Sausringose pietinėse stepėse, palei upes, tarp krūmų brūzgynų žemumose galima rasti augančią vaistinę piliarožę. Tai daugiametis žolinis augalas su gerai išsivysčiusiu daugiaskilčiu šakniastiebiu ir šakota šaknimi. Jos stiebai pavieniai, iki 150 cm aukščio, balsvai apšepę. Lapai pražanginiai, kotuoti, apaugę minkštais pilkais plaukeliais.
Žiedai susitelkę į trumpas kekes, išsidėsčiusias vidurinių ir viršūninių lapų pažastyse, kurios sudaro tankų varpišką šviesiai rožinės spalvos žiedyną. Piliarožė paplitusi TSRS europinės dalies vidutinėje ir pietinėje juostose, Kryme, Kaukaze, Vakarų Sibiro pietuose, Kazachstane.
Gydymui vartojama piliarožės šaknys ir šakniastiebiai. Jie iškasami pavasarį arba rudenį, nulupama pirminė žievė ir tuojau pat džiovinami. Šio augalo šaknyse yra gleivių (iki 35%), krakmolo (iki 37%), eterinių medžiagų, nuo kurių ir priklauso jų minkštinančios, aptraukiančios, priešuždegiminės ir nuskausminančios savybės. Nuoviras pavilgais ir kompresais dažnai vartojamas sergant įvairiomis uždegiminėmis odos ligomis, antpilas ir ekstraktai sergantiesiems egzema gydyti.
Spėjama, kad priešuždegiminis augalo veikimas priklauso nuo jame esančių polisacharidų. Net augalo rusiškas pavadinimas rodo, kad jis turi gydomųjų savybių — graikiškas žodis altos reiškia vaistas. Ir apie tai buvo gerai žinoma gilioje senovėje. Ji buvo auginama Senovės Romoje, vėliau vienuolynų soduose.
Piliarožės šaknis vartojama nuo kosulio, sergant kvėpavimo takų uždegimu, ypač vaikams, bronchopneumonija, šlapimo pūslės, žarnyno uždegimu, vaikų dispepsija, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige. Pagrindinė vartojama vaistų forma yra vandeninis antpilas. Tuo tikslu 4 valgomieji šaukštai susmulkintos šaknies užpilama 2 stiklinėmis šalto vandens, duodama pritraukti 8 valandas, po to geriama po pusę stiklinės 4 kartus per dieną. Supjaustyta šaknis įeina į vaistažolių mišinių, kurie vartojami gerklei skalauti esant jos uždegimui, anginai, stomatitui, sudėtį.
Farmacijos pramonė gamina mukaltino tabletes, kuriose yra piliarožės. Jos vartojamos po 1-3 tabletes per dieną prieš valgį. Kontraindikacijų ir šalutinių reiškinių, jas vartojant, nepastebėta. Populiariausia yra arbata, susidedanti iš piliarožės šaknies (8 dalys), tūbės žiedų (2 dalys), šalpusnio lapų (4 dalys) parlyžiaus vaisių (2 dalys) saldymedžio šaknies (3 dalys).
About the author