Rūgtis takažolė yra vienametis, iki 40 cm aukščio žolinis augalas. Jo stiebas – silpnas, gulsčias, bambliuotas, plikas, labai šakotas, o šaknis – verpstiška. Lapai – lancetiški, elipsiški, trumpakočiai. Augalas žydi birželio-rugsėjo mėnesiais baltais arba šviesiai rausvais žiedeliais, kurie yra lapų pažastyse.
Auga pakelėse, kiemuose, šiukšlynuose, mindžiojamose vietose, rečiau laukuose.
Vaistinei žaliavai pjaunama žydinti takažolės antžeminė dalis. Džiovinama pastogėse, ypač gerai džiūsta skardinio stogo pastogėje. Išdžiūvusi žaliava esti žalsva, natūralaus kvapo, sutraukiančio skonio. Tinka vartoti trejus metus.
Takažolėje yra glikozido avikuliarino, 2,5% cukraus, dervų, gleivių, organinių rūgščių (acto, skruzdžių, valerijono, kavos), kartumynų, raugų ir mineralinių medžiagų, eterinio aliejaus, vitamino C (450 mg%), E, K, karotino ir kt.
Rūgtis takažolė pasižymi sutraukiamosiomis ypatybėmis, gydo uždegimus, varo šlapimą ir stabdo kraujavimą. Jos galeniniai preparatai šalina iš organizmo skysčius, turi įtakos mineralinių medžiagų apykaitai, tirpdo inkstų ir tulžies pūslės akmenis, stabdo kraujavimą iš gimdos, virškinimo trakto, hemorojaus kraujagyslių, didina kraujo krešumą, mažina kraujagyslių pralaidumą ir kraujospūdį. Takažolė apsaugo skrandžio ir žarnyno gleivinę nuo dirginančio įvairių medžiagų poveikio ir gerina žarnyno epitelio funkcijas (pasisavinimą ir išskyrimą).
Vartojama, kai pažeista burnos gleivinė.
Takažolės veikliosios medžiagos suriša žarnyne endogenines ir egzogenines toksines medžiagas ir padeda jas šalinti iš organizmo, taip pat tinka sergant tuberkulioze.
Žmonės gamina takažolės nuovirą, arbatą, miltelius, šviežias sultis. Takažolės užpilui paruošti imama 20 g susmulkintos žaliavos ir užpilama stikline verdančio vandens, kaitinama verdančio vandens vonelėje 5-10 minučių, paskui ekstrahuojama 1-2 valandas, nukošiama, geriama po vieną valgomąjį šaukštą 3-4 kartus per dieną.
Šaldytuve užpilą galima laikyti dvi paras.
Nuoviras ruošiamas iš augalo šaknų. Imama 20 g susmulkintų šaknų ir užpilama stikline vandens (kambario temperatūros), kaitinama 30 minučių verdančio vandens vonelėje. Nuoviras aušinamas 15 minučių, nukošiamas ir geriamas prieš valgį po vieną valgomąjį šaukštą tris kartus per dieną.
Sumaigyta žalia takažolė dedama ant žaizdų, sumuštų vietų. Nuo odos ligų daromos takažolės vonios. Šviežios sultys tinka žaizdoms, o praskiestos skalavimams. Takažole kartu su kitais vaistiniais augalais gydomos kepenų, inkstų, šlapimo pūslės ligos.
About the author