Smiltyninis šlamutis – daugiametis augalas

Smiltyninis šlamutis – daugiametis augalas

Smiltyninis šlamutis priklauso graižažiedžių (Compositae) šeimai. Tai daugiametis augalas, gausiai paplitęs sausose smėlingose vietovėse.

Vaistinei žaliavai vartojami žiedai (Flores Stoechados citrini,. Flores Pedis cati citrini, Inflorescentia Helichrysi), kurie renkami pačiame jų žydėjime ir tuojau džiovinami pastogėse. Veikliosios, medžiagos dar ne visiškai išaiškintos, tačiau nustatyta, kad žieduose randama flavoninio pobūdžio dažinių, rauginių medžiagų pėdsakai, eterinio aliejaus, stearinų ir vitamino C. Kai kurie autoriai (Petrovas) nurodo, kad žieduose yra provitamino A (15—16 mg). Hodžai mano, kad terapinis veikimas daugiausia priklauso nuoflavonų.

Liaudies medicinoje šlamučio žiedų nuoviros seniai vartojamos nuo įvairių kepenų, virškinamojo trakto ir šlapimo pūslės ligų. Pastaruoju metu tarybiniai terapeutai šlamučio žiedus ir jų preparatus sėkmingai vartoja nuo kepenų bei tulžies ligų.

Mūsų farmacinė pramonė iš šlamučio žiedų gamina preparatą „Flamin“, tai amorfiniai milteliai tabletėse. Flaminas vartojamas kepenų, tulžies maišelio chroniniams uždegiminiams procesams, cholescistitams ir cholangitams gydyti. Preparatas duodamas valandos prieš valgį po 0,05 g stiklinės vandens tris kartus per dieną.

About the author

vytasss administrator