Dirvinis asiūklis – gerai žinomas žolinis sporinis augalas. Stiprus jo šakniastiebis anksti pavasarį išaugina stiebą su sporinėmis varpomis. Išbyrėjus sporoms, stiebelis greitai nudžiūsta. Tuomet iš šakniastiebių išauga vegetatyviniai žali stiebai su keturbriaunėmis arba penkiabriaunėmis šakutėmis.
Augalas auga visoje Tarybų Sąjungos teritorijoje. Lietuvoje auga apydrėgnėse pievose, ganyklose, pakelėse, pakrantėse. Vaistinei žaliavai ruošti pjaunama antžeminė augalo dalis žolė. Ji džiovinama gerai vėdinamose patalpose ir specialiose džiovyklose. Išdžiūvusi žaliava yra šviesiai žalia, bekvapė, rūgštoko skonio. Ji tinka vartoti ketverius metus.
Dirvinio asiūklio žolėje yra daug mineralinių druskų (silicio, kalcio), 5% saponino ekvizetonino, alkaloidų (nikotino, paliustrino), flavonoidų, tanidų, dervų, organinių rūgščių (obuolių, akonito, oksalo ir kt.), kartumynų, vitamino C (iki 778 mg%), karotino (5 mg%) ir kt.
Dirvinis asiūklis – seniai žinomas vaistinis augalas.
Dar Avicena šviežiomis dirvinio asiūklio sultimis gydė žaizdas, opas ir kitas ligas. Jis skatina šlapimo išsiskyrimą, stabdo kraujavimą. Be to, vartojamas žaizdų dezinfekcijai, uždegimams gydyti.
Dirvinio asiūklio nuoviru gydomos širdies ir kraujagyslių ligos, šlapimo pūslės ir šlapimtakių uždegimas. Dažnai jis derinamas su kitais priešuždegiminiais ir šlapimo išsiskyrimą skatinančiais vaistiniais augalais (meškauoge ir kt.). Galima gydyti ir kai kurių formų plaučių tuberkuliozę (kartu su kitais preparatais). Tyrimais nustatyta, kad dirvinis asiūklis pasižymi detoksikuojančiomis savybėmis ir šalina iš organizmo šviną.
Jo veikliosios medžiagos turi teigiamos įtakos jungiamojo ir kaulinio audinio, gleivinių, kraujagyslių sienelių medžiagų apykaitai. Vyresniems žmonėms tinka širdies ir smegenų kraujagyslių aterosklerozei, taip pat šlapimo pūslės akmenligei gydyti.
Asiūklio preparatais gydomi hemorojiniai ir gimdos kraujavimai.
Asiūklio nuoviru plaunama kraujuojanti nosies ertmė, o sergant angina, dantų smegenų uždegimu, skalaujama burnos ertmė. Nuovirui reikia 20 g (keturių valgomųjų šaukštų) žaliavos. Ji suberiama į emaliuotą indą ir užpilama stikline verdančio vandens, kaitinama verdančio vandens vonelėje 30 minučių, po 10 minučių perkošiama. Likusi žaliava nusunkiama, į ją dar įpilama virinto vandens iki 200 ml.
Geriama po pusę stiklinės nuoviro vieną valandą po valgio tris kartus per dieną. Šviežios asiūklio sultys (po 1 valgomąjį šaukštą tris kartus per dieną) šalina iš organizmo skysčius, stabdo kraujavimą, taip pat išvalo iš organizmo medžiagų apykaitos produktus.
Lietuvių liaudis dirvinio asiūklio arbatą geria nuo reumato, tuberkuliozės, podagros, tulžies ir šlapimo pūslės akmenligės, viršutinių kvėpavimo takų kataro, taip pat kraujavimui sustabdyti, sunkiai gyjančioms žaizdoms, opoms gydyti. Asiūklio preparatų nereikėtų vartoti sergant nefritu ir kitomis inkstų ligomis, nes jie dirgina inkstus.
About the author