Venkite kontakto su sergančiaisiais užkrečiamosiomis ligomis, taip pat su karščiuojančiais suaugusiais ir vaikais. Galite užsikrėsti ir nuo sergančių gyvulių: šunų, kačių, karvių, kiaulių. Neglostykite, nenešiokite sergančių šunų, kačių, griežtai laikykitės asmens higienos taisyklių. Būdamos nėščios, būtinai kelis kartus pasitikrinkite dantis ir juos išsigydykite. Klausykite gydytojo patarimų, kruopščiai vykdykite jo paskyrimus.
Vaisių neigiamai veikia žalingi motinos įpročiai: alkoholio vartojimas ir rūkymas. Ypač pavojingas alkoholis, kuris patenka į vaisiaus kraują ir sutrikdo jo medžiagų apykaitą, normalų vystymąsi. Todėl kūdikis gali gimti su neišsivysčiusiomis rankomis ar kojomis, vėliau gali išryškėti žvairumas, įgimtas kurtumas ir labai skaudus dalykas vaikas nesugebės mokytis bendrojo lavinimo mokykloje. Žinokite, alkoholis-būsimų kartų priešas. Ne mažiau pavojingas ir rūkymas. Kančiosios dažniau gimdo prieš laiką, joms neretai pakyla kraujospūdis ir tinsta kojos, naujagimiai būna blogai išsivystę, nes vaisiui nuolat trūko deguonies.
Jeigu blogiau pasijutote, suskaudo galvą ar naktį blogai miegojote, truputį pakilo temperatūra, neskubėkite gerti pirmų po ranka pasitaikiusių vaistų, nesivadovaukite draugių patarimais ir savo medicininių žinių nuotrupomis.
Įsidėmėkite, net tabletė nuo galvos skausmo gali pakenkti jūsų kūdikiui. Pastaruoju metu įrodytas per 400 įvairių vaistų neigiamas poveikis vaisiui. Daugelis medikamentų, kurie jums nežalingi, kūdikiui gali pakenkti. Todėl nevartokite jokių vaistų be gydytojo žinios, o pas jį nuėjusios, pasakykite, jog esate nėščia.
Buityje, pramonėje, žemės ūkyje vis dažniau susiduriate su įvairiausiomis cheminėmis medžiagomis. Dalis jų gali būti kenksmingos vaisiui. Ypač pavojingi herbicidai, benzolas, acetonas, cheminės medžiagos su gyvsidabrio junginiais. Jeigu dirbate su cheminėmis medžiagomis, kreipkitės į moterų konsultaciją ir vidaus ligų gydytoją, kurie patars, ar galite dirbti su konkrečiomis cheminėmis medžiagomis. Būdamos nėščios, galite dirbti įprastinį darbą, jeigu nesusiduriate su vaisiui kenkiančiais veiksniais: spinduliavimu, vibracija ir kt.
Jeigu darbo sąlygos yra kenksmingos jūsų sveikatai, tai, tarpininkaujant moterų konsultacijos gydytojams, darboviečių administracija ir visuomeninės organizacijos jau nuo pirmo nėštumo mėnesio jums turi pakeisti darbą.
Nėščiajai netinka ir sunkus fizinis ar susijęs su staigiais judesiais, dažnu lankstymusi darbas. Jai, kaip ir apskritai moterims, nepageidautinas, tiesiog žalingas ilgas sėdėjimas. Tuomet užkietėja viduriai, daug kraujo priplūsta į lytinius organus ir kojas. Dėl to gali išsiplėsti kojų venos. Be to, nuolat sėdint ir mažai judant, kvėpavimas būna negilus ir vaisius blogai aprūpinamas deguonimi, kuris būtinas jo harmoningam vystymuisi. Stenkitės dažnai keisti kūno padėtį, pavaikščioti, išeiti į gryną orą, neskubant atlikti kelis mankštos pratimus. Pradėjus plėstis venoms, sėdėdamos laikykite kojas horizontaliai.
Jeigu yra galimybė, darbo metu kelis kartus per dieną po dešimt minučių pagulėkite ant šono. Nemanykite, kad jums geriausia nieko neveikti. Juk tuomet nutuksite, suglebs raumenys ir sunkiau gimdysite.
About the author