkininkavimo šalininkas negali nesižavėti šia labai didele žmonių grupe, kurią dar visai neseniai visiškai aplenkė vakarietiškos kultūros ir technologijų raida ir kuri vis dar visiškai pragyvena iš visiškai natūralios žemdirbystės sistemos.

Neskaitant plieninių įrankių ir naujų daržovių bei vaisių veislių, PNG kalnų ūkininkai šiandien gyvena ir dirba naudodami tuos pačius sėkmingus kultūrinius metodus, tuos pačius kompostavimo, nusausinimo, kaupimo ir dirvožemio išsaugojimo būdus, kaip ir jų tolimi protėviai priešistoriniais laikais. Ši praktika yra kaip kopija knygose pateiktų metodų, kurie šiandien yra naujai besiformuojančio ekologinio ūkininkavimo judėjimo tikslai.

Didžiąją dalį metinio PNG kavos derliaus užaugina smulkieji ūkininkai, įsikūrę kaimuose kalnuotose vietovėse. Didžiąją dalį šios kavos sudaro tradicinės burbono ir tipinės arabikos veislės, nors aruša buvo pradėta auginti XX a. septintajame dešimtmetyje. Šias aukštumų kavas galima apibūdinti kaip vidutinio stiprumo, vidutinio rūgštingumo, turinčias unikalų lengvą, vynui būdingą charakterį. Kofeino kiekis yra vidutinis arba mažas. Nedidelį kiekį gerai išplautos „Robusta” kavos taip pat gamina kelių pakrantės rajonų kaimų gyventojai.

Šiose tradicinėse žemdirbių bendruomenėse niekur nenaudojami pesticidai, fungicidai ar net neorganinės trąšos. Nėra jokio poreikio. Kavos rūdys yra vienintelė rimta kavos liga PNG, ir, laimei, šių atmainų virulentiškumas nėra didelis. Dauguma arabikos kavos auginimo vietovių yra tokiose aukštumose, kur aplinkos temperatūra ir drėgmės lygis yra tokie, kad apsaugo nuo rūdžių, o ne sudaro joms sąlygas veistis.

Formalumai, susiję su įvairių sertifikavimo agentūrų, reguliuojančių tvarią žemdirbystę visame pasaulyje, pripažinimu, yra sudėtingi ir didelės apimties. Nepaisant to, PNG jau veikia keletas sertifikuotų ūkių ir plantacijų, taip pat sertifikuotų malūnų ir sandėlių. Iki šiol iš PNG eksportuota nedaug sertifikuotų ekologiškų kavos pupelių, tačiau ši tendencija auga ir ją remia tiek atitinkami eksportuotojai, tiek kavos pramonė.

Plantacijose ir didesnėse valdose išauginama apie 25 proc. viso derliaus, o apie 10 proc. derliaus išauginama vidutinio dydžio ūkiuose arba 10-20 ha ploto „blokuose”. Šiose valdose gaminama arabikos kava laikoma viena geriausių gurmaniškų kavos rūšių pasaulyje. Papua Naujojoje Gvinėjoje yra 76 registruotos plantacijos ir valdos, o tarp didžiausių yra tokie pavadinimai kaip Sigri, Arona Valley, Gumanch ir Tremearne.

Pagal rūšį

Papua Naujojoje Gvinėjoje auginamos ir perdirbamos dvi kavos rūšys: arabica kava (coffea arabica), kuri paprastai auginama 1000 m ir didesniame aukštyje, o robusta kava (coffea canephora) auginama žemumose.

1 klasės Arabica kavos pergamentas

Švari, sveika, šviesi, vienodos spalvos Arabica pergamentinė kava, kuri iš esmės neturi matomų defektų, neturi pašalinių kvapų ir iš kurios galima išauginti A arba B klasės žaliąsias kavos pupeles.

2 klasės „Arabica” pergamentas

Švarus, sveikas, šviesios spalvos arabikos pergamentas, turintis tam tikrų matomų defektų, iš kurio galima išauginti „Y” klasės žaliąsias pupeles.

3 klasės arabikos pergamentas

Arabikos pergamentas, neturintis pernelyg daug matomų defektų ir iš kurio galima išauginti „Y2” klasės žaliąsias pupeles.

1 klasės „Robusta” pergamentas

Švarus, sveikas, šviesus, vienodos spalvos Robusta pergamentas, kuris iš esmės neturi matomų defektų ir iš kurio galima išauginti R1 klasės žaliąsias pupeles.

2 klasės „Robusta” pergamentas

Robusta pergamentas, neturintis pernelyg daug matomų defektų ir iš kurio galima išauginti „R2” klasės žaliąsias pupeles.

Toliau stengdamasi gerinti smulkiųjų augintojų gaminamos kavos kokybę, 1993 m. Kavos pramonės korporacija (CIC) nustatė pergamentinės kavos kokybės standartus. Visa pergamentinė kava, pristatoma į fabrikus perdirbti į žaliąsias pupeles, automatiškai klasifikuojama į vieną iš keturių šių klasių :

Pergamentinės kavos defektais laikoma pergamentinė kava, kurios fizinė išvaizda nėra įprasta, įskaitant gamtos, vabzdžių ar perdirbimo pažeistas pupeles, ankštis, vyšnių odelę, minkštimą ir luobelę.

Toks kavos klasifikavimas leido Korporacijai atidžiau išnagrinėti klasifikavimo struktūrą, ypač Y klasę, kuri ir toliau sudaro labai didelę šalies eksporto dalį. Naujasis klasifikavimo metodas buvo įtrauktas po to, kai Korporacija nustatė keletą pirkėjų, kurie nurodė, kad jiems patinka Y klasės kavos vyno ir likerio savybės, tačiau jie pageidavo, kad kavos kokybė būtų panaši į rūšinės kavos, pavyzdžiui, X klasės kavos, kokybę.

Todėl, siekiant patenkinti šį poreikį, buvo sukurta visiškai nauja rūšis, pavadinta PSC arba Premium Smallholder Coffee. PSC – tai žalių pupelių rūšis, atitinkanti sumaltą 1 klasės smulkiųjų ūkininkų perlinę kavą, kurios kokybė panaši į plantacijų rūšį. Tačiau PSC standartas leidžia tam tikrą vaisiškumą, su kvapu ir vyno gėrimo lygiu, kuris būtų neleistinas sodybų kavoms. Tiems, kurie atsargiai vertino Papua Naujosios Gvinėjos smulkiųjų savininkų kavą dėl Y klasės nepastovumo, PSC – tai dinamiška naujovė, garantuojanti aukštos kokybės kavą su unikaliomis likerio savybėmis. Tai novatoriškas požiūris į sudėtingą rinkos situaciją, būdingą Papua Naujajai Gvinėjai.

Nuo pat pradžių Papua Naujosios Gvinėjos kavos pramonė buvo mažai reguliuojama ir veikė laisvosios įmonės principais. Nustatytos taisyklės – kasmetinė perdirbėjų ir eksportuotojų registracija, pardavimo sutarčių registravimo tvarka ir privalomi kokybės standartai. Kavos pramonės įstatymą, kuriame nustatytos šios taisyklės, administruoja Kavos pramonės korporacija (Coffee Industry Corp.), kuri prižiūri eksportą ir teikia gamyklų tikrinimo bei kokybės užtikrinimo paslaugas. Korporacija nedalyvauja prekyboje, ji veikia tik kaip reguliavimo, mokslinių tyrimų ir ūkininkų konsultavimo įstaiga.

Nuo pat pirmųjų dienų smulkiųjų ūkininkų sektoriuje vyrauja didelė konkurencija. Tik tam tikri regionai, kuriuose nėra privažiavimo kelių, nepritraukia daug pirkėjų. Čia augintojams dažnai tenka sutikti su kaina, kurią jiems pasiūlo vienintelis pirkėjas, norintis veikti tokiuose atokiuose regionuose. Tačiau pagrindiniuose auginimo regionuose prekyba lukštenta kava yra intensyvi. Per derliaus nuėmimo sezoną veikia šimtai mažų supirkėjų, daugelis jų paprastai dirba prie kelio įrengtoje bazėje su improvizuotu ženklu (skelbiančiu apie jų buvimą ir tikslą) ir svarstyklėmis. Kiti, paprastai geriau organizuoti ir labiau patyrę, keliauja į įvairius auginimo regionus keturiais ratais varomais pikapais, derasi ir perka kavą iš ūkininkų, kai pravažiuoja pro šalį.

Daugelis turtingesnių mobiliųjų supirkėjų pastaraisiais metais pradėjo steigti nuolatinius miesto sandėlius, paprastai pagrindiniame turguje arba kitoje centrinėje vieno iš kalnų miestelių vietoje. Dėl to daugelis augintojų iš atokių vietovių dabar mieliau veža savo kavą parduoti į miestą. Paprastai tai pasiekiama pasivijus pravažiuojantį autobusą ir ant jo stogo sukraunant kelis maišus kavos. Mieste, kur sandėliai yra netoli turgaus, galima lengvai nustatyti, kokia yra kavos kaina, ir parduoti ją didžiausią kainą pasiūliusiam pirkėjui. Kaimuose ar pakelėse tai padaryti ne taip paprasta, nes ten sklandžiai kalbantys pirkėjai gali pakreipti sandorį savo naudai.

Visa tai lemia aršią konkurenciją dėl ūkininkų produkto, kuri leidžia jiems, jei jie gerai organizuoti, gauti 80 % ar daugiau nustatytos eksporto arba FOB kainos. Esant tokiai situacijai, kai konkurencija didelė, o maržos mažos, spaudimą patiria ne augintojas, o tarpininkas, kuris turi uždirbti pakankamai pinigų, kad išliktų versle. Kadangi prasmingai reguliuoti prekybą pakelėse yra beveik neįmanoma, neigiama šios situacijos pusė yra ta, kad visada atsiras pirkėjas bet kokiai kokybei, o tai sukuria rinką, kurioje ūkininkai gali prarasti paskatas gaminti geresnį produktą. Galiausiai nuobaudas už netinkamą kokybę taikys pats ūkio subjektas, nedalyvaujant reguliavimo institucijai.

Suprasdama šią padėtį, Kavos pramonės korporacija parengė išsamų, aktyvų ūkininkų mokymo paketą, kuriame daug dėmesio skiriama kokybės kontrolei, t. y. selektyviam derliaus nuėmimui ir tinkamiems sausos pergamentinės kavos paruošimo metodams. Tačiau, kaip ir bet kurioje žmonių grupėje, tarp ūkininkų yra „pritariančiųjų” ir „nepritariančiųjų”, ir nors šis paketas ir toliau duoda teigiamų rezultatų, pokyčiai vyksta labai lėtai. CIC taip pat sprendė šią problemą, parengdama sausos pergamentinės kavos klasifikavimo standartų rinkinį, kuris bus naudojamas perdirbimo ir eksporto sektoriuje. Tas pats buvo padaryta ir dėl vyšnių klasifikavimo, nes kai kuriose vietovėse jomis taip pat prekiaujama.

Tiek vyšnių, tiek pergamentinės kavos klasifikavimo standartai skelbiami sieninėse lentelėse ir lankstinukuose, kuriuose labai tiksliose spalvotose nuotraukose pavaizduotos įvairios produktų klasės. Kiekvienas registruotas fabrikas privalo iškabinti sienines lenteles kiekviename savo supirkimo punkte, o per augintojams ir pakelėse esantiems pirkėjams skirtas kampanijas išdalinta dešimtys tūkstančių lankstinukų. Kadangi paprastai manoma, kad bet kokios kitos kainų kontrolės priemonės ar centrinės prekybos kontrolės institucijos sukūrimas augintojams duotų priešingų finansinių rezultatų, pirkėjams ir pardavėjams paprasčiausiai padedama klasifikuoti kavą ir paliekama galimybė savanoriškai nustatyti teisingą kainą.

Vyšnių ir pergamento standartai neturi jokios realios teisinės galios, išskyrus minimalų neperdirbtos kavos standartą, kurio privalu laikytis. Teisės aktais draudžiama pirkti ar parduoti kavą, kuri neatitinka šio standarto, o CIC įstatyme numatytos griežtos baudos pirkėjams ar pardavėjams, prekiaujantiems tokia kava.

96 % visos PNG pagamintos kavos eksportuojama per Lae uostamiestį. Čia visas eksportuojamos kavos siuntas atskirai tikrina CIC kokybės užtikrinimo laboratorija.

Šviežių kavos pupelių galite užsisakyti su Cofmos prekiniu ženklu.

About the author

vytasss administrator