Raugerškis — šakotas iki 3 m aukščio krūmas

Raugerškis — šakotas iki 3 m aukščio krūmas

Raugerškis — šakotas iki 3 m aukščio krūmas. Jis ne tik savaime auga kaip laukinis TSRS europinėje dalyje, bet ir daug kur auginamas kaip dekoratyvinis, maistinis ir vaistinis augalas. Rudenį krūmas pasidengia ovaliomis uogomis, kurios yra raudonos ir labai rūgščios. Apie tai, kad jose yra fiziologiškai aktyvių medžiagų, žinoma seniai, bet jos beveik nebuvo vartojamos medicinoje. 1950 metais mokslininkai nustatė, kad preparatai iš raugerškio turi gydomosios reikšmės, ypač ginekologinėje praktikoje.

Raugerškyje buvo rasta vitaminų C ir E, rauginių medžiagų ir alkaloidų. Raugerškis, kaip vaistinis augalas, buvo vartojamas nuo gilios senovės kaip „kraują valantis”, sutraukiantis ir šlapimo išsiskyrimą skatinantis vaistas sergant geltlige ir maliarija, odos leišmanioze. Bulgarijoje paprastojo raugerškio šaknis ir žievė vartojama sergant kepenų ligomis, tulžies akmenlige, inkstų ligomis, podagra ir radikulitais, Lenkijoje lapai — kraujavimams stabdyti,sergant kepenų, skrandžio ligomis ir hipovitaminoze, VDR uogų nuoviras, tinktūra ir sirupas rekomenduojamas sergant virškinamojo trakto, plaučių, burnos ertmės ir gerklės gleivinės ligomis, Prancūzijoje kaip vaistas nuo karščiavimo, baktericidinis, arterinį kraujospūdį mažinantis vaistas, Austrijoje šaknis, žievę ir vaisius vartoja kepenų ligoms gydyti ir kaip daug vitaminų turintį preparatą.

Tėvyninė medicina iš augalo šaknų ir lapų išskyrė alkaloidą berberiną, turintį įvairių farmakologinių savybių: jis mažina arterinį kraujospūdį, gerina širdies veiklą, didina tulžies išsiskyrimą. Preparatas rekomenduotas kaip nekenksmingas tulžies išsiskyrimą skatinantis vaistas sergant hepatitu, hepatocholecistitu, tulžies akmenlige (po tabletes 3 kartus per dieną), tačiau jo negalima vartoti nėščioms moterims. Tulžies išsiskyrimą skatinančių savybių turi ir raugerškio lapų spiritinė tinktūra. Ji vartojama tulžies pūslės ligoms gydyti, paūmėjus lėtiniam cholecistitui, taip pat pogimdyminiu laikotarpiu po 15-20 lašų 3 kartus per dieną. Raugerškio šaknys įeina į M. Zdrenkos arbatą šlapimo pūslės papilotnatozei ir anacidiniams, gastritams šaknų tinktūra ir žieves antpilas cholelitiną, kuris vartojamas sergant tulžies akmenlige, žievė, šaknys ir vaisiai į arbatas, vartojamas kepenų, inkstų, skrandžio ligoms, tuberkuliozei ir reumatui gydyti

Raugerškis įdomus ne tik kaip dekoratyvinis ir vaistų bet ir kaip maistinis augalas. Jo labai rūgštus vaisiai dėl didelio organinių rūgščių kiekio, daugiausia obuolių rūgšties, žadina apetitą, didina skrandžio sulčių išsiskyrimą. Raugerškio sultys gaunamos taip pat juodavaisio šermukšnio sultys. Neprinokusios uogos nuodingos, bet prinokusios praranda nuodingąsias savybes. Uogos vartojamas konditerijos ir likerių bei degtinės pramonėje. Pavasarį iš jaunų lapų galima vietoj rūgštynių virti sriubą. Iš vaisių gaminamas sirupas, verdama uogienė, marmeladas, daromi putėsiai. Vaisius galima marinuoti ir sūdyti. Jie vartojami ir kaip įvairių mėsos ir žuvies patiekalų pagardas.

About the author

vytasss administrator